NOVÉ ZÁMKY. Noc literatúry 22. mája organizuje Dáša Čerháková a Ivana Královičová, ktoré od roku 2017 stoja za projektom Túlavá čitáreň. „Už keď sme začali s Túlavou čitárňou sme si povedali, že keď získame trochu skúseností, pustili by sme sa aj do Noci literatúry,“ vysvetlila Ivana Královičová.
„Minulý rok sme to nestihli, tento rok už áno. Napísali sme na České centrum, ktoré podujatie zastrešuje. Splnili sme podmienky, dohodli sme sa a išli sme do toho,“ dodala.
Literárny happening Noc literatúry organizujú České centrá od roku 2006. Séria verejných čítaní približuje súčasnú európsku literatúru netradičným spôsobom.
Do tohto ročníka sa zapojí dvadsať slovenských miest. V Nových Zámkoch bude päť stanovísk, na ktorých budú zaujímavé osobnosti.
Mirka Ábelová bude v kníhkupectve Artforum na Komárňanskej čítať z knihy Daniela Majlinga Ruzká klazika. Hudobníci a rapperi Bene s Lyrikom si v Castle café podelia prednes z diela Na konci samoty od Benedicta Wellsa, Zuzana Belková v Café La Mon prečíta z románu Cesta tieňmi talianskej autorky Mariateresa Di Lascia.

V synagóge odznejú úryvky z knihy Martina Pollacka Smrť v bunkri v podaní Mareka Luptáka. Vo Flengerke bude Nicol Hochhoczerová čítať z diela Poznávacie znamenia od poľskej spisovateľky Pauliny Wilk.
Čítania budú prebiehať na všetkých miestach zároveň od 18. hodiny v polhodinových intervaloch. Noc literatúry ukončí koncert Modrých hôr v Castle café o pol deviatej večer.
Prvá reakcia: prekvapenie a odmietnutie

Dášu Čerhákovú a Ivanu Královičovú baví dostávať literatúru na nezvyčajné miesta. „To je vždy najkrajšia práca. Kvôli tomu vlastne vznikla aj Túlavá čitáreň. Chodili sme po meste s otvorenými očami a hovorili si – tu by bola dobrá akcia,“ povedala Dáša Čerháková.
„Vytypovať päť miest nebol problém, skôr získať súhlas od ich majiteľov alebo správcov,“ dodala.
Organizátorky sa zhodujú, že keď za niekým prídu so svojimi nápadmi, prvou reakciou býva prekvapenie či dokonca odmietnutie. „Ľudia nie sú nadšení tou myšlienkou, lebo si to nevedia predstaviť. Keď im vysvetlíme, akým spôsobom pracujeme, koho oslovujeme a čo prinášame divákom, ostávajú otvorenejší a prístupnejší,“ povedala Dáša Čerháková.
Nie v parku a nie raz
Obe Novozámčanky majú s organizovaním kultúrnych akcií skúsenosti. Začínali ešte v roku 2013, keď si prenajali vtedy nevyužité priestory kina Mier a rok v nich robili koncerty a výstavy.

„Potom sme sa dostali do iných životných úloh: zmena práce, materstvo. Na chvíľu to ustalo, ale potom sme sa znova stretli a chceli niečo vymyslieť. Vzišla z toho literatúra,“ povedala Dáša Čerháková.
Motivovalo ich aj to, že väčšina priateľov sa im rozutekala po svete a chceli ich niečím pritiahnuť do rodného mesta.
„Prišla s tým Dáša. Jedno leto povedala – poďme si do parku čítať strašidelné príbehy pri sviečkach. Ja som jej povedala – dobre, ale nie v parku a nie len raz. Z toho vznikla prvá čitáreň pod mostom,“ približuje začiatky Túlavej čitárne Ivana Královičová.
„Sedeli sme pod mostom pri čerpacej stanici na banánových škatuliach, mali sme jeden úbohý reprák a päť ľudí, čo čítali temné úryvky z poviedok a básne,“ spomenula si na prvú čítačku Dáša Čerháková.
Odvtedy sa im podarilo zorganizovať 13 akcií, na ktorých vystúpilo 40 účinkujúcich.
Literatúru dostali do odstaveného vlaku v rušňovom depe, zarasteného bazéna v centre mesta, do fotoklubu, čajovne, kláštora či do podzemia Csemadoku.