NOVÉ ZÁMKY. Približne sedemdesiat pagaštanov oblepili páskami proti škodcom. Mali zabrániť rozmnožovaniu ploskáčika, lepil sa však na aj iný hmyz, jašterice či vtáky.
Proti páskam sa začali ozývať občania aj ochranári. „Nové Zámky! Prosíme vás, ak ešte sú niekde na stromoch tieto pásky, postŕhajte ich, ak nájdete prilepenú mŕtvolku, odfoťte, zdokumentujte, pošlite nám fotku, alebo volajte mestskú políciu, ale hlavne, zorganizujte strhnutie každej jednej pásky,“ burcovala napríklad Záchrana chránených zvierat na Facebooku.
Pokus s páskami mesto 20. mája ukončilo. „Lepiace pásky z kmeňov sme odstránili. Ak sa škodcovia rozmnožia, začiatkom júna budeme musieť nechať koruny stromov postrekovať chemikáliami,“ informoval novozámocký mestský úrad.
Larvy drobného motýľa ploskáčika pagaštanového sú pre listy stromov veľmi nebezpečné.

„Lepiace pásky sú nechemickým a ekologicky šetrným spôsobom mechanického zneškodňovania húseníc, ktoré migrujú do korún stromov. Podobný spôsob už aplikovali napríklad v Bratislave či Nitre,“ informovala radnica.
Brutálna metóda
„Pokiaľ niečo škodí prírode, nemôžeme to nazvať ekologickým,“ reagoval Ján Gúgh z ochranárskej organizácie Slovenská ornitlogická spoločnosť Birdlife.