NOVÉ ZÁMKY. Rakúšania predali svoj podiel v Bytkomforte. Štyridsaťdeväť percent spoločnosti kúpila česká spoločnosť ČEZ ESCO.
„Príchod tejto spoločnosti potvrdzuje, že Bytkomfort je silná firma a zaujímavý hráč na trhu,“ napísal konateľ Bytkomfortu Lukáš Štefánik v tlačovej správe. „Sme radi, že po pätnástich rokoch úspešnej spolupráce s rakúskym partnerom prichádza do Nových Zámkov nový, silný partner,“ dodal.
Spoločnosť Bytkomfort dodáva teplo a teplú vodu do 12tisíc bytov a niekoľkých desiatok verejných budov v Nových Zámkoch. Má vlastnú tepláreň a vlastní aj kotolňu v Bratislave a v Hurbanove. Viac ako 60 percent tepla vyrába v kogeneračných jednotkách, spaľovaním drevnej štiepky a v elektrokotli.
Valné zhromaždenie súhlasilo
„Bytkomfort je prosperujúca firma, ktorá využíva moderné teplárenské systémy založené na biomase a plyne, čo sú zdroje, s ktorými máme v ČEZ ESCO veľké skúsenosti,“ uviedol v tlačovej správe generálny riaditeľ ČEZ ESCO Kamil Čermák.
„Česká a slovenská energetika majú spoločnú históriu aj budúcnosť a Slovensko je pre ČEZ ESCO prirodzeným trhom, na ktorý chce expandovať,“ dodal.

Skupina ČEZ dodáva teplo pre takmer 900-tisíc obyvateľov v Česku, pre nemocnice, úrady, školy aj priemyselné podniky. Teplo vyrába aj v Poľsku, v elektrárňach Skawina a Chorzów. Hodonínska elektráreň dodáva teplo aj slovenskému Holíču.
Spoločnosť Facilitycomfort plánovala svoj odchod z Bytkomfortu viac ako rok. Valné zhromaždenie na jar súhlasilo, aby spoločnosť Facilitycomfort predala svoj podiel, komu chcela. Keby firma súhlas nezískala, mesto Nové Zámky by ako väčšinový vlastník Bytkomfortu dostalo šancu ovládnuť sto percent spoločnosti.
Mesto chcelo silného partnera
Niektorí Novozámčania kritizovali rozhodnutie radnice nekúpiť podiel v tejto firme. Primátor Otokar Klein však trval na tom, že pre mesto je lepšie, aby malo v Bytkomforte silného spoločníka. Ten je podľa neho zárukou, že firma bude prosperovať bez ohľadu na kvalitu vedenia radnice.
„Silný spoločník vždy chce mať z firmy nejaký zisk. A to chce aj mesto,” povedal nám ešte koncom mája. „Každý rok mestu pritiekla určitá suma z dividend z Bytkomfortu. Nie je mi vôbec jedno, či to tak bude aj v budúcnosti. Som presvedčený, že takto mesto určite vždy bude mať, čo potrebuje a čo z tej spoločnosti je možné maximálne získať,” dodal.
Primátor upozornil aj na to, že na kúpu 49-percentného podielu Bytkomfortu by si mesto muselo vziať úver. „Ten by muselo splácať pätnásť a viac rokov. To znamená, že pätnásť rokov by z toho nič nemalo,” povedal.
Spoločnosť Bytkomfort za posledné tri roky zvýšila svoj zisk z necelých sedemstotisíc na vyše osemstodvadsaťtisíc eur napriek tomu, že tržby firmy klesli od roku 2015 z 8.9 na 8.2 milióna eur.