Novozámockí hrdinovia bojovali a obstáli so cťou

Dvojgólová prehra s Púchovom je prijateľná.

Novozámčania (v bielom) prehrali s Púchovom 0:2.Novozámčania (v bielom) prehrali s Púchovom 0:2. (Zdroj: Roman Guliš)

FUTBAL

III. LIGA - západ

1.kolo

V. Ludince – FC Nitra jun. 2:3 (0:1)
Úvodný zápas sezóny začali obe mužstvá vo svižnom tempe. Prvú šancu mali hostia v 5. min., keď po prihrávke za obranu strieľal Guláš tesne vedľa. Z následného protiútoku pekne zakončil krížnou strelou Mészáros a brankár Baláži mal čo robiť, aby jeho gólovku vytesnil. Zápas pokračoval v miernej prevahe domácich, ale boli to práve hostia, ktorí sa v 38. min. ujali vedenia gólom Fábryho, ktorý využil spätnú nahrávku Guláša od bránkovej čiary. Druhý polčas začali lepšie hostia. Čeredničenko po rýchlom protiútoku peknou strelou vyskúšal Benka. Po chybe v rozohrávke hráčov Ludiniec Fábry krásnou strelou zo 16 m prekonal druhýkrát domáceho gólmana. V 78. min. mohol Fábry dosiahnuť hetrik, ale domáca obrana jeho strelu odvrátila na roh. Po ňom centroval Čeredničenko a hlavou sa presadil Dubeň – 0:3. V 86. min. po faule na Bilyka využil nariadený pokutový kop Hlaváčik. Autorom druhého gólu V. Ludiniec bol Bilyk, keď rýchlo rozohral priamy kop po faule brankára Nitry mimo šestnástky a zakončil do prázdnej brány. Obe mužstvá si za predvedený výkon na začiatku sezóny a v horúcom počasí zaslúžia pochvalu.
Góly: 85. Hlaváčik (11 m), 90. Bilyk – 38. a 66. M. Fábry, 79. Dubeň. R Santa, ŽK: Víglaš – Straňák, 200 divákov. DRUŽST.: D. Benkó – Podlucký, Vígľaš (54. Hamdaoui), A. Kosák, Németh, Obert (77. E. Horáček), Mészáros (77. Kováč), Ešek (82. Petráš), Hlaváčik, Letko (54. Krupánski), Bilyk. Tréner M. Mrllák. FC: Baláži – Toma, Straňák, Dubeň, Homola – Sádovský (85. Krajčovič), Dojčinovič (75. Tancík), Vrábel (89. Radványi) – Guláš, M. Fábry, Čeredničenko. Tréner A. Štefanka. ⋌(IP)

Nové Mesto – Kalná n/Hr. 1:0 (1:0)
V stretnutí prvého kola privítali Novomešťania nováčika z Kalnej nad Hronom. Hráči AFC začali veľmi dobre, keď už v 8. min. Bošanský ukážkovo prihral Múdremu a ten otvoril skóre. Hostia po inkasovanom góle pridali na dôraze, no nevypracovali si vážnejšiu príležitosť na strelenie gólu. Novomešťania však i naďalej hrali aktívne, no nedokázali sa presadiť gólovo. Svoje príležitosti nevyužili Šupka, Hornáček i Múdry. V druhom polčase sa útoky striedali na oboch stranách. Najväčšiu príležitosť si hostia z Kalnej vypracovali v 69. min., keď Peseky výborne prenikol do šestnástky, no brankár Vavrúš predviedol skvelý zákrok. S pribúdajúcimi minútami hostia hrali viac vabank. V 90. min. po chybe brankára Guťana sa dostal do vyloženej gólovej príležitosti Fabuš, no z 25 m netrafil prázdnu bránu. Diváci na štadióne AFC tak odchádzali spokojní aspoň s jednogólovým víťazstvom.
Gól: 8. Múdry. R Šima, ŽK: Šupka, Hornáček (N.M.), 185 divákov. KFC: Guťan – Szép, Flídr, Turnai, Dávid (83. Hrnčiar), Solčiansky, Chmelo (59. Peseky), Pánik, Vida, Švirik, Jasenek (71. Kalman). Tréner P. Éhn.
(MJ)

Nové Zámky – Púchov 0:2 (0:1)
Od začiatku mali hostia územnú prevahu, novozložený tím Nových Zámkov sa zameriaval väčšinou iba na bránenie. Defenzíva FKM, dirigovaná nestarnúcim Čoknaym, však fungovala spoľahlivo a súpera do výraznejších šancí nepúšťala. Púchovčania sa dostávali len do tzv. pološancí, čo domáca obrana likvidovala spoľahlivo. Prvú výraznejšiu príležitosť na skórovanie mal v 27. min. aktívny Kosorín, ale jeho volej z dobrej pozície smeroval najskôr do zeme a potom nad bránu. Po hodine hry prudko vystrelil spoza šestnástky Sibanda, ale jeho pokus efektne zlikvidoval Nevoľný. Už keď sa zdalo, že domáci prežijú prvý polčas bez ujmy, v 45. min. sa na päťke otočil D. Pilný a hostia šli do kabín s jednogólovým náskokom. Ani po zmene strán sa obraz hry príliš nezmenil. Púchovčania začali síce svižnejšie, ale ku gólu to neviedlo. Kompaktnosť obrany FKM sa ani v druhom dejstve nenarušila a čo za ňu prešlo, spoľahlivo likvidoval vynikajúci Nevoľný v bráne. Hostia si svoje vedenie napokon predsa len poistili a to štyri minúty pred koncom, keď sa ujala tečovaná strela najlepšieho hráča na ihrisku Kosorína. Domáci podali v stretnutí proti favoritovi heroický výkon a po záverečnom hvizde mohli odchádzať z ihriska so vztýčenými hlavami.
Góly: 45. D. Pilný, 86. Kosorín. R Matulová, ŽK: Šimunek (NZ), 314 divákov. FKM: Nevolný – Petráš, Gašparík, Šimunek, Moravčík, Čoknay, Nazarenko, Kosztolányi, Prišťák (76. Kupecký), Belokostolský, Csief (72. Békešský). Tréner T. Adamovics. MŠK: Strelčík – Riška, Ozimý (88. Rosina), Kosorín (86. Hrančík), Pilát, Sibanda, Turza (90. Kendy), D. Pilný, Vanák, Krčula (75. Kopiš), Brezničan. Tréner E. Pagáč. ⋌(RG)

Trnava jun. – Šaľa 4:2 (3:2)
Domáci nastúpili v strede poľa s Vlaskom, Brigantom a Mihálikom. Už v 6. min po prihrávke Martinku unikol od polovice ihriska Vantruba a bez problémov otvoril skóre stretnutia – 1:0. Po polhodine hry bolo vyrovnané, keď po rohu hostí nedokázala domáca obrana ani brankár Urminský odvrátiť nebezpečenstvo a Mpofu z asi 10 m prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. V 38. min. faulovali hostia v šestnástke Vlaska a z nariadenej penalty upravil Brigant na 2:1. O štyri minúty už bolo zásluhou Horníka 3:1, keď mu dobre prihral Pavlovčík. V závere polčasu prenikol po ľavej strane do šestnástky spartakovcov Kele a jeho center poslal neobsadený Meszlényi hlavou do trnavskej brány – 3:2. O výhre domácich sa definitívne rozhodlo v 75. min., keď znovu unikol Vantruba, obišiel brankára Krištofa a uzavrel na konečných 4:2.
Góly: 6. Vantruba, 38. Brigant (11 m), 42. Horník, 75. Vantruba – 30. Mpofu, 45. Meszlényi. R Otiepka, ŽK: Nagy (Š), 129 divákov. DUSLO: Krištof – Nagy, Hrano, Ľ. Hanzel, Prúčny – Pecho, Mpofu – Lovska (82. Tóth), Meszlényi (64. Kochan), Kele – Kingambo. Tréner L. Molnár. ⋌(MR)

Galanta – Tr. Teplice 2:0 (1:0)
Do 20. min. to bol vyrovnaný zápas hore-dolu, oba tímy sa snažili útočiť. Potom mal prvú zo svojich šancí útočník Pavelka, ale netrafil bránu. V 26. min. dostal Ninkovič zľava dostal loptu od Lenárta, uvoľnil sa od obrancu, lopta mu skočila a nečakanou strelou priehlavkom prestrelil brankára. Nasledovala pasáž s viacerými domácimi šancami, ale pokusy hráčov Slovana sa neujali. Druhý polčas začali opäť dve palebné pozície Pavelku. Vysoký útočník s prvoligovou minulosťou napokon skóroval hlavou,, keď ušiel Baša a centrom našiel jeho hlavu. Hostia urobili trojité striedania, oživili hru a začali hroziť. Na druhej strane v 66. min. ušiel Kingsley, podtrhol ho obranca a kopala sa jedenástka. Lenže Pavelkovi pokus Hodál vystihol. Posledných päť minút hostia mali veľký tlak, chceli niečo urobiť s výsledkom. Prišla štandardka z 20 m, Petrovič z nej trafil brvno a lopta sa odrazila tesne pred čiaru. Na šťastie pre domácich, ktorí už výhru ubránili.
Góly: 26. Ninković, 53. Pavelka. R Bezák, ŽK: D. Baša – Radenović, 162 divákov. SLOVAN: Kolčár – D. Baša, Hlavna, Jakabovič, Tomiš (30. Eliáš), Jakubjak, Popluhár, Ninković, Pavelka (82. Bosý), Lenárt, Kingsley (67. Ondriš). Tréner J. Kováč. MŠK: Hodál – Vlado (55. Jambor), Radenović (74. Kostić), Beňo, Vaculík, Držík, Stojkov (55. Švikruha), Petrović, Hrnko (55. Svorada), Svatík, Šiko. Tréner M. Bubenko.
TIBOR DROZD

ViOn Vráble B – Led. Rovne 2:2 (1:0)
V ouvertúre novej sezóny nastúpili domáci s obmeneným kádrom. V úvode sa hralo kombinačne na oboch stranách. Prvú šancu mali žlto-modrí. V 9. min. unikol Krkoška, jeho prihrávku do päťky dočahoval Šlachta, ale v ťažkej pozícií tesne minul. Viac náznakov na gól mali hostia, avšak chýbalo im dotváranie akcií. Po 20 minútach už napriahol z 25 m presne Živčic a Pichňa sa musel natiahnuť. Z následného rohu a predĺženej hlavičke Púčeka pri žrď musel gólman domácich opäť ukázať svoje umenie. Po polhodine sa Púček ofsajdu vyhol, avšak opäť stroskotal na brankárovi. Potom už pohrozili aj Vrábľania a hneď dvakrát. V 39. min. poslal Šlachta do nájazdu Budinského, ten však poslal len slabučkú strelu do náručia Bačíka. O minútu Krkoška z uhla pálil do žrde z vonkajšej strany. V posledných sekundách polčasu už gólové korenie prišlo. Vo vnútri šestnástky si chrbtom k bráne elegantne spracoval letiacu loptu Plešivka a po otočení ju bez rozpakov poslal do siete – 1:0. Po zmene strán sklári na domácich vybehli a hneď dva šance hroziace vyrovnávajúcim gólom musel ratovať Pichňa. Potom si už ale domáci dali väčší pozor v defenzíve a hral sa najmä medzišestnástkový futbal. V 63. min. však Exvrábľan Detko vybojoval pre hostí penaltu a sám ju s prehľadom premenil.
Domáci po vyrovnaní síce zvýšili aktivitu smerom dopredu, ale k lepším šanciam to neviedlo. Až v 82. min. sa dostal k sľubnej strele tesne za šestnástkou Budinský, ale po zemi tesne minul bránu. A tak prišiel trest. Po rohu hostí centroval Krištof, našiel presne hlavu statného Púčeka a ten loptu ideálne umiestnil – 1:2. Futbalová šťastena si však na ramená domáceho výberu sadla aj v závere druhého polčasu. Pri záverečnom nápore si nabehol na loptu agilný Zrubec a hlavou ju zblízka doťukol do odkrytej brány. Remíza je zaslúžená, hoci sa možno málila obom.
Góly: 45. Plešivka, 90. Zrubec – 63. Detko, 84. Púček. R Fehér, ŽK: Plešivka – Chmelík. 215 divákov. VRÁBLE: Pichňa – Zelník, Miličević, Plešivka, Tonka (90. Marhevszki) – Marek – Krkoška, Švajlen (76. Šabík), Budinský, Zrubec – Šlachta (46. Sabo). Tréner R. Zima. CRYSTAL: Bačík – Ďurovec, Híreš, Chmelík, Kollár – Živčic, Krištof, Buček (88. Poláček), Lipták – Púček, Detko (71. Pišta). Tréner Ľ. Chmelík.
ĽUBOŠ MODZGA

Malženice – P. Bystrica 6:1 (1:1)
Nováčik z Malženíc začal na domácom ihrisku tlakom a po štvrťhodine išiel do vedenia, keď sa po centri presadil Rehák, skúsení hostia však z brejku odpovedali. Hrá sa následne vyrovnala. Po zmene strán sa dvakrát dokázal cez brániacich hráčov v priebehu dvoch minút Orolín a bolo 3:1. Následne skompletizoval Orlín svoj hetrik z bieleho bodu a bolo po zápase – 4:1. Sekera s Magdolenom už iba podčiarkli vysoké víťazstvo Dynama.
Góly: 17. Rehák, 53., 55. a 65. Orlín (tretí z 11m), 80. Sekera, 90. Magdolen – 34. Gajdošík.

Zápas Gabčíkovo – Beluša bol po dohode klubov odložený na 29. augusta.