Zúgov a jeho osud je stále živou témou. Prinášame vám krátky pohľad do histórie lokality z pera miestneho historika Františka Daniela.
Zúgov je už vyše päťsto rokov výtvor človeka, či sa nám to páči, alebo nie. Dnešná zahrádkarska oblasť kopíruje územie stredovekého mestečka Nyárhíd. Prvú – drevenú – hať či stavidlo postavili v lokalite niekedy v trinástom storočí. Regulovala prívod vody pre štvorkolesový mlyn.
Dá sa predpokladať, že v roku 1598 ho spustošili Turci a jeho prevádzka sa už neobnovila. Zrúcaniny odstránili až v roku 1910.
Druhú hať vymurovali na tom istom mieste ako prvú. Vybudovali ju bratia Ottavio a Giulio Baldigarovci v čase výstavby hradu v rokoch 1573 až 1580. Potrebovali zavodniť priekopu, hrádzou preto vzduli hladinu vody.
Vytvorili prívodný kanál do hradnej priekopy a novozámocká svetová rarita, „vodopád” na rovine, bola na svete. Stavidlo zničili Turci v roku 1663, aby priekopu odvodnili.
Tsunami
Čo nezničili Turci, bolo zničené 12. apríla 2015. Voda z rieky vtedy prerazila prehradenie, narazila na ostrov, odkiaľ sa odrazila na múr bývalej hate.
Historické tehly, ktoré „tsunami” zmietlo do vody, vyzdvihlo zo dna občianske združenie Za troma mostami. So súhlasom pamiatkového úradu sme ich použili na sokel sochy sv. Jána Nepomuckého a obrubník pamätnej tabule Stĺpa hrdinov.

Tretia hať bola z betónu. Vybudovali ju pre reguláciu vody v prívodovom kanáli pre Kleinov mlyn, ktorý si dnešní šesťdesiatnici ešte môžu pamätať.
Drastický zásah
Kľukaté koryto Nitry vytváralo romantické miesta, rybárske stanovištia a odovzdávalo vlahu do priľahlých polí. Regulované množstvo v prívodovom kanáli poháňalo mlyn. Vybudovali sa dve kúpaliská – starší Štrand a povojnové Rekreačné stredisko železničiarov pri železničnom moste.
V šesťdesiatych rokoch minulého storočia prišiel drastický zásah. Váhostav v rámci protipovodňových opatrení vybudoval ochranné hrádze a betónové kaskády. Kľukatá rieka sa vyrovnala. Z prívodného kanála sa stala stoka, ktorú dnešná mladá a stredná generácia nazýva mŕtvym ramenom rieky Nitry.