NOVÉ ZÁMKY. Rekonštrukcia kina Mier sa končí. Prvé premietanie bolo 28. septembra. Budovu slávnostne otvoria 15. októbra.
Po obnove fasády opravili aj okolie stavby. Bolo treba nanovo postaviť terasu, ktorej podložie bolo zlomené. V interiéri zase okrem iného vymeniť podhľady. Boli v havarijnom stave a hrozilo, že stropné panely na niekoho spadnú.
Pôvodne malo byť všetko hotové do konca augusta. Obnovu interiéru kina však niekoľkými dodatkami k zmluve posunuli ešte o celý mesiac.

„Pri rekonštrukciách stavieb, ktoré 50 rokov nikto neudržiaval sa vždy vyskytnú skryté problémy,” vysvetlil Jaroslav Mrváň, vedúci odboru územného rozvoja a architektúry na mestskom úrade.
„Až keď začnete odhaľovať konštrukcie, zistíte, čo všetko tam treba dorobiť,” povedal. Pri obnove kina Mier sa to podľa neho ukázalo veľmi jasne.
Keď napríklad dali dole stropné panely, zistili, že zo starého kúrenia tečie voda a treba ho celé vymeniť. „Okamžite sme museli vyvolať ďalšie rokovania, projektant navrhol úplne iný typ kúrenia, to vyvolalo nové investície,” vysvetlil Jaroslav Mrváň.
Strecha zatekala
Práce spomalila aj neplánovaná oprava strechy kina. Bola v havarijnom stave, do budovy zatekalo. Iskrová skúška neukázala, kde je problém.
Museli preto spraviť zátopový test. Na 24 hodín pri ňom zaliali celú strechu vodou, aby sa ukázalo, kadiaľ preteká. „Skúška ukázala, že celá strecha je vyspádovaná opačne. Namiesto do kanálov tiekla voda do vetrákov a cez tie to potom pretekalo,” povedal šéf odboru architektúry Mrváň. Strechu preto museli urobiť nanovo. To celé práce zase posunulo.
„Je tam veľa vecí, čo vznikli popri rekonštrukcii,” povedal Jaroslav Mrváň. „Napríklad, keď sme zistili, že ideme robiť kúrenie, povedali sme si, že by sa oplatilo spraviť aj chladenie. Na strechu preto musela ísť veľká konštrukcia s chladiacim systémom. To v pôvodných plánoch nie je. Všetko posúva termíny,” dodal.

Všetky práce ešte k tomu musia ísť cez verejné obstarávanie. Jedna súťaž trvá minimálne dva týždne.
Každé posunutie termínu dodania sa podľa Jaroslava Mrváňa zapíše do stavebného denníka. Na jeho základe sa potom robia dodatky k zmluvám. „Dva sú už podpísané. Tretí sa robí kvôli tej konštrukcii na streche. Treba to nakresliť, statik to musí posúdiť, musí sa prevŕtať strop, to je zase na posúdenie statika. To všetko je v stavebnom denníku. Na záver sa z toho urobí dodatok k zmluve, ktorý určí termín ukončenia,” vysvetlil.
Dvojaký meter na dodávateľov?
Vedenie mesta odmieta informácie, ktoré sa šíria po internete a podľa ktorých majú dvojaký meter na dodávateľov. Firme Ava-stav, ktorá obnovovala fasádu, dala radnica za omeškanie zmluvnú pokutu. Firmám čo opravovali okolie budovy a jej interiér, však za posunutie termínu dodania nič nehrozí.
„Neexistuje niečo také ako svojvoľne započítaná zmluvná pokuta,” reaguje na kritické tvrdenia mestský právnik Gabriel Závodský. „Vznikla nejaká situácia z dôvodu omeškania na strane zhotoviteľa, na ktorú bola naviazaná zmluvná pokuta. My ako mesto sme ju jednoducho započítali,” dodal.
Firma Ava-stav podľa neho nemá pravdu, keď tvrdí, že omeškanie vzniklo na strane Novozámčanov. Pripomenul, že aj s galantskou spoločnosťou mesto uzavrelo dodatok, ktorým predĺžilo čas prác o štyri týždne. Firma ale podľa radnice aj nový dátum prešvihla o 72 dní.

Na internete sa objavila aj kritika toho, že kino počas poslednej rekonštrukcie nepremietalo. Keď na ňom pracoval Ava-stav, bolo v plnej prevádzke. „Doteraz sa každý rok kino cez leto zatváralo. Nebola v ňom klimatizácia a v tých horúčavách sa nedalo premietať,” povedal mestský právnik Závodský.
„Načasovali sme to na leto, keď kino nepremieta. Keby sme to robili inokedy, prišli by sme o tržby,” doplnil ho Jaroslav Mrváň.
Za opravu strechy mesto zaplatilo 36-tisíc eur. Obnova okolia kina stála 173-tisíc a rekonštrukcia interiéru ďalších 170-tisíc eur. Kino Mier dostalo aj novú klimatizáciu a vzduchotechniku, elektroinštaláciu či plátno.
Vo vestibule čoskoro otvoria kaviareň, v ktorej budú bývať koncerty, prednášky čítačky či besedy.