NOVÉ ZÁMKY. František Daniel bol v roku 1968 mladý železničný inžinier pracujúci v novozámockom depe.
Streda 21. augusta preňho – tak ako pre milióny ľudí v Československu – začala šokom. „Okolo štvrtej ráno prišiel avizér, to je človek, ktorý zvoláva ľudí do roboty, keď napríklad zlyhá rušňovodič. Povedal, aby som okamžite išiel do rušňového depa, lebo nás obsadili Maďari,” spomína František Daniel.
„Zavolal celé vedenie, u náčelníka depa sme boli asi desiati. Všetky parné mašiny museli zhodiť oheň, prevádzka zastala. Boli sme celí vyjavení. Vybrali sme sa na námestie, veď čo budeme v práci robiť,” pokračuje.
Hlavné námestie už bolo plné ľudí, tankov a vojenskej techniky. Novozámčania sa snažili debatovať s maďarskými vojakmi, ktorí v rámci „Operácie Dunaj” – vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa – obsadili mesto.
Okupačná armáda zaistila všetky významné budovy v meste, vrátane sídla Okresného výboru Komunistickej strany Slovenska, mestského a okresného úradu, pošty, banky či verejnej bezpečnosti (vtedajšej polície).
Kasárne, v ktorých boli mladí vojaci základnej vojenskej služby, sa im však obsadiť nepodarilo.
Ultimátum skončilo – a nič sa nestalo
„Maďarská armáda kasárne obkľúčila a vyzvala československých vojakov, aby sa vzdali. Lenže vojaci odmietli. Dostali preto ultimátum, dokedy sa musia vzdať,” hovorí František Daniel, ktorý o auguste 1968 v Nových Zámkoch napísal aj knihu.
„Keď ultimátum skončilo, Maďari sa otočili a odišli,” dodáva. Podľa miestneho amatérskeho historika sa napätá situácia neskončila tragicky najmä vďaka tomu, že maďarskí vojaci boli „záložáci” a mali väčšinou viac ako tridsaťpäť rokov.

„Mali v živej pamäti revolúciu z roku 1956. Prežili to, videli krviprelievanie,” vysvetľuje František Daniel. S niektorými maďarskými vojakmi sa mu neskôr podarilo zhovárať, čo mu tento predpoklad potvrdilo. „Vedeli, o čo sa jedná. Nadávali, nesúhlasili s tým,” hovorí pamätník.
Kým prebiehala dráma s kasárňami, na okresnom výbore KSS sa rokovalo. „V dnešnej zasadačke mestského úradu zasadali všetci funkcionári mesta, okrem veliteľa vojenskej posádky, ktorý bol v obkľúčených kasárňach,” spomína František Daniel.