ŠTÚROVO. Pamätník Ľudovíta Štúra slávnostne odhalili v nedeľu 12. mája. Busta národného dejateľa stojí na kamennom podstavci na Námestí slobody pri Dunaji.
Myšlienka osadenia pamätníka Ľudovíta Štúra sa v Štúrove objavila už pred viac ako dvoma desaťročiami. Stavebné povolenie sa podarilo získať v januári tohto roka, po viac ako štvorročnej snahe miestneho odboru Matice slovenskej.
Osadenie pamätníka Ľudovíta Štúra sa stretlo u mnohých Štúrovčanov s nevôľou.
Mestské zastupiteľstvo s jeho umiestnením na nábreží Dunaja nesúhlasilo a vo svojom uznesení tento akt označilo za necitlivý zásah do pokojného a mierového spolunažívania Maďarov a Slovákov na území mesta.

Deň pred slávnostným odhalením busty sa pred ňou konalo aj protestné zhromaždenie, ktoré zorganizovala SMK.
Svoju nevôľu s umiestnením pamätníka vyjadrili neznámi páchatelia aj posprejovaním budovy Matice slovenskej. Niekto na ňu napísal "This is Párkány", teda toto je Párkány, čo je maďarské pomenovanie Štúrova.
Účastníkov odhalenia pamätníka vítal aj takmer desaťmetrový transparent zavesený na Moste Márie Valérie, podľa ktorého dnešné slávnostné podujatia ponížilo Štúra.
"Ponížili ste Štúra, keď ste po ňom pomenovali maďarské mestečko, ktoré nikdy nevidel, namiesto slovenského, kde pôsobil a ktoré by bolo na neho hrdé. Teraz ste ho zneužili druhýkrát," písalo sa na transparente.

Predseda Miestneho odboru Matice Slovenskej v Štúrove Jaroslav Janok uviedol, že pamätník až do jeho slávnostného odhalenia pravidelne kontrolovali dobrovoľné hliadky i mestská polícia. Prípadné útoky či zhanobenie busty však neočakáva.
"Neobávame sa nejakých vážnejších problémov, ale nevylučujeme, že niekto môže protestovať, alebo niečo tu riešiť. Budeme preto občasne tento priestor kontrolovať," uviedol Janok.
Názory, podľa ktorých mal byť pamätník osadený na inom mieste nepokladá za podstatné. "Podľa mňa toto je najlepšie mesto, ktoré sa dá pre takéto slávnostné podujatie za daných podmienok pripraviť v Štúrove," povedal.

"Mesto nám nedalo nejaké alternatívy, ktoré by boli reálne. Boli určité nejasnosti, hlavne pokiaľ ide o rôzne podklady, ktoré bolo potrebné k stavbe pamätníka doložiť. Nebolo to celom seriózne zo strany mesta, ale našli sme cestu," skonštatoval Janok.
Podľa primátora Štúrova Eugena Szabóa mesto pri výstavbe pamätníka nerobilo žiadne obštrukcie. "Celý proces spadá pod stavebné povolenie. Preto sme trvali na tom, aby boli splnené všetky podmienky, ktoré vyžaduje zákon, aby boli všetky pripomienkovania a podobne," povedal.
"Niektorí si to vysvetľovali tak, že celý proces naťahujeme a nechceme to povoliť. Nie je to pravda a myslím, že dnes, keď sa dá skonštatovať, že všetko bolo podľa zákona, môže byť každý spokojný," dodal primátor.