Hoci to môže znieť zvláštne, najmladšia obec Novozámockého okresu má dlhú a pohnutú históriu. Na mieste dnešných Rastislavíc bola osada už v 13. storočí. Zničili ju Tatári a neskôr aj Turci, vždy však vstala z popola.
Gróf Grasalkovič v nej začiatkom 19. storočia choval 200 včelích rodín, neskôr na miestnom majeri chovali švajčiarske kravy. Mlieko, maslo a syry výbornej kvality predávali aj v Budapešti.
Vyberte si iný región
Na konci 19. storočia pribudol liehovar a tehelňa. „Hospodárske dvory či majere boli uzavretými komunitami,“ pripomenula Mária Derďaková z obecného úradu.
Kolonisti
Pred prvou svetovou vojnou žilo na majeroch v oblasti dnešných Rastislavíc až 400 ľudí. Napriek tomu obec oficiálne vznikla až v roku 1936. Zásluhu na tom majú kolonisti, ktorých prilákala československá pozemková reforma v 20. rokoch 20. storočia. Z Liptova, od Trenčína, zo Záhoria, ale aj z Česka, Juhoslávie či Rumunska prišlo 40 nových rodín.
„Prečo obec vznikla až v roku 1936? Dovtedy možno trvalo nastolenie súžitia pôvodných osadníkov – katolíkov s kolonistami – evanjelikmi,“ povedala vedúca miestneho kultúrneho strediska Derďaková.

„Proces zosúladenia susedských vzťahov trval dlhšie. Katolíci cítili krivdu, lebo prisťahovalci dostali veľké pozemky. Dokonca aj prvý richtár Ondrej Holý bol evanjelik,“ dodala.
V začiatkoch bolo súžitie starousadlíkov s novými susedmi problematické. Aj slávnosti a zábavy mali oddelene. „V súčasnosti už nebadať žiadne kultúrne ani etnické rozdiely,“ skonštatovala Mária Derďaková.
Starý Degeš
Dnešné Rastislavice sa pôvodne volali Starý Degeš. Pre Slováka to znie zvláštne a komicky. Ako obec k tomuto menu prišla?