NOVÉ ZÁMKY. Ešte len druhý prírodný cintorín na Slovensku otvorili minulú stredu. Nové Zámky sú po Zvolene ďalším mestom, v ktorom sa pochováva ekologicky.
„Za posledné obdobie sme zaznamenali veľký záujem o kremáciu. Takouto formou prebieha až 85 percent pohrebov,“ povedal primátor Otokar Klein. „Rastie teda záujem o umiestnenie urien. Museli sme sa tomu prispôsobiť,“ dodal.
„Pozostalí sa cez sviatok zosnulých presúvajú cez celé Slovensko. Kumulujú odpad prinášaním umelých ozdôb, kvetov a vencov,“ pridal ďalší argument pre ekologický cintorín vo svojom príhovore na slávnostnom otvorení pietneho miesta. Podľa jeho slov narastá v októbri a novembri objem odpadu odvážaného z cintorína na päťnásobok bežného stavu.
Vedenie Cintorína sv. Jozefa preto prišlo s nápadom na ekologické pochovávanie. Budovali ho od mája tohto roka. Vznikol na ploche približne 1200 metrov štvorcových v severnom cípe areálu. „Tu sme ukončili vytváranie hrobových miest. Bolo jasné, že plochu možno využiť na tento účel,“ vysvetlil primátor.

V prírodnom cintoríne zasadili 85 stromov a položili skoro 900 metrov štvorcových trávnatého koberca. Stálo to približne 20-tisíc eur. Podľa vedúcej správy cintorína Eriky Markovej však mnoho vecí zabezpečili s pomocou obyvateľov.
Napríklad, keď niekto žiadal o povolenie na výrub stromu, venoval ako protihodnotu jednu drevinu na vznikajúci prírodný cintorín.
Keď ozdoby doslúžia, skompostujú ich
Približne uprostred nového areálu je malé jazierko, ktoré bude slúžiť ako miesto na zapálenie ekologických sviečok. Môžu byť z včelieho vosku, sójové či kokosové. Dôležité je, že nebudú obsahovať parafín, hliník či plasty.
„Tu nebude priestor na prinášanie kahancov v nadrozmerných plastových obaloch, ktoré končia v kontajneroch. Nehovoriac o fakte, že klasické sviečky obsahujú olovo v knôte a plast v obale,“ povedal Otokar Klein. Odporučil, aby ľudia na prírodný cintorín nosili len ekologické ozdoby, napríklad zo slamy, lístia či konárikov. Keď doslúžia, skompostujú ich.

Neďaleko jazierka vytvorili pietne miesto z dreva. Pri pôsobivom samoraste sa pozostalí budú môcť poslednýkrát rozlúčiť so zosnulým. „Verím, že to, čo sa tu podarilo vytvoriť, pomôže pozostalým ľahšie prežiť smútok, ktorý zažívajú pri strate milovanej osoby,“ povedal primátor Klein.
Popol zosnulého môžu vložiť do zeme na vyčlenenom mieste. Ekologické papierové rozložiteľné urny sa budú dať kúpiť v pohrebníctvach pri cintoríne. Nad miesto posledného odpočinku blízkeho budú môcť pozostalí zasadiť strom či obľúbený kvet zosnulého.
„Prepožičanie miesta za účelom pietneho aktu je spoplatnené sumou 20 eur, následné uloženie urny do zeme je bezplatné,“ informovalo vedenie mesta.
Cirkev s prírodným cintorínom nemá problém
Prírodný cintorín má byť prínosom aj pre ľudí, ktorí bývajú mimo Nových Zámkov alebo z nejakých príčin nemôžu či nechcú tráviť čas upratovaním hrobových miest.
S alternatívnou formou pochovávania nemá problém ani katolícka cirkev. Prírodný cintorín požehnal novozámocký kaplán Július Andruskó. Cirkev v minulosti kremáciu zakazovala. V súčasnosti proti nej nič nemá, za predpokladu, že popol zosnulého následne pochovajú do zeme.
Pohrebné obrady na novom prírodnom cintoríne budú podľa novozámockého kaplána rovnaké ako obyčajne. „Keď sa rodina bude cítiť lepšie tu, medzi stromami, ako medzi mramorom, nič zlé tým nespravia,“ povedal Július Andruskó.