NOVÉ ZÁMKY. Mestský úrad predstavil 5. septembra spôsob, ktorý by mohol sprehľadniť systém dotácií. Časť z nich by sa mohla športovým klubom a kultúrnym organizáciám prideľovať vo forme poukazov. Tie by dostávali rodičia detí s trvalým pobytom v Nových Zámkoch.
„Hodnota poukazov by vždy vychádzala z možností rozpočtu. Dohromady by mohla byť, povedzme, napríklad päťdesiat eur. Vtedy by sme vydávali napríklad päť poukazov po desať eur na dieťa. Z praktických dôvodov, aby vedelo rozdeliť svoje poukazy, keby navštevovalo viacero športových klubov alebo kultúrnych organizácií,” vysvetlil Peter Velecký z mestského úradu.
Tento spôsob prideľovania dotácií a určenia ich výšky by podľa neho odzrkadľoval záujem detí a rodičov. Poslanci mesta by vďaka tomu získali prehľad o tom, kam deti smerujú svoj záujem.

„Bol by to spôsob, ktorý podporuje mládež. Neriešil by však všetky problémy, ktoré by v rámci dotácií vznikali, najmä u subjektov, ktoré sa mládežou nezaoberajú,” povedal šéf odboru financií radnice.
Mestský úrad nechce, aby z dotačného systému vypadli napríklad organizácie dôchodcov či zdravotne postihnutých. Jeho zamestnanci preto predpokladajú, že súčasný spôsob prerozdeľovania dotácií aspoň z časti zachovajú. „To znamená, že nový systém by bol kombináciou viacerých spôsobov,” vysvetlil Peter Velecký.
Nebude to hotové zajtra
Podľa jeho predstavy by sa organizácie, ktoré budú mať záujem poukazy prijímať, mali zaregistrovať na mestskom úrade.
„Posúdila by sa ich činnosť, predložili by svoje zámery. Keby vyhovovali zámerom mesta, tak by sme ich zaregistrovali. Potom by sa im na základe poukazov poskytovali dotácie,” povedal šéf finančného odboru radnice.
Zdôraznil, že zatiaľ ide len koncept, ktorý si vyžiada ešte veľa roboty. „Je to náročná práca. Nemyslím si, že by to bolo hotové zajtra,” povedal Velecký. Poslancom materiál predložili preto, aby sa dozvedeli, či si zastupiteľstvo praje ísť touto cestou.
V ďalšom kroku by sa mala zriadiť pracovná skupina. „Mali by v nej byť zástupcovia rôznych názorových táborov, aby sa skĺbili názory a vytvoril sa materiál, ktorý by bol priechodný v zastupiteľstve a napĺňal by stratégiu mesta,” vysvetlil Peter Velecký.

Poukážky sú podľa jeho slov reálne až najskôr v roku 2020. „V priebehu budúceho roka na tom ale bude treba makať,” povedal.
Primátor Otokar Klein je optimistickejší. Myslí si, že podľa nových kritérií by sa mohol pripravovať už rozpočet na rok 2020. Pracovné skupiny, ktoré majú nový systém vytvoriť, však určí až novozvolené zastupiteľstvo.
Poslankyňa Helena Bohátová, ktorá projekt poukážok už dlhšie podporuje, navrhla, aby už rozpočet na rok 2019 rátal s týmto spôsobom prerozdelenia dotácií. Podľa jej predstáv malo byť na poukážky viazaných 150-tisíc eur z budúcoročného rozpočtu. Jej návrh však neprešiel.
„Momentálne veľa nevieme. Nepredbiehajme udalosti. Keď bude materiál v paragrafovom znení, môžeme začať prerozdeľovať prostriedky,” argumentoval proti návrhu poslankyne aj Peter Velecký.
Viac peňazí pre komunitné aktivity
Na obzore je ďalšia novinka v oblasti správy mestských peňazí. Už vo finančnom pláne na rok 2019 sa možno objaví časť venovaná participatívnemu rozpočtu.

„Je to spôsob rozpočtovania, kde by sme stanovili bianko sumu, ktorá by sa mohla čerpať na komunitné aktivity,” vysvetlil šéf finančného odboru Velecký.
V rámci participatívneho rozpočtu by tak o peniaze na svoje projekty mohli žiadať nielen neziskovky a iné organizácie, ale aj miestne komunity, ktoré nemajú právnu subjektivitu.
Dotáciu z rozpočtu mesta by tak mohla dostať napríklad partia rodičov z jednej bytovky, ktorá by sa rozhodla pri svojom paneláku vybudovať detské ihrisko.
„Vyčlenili by sme sumu a povedali, do akých smerov by sa táto dotácia mohla posúvať. V tých smeroch by mohli komunity predložiť projekty. Prerozdelili by sa im prostriedky a za pomoci komunít by sa projekty realizovali,” povedal Velecký.
„Možno by sme my na mestskom úrade aj poslanci získali prehľad, ktoré mestské časti sú pokryté aktivitami, ktoré vychádzajú zdola, a ktoré nie,” dodal.