NOVÉ ZÁMKY. Na radnici sa opäť zišli obyvatelia, ktorí odmietajú výstavbu zariadenia na spracovanie odpadu z nemocníc. Na stretnutie ich 12. júla zavolal výbor petície proti tomuto zámeru na čele s Milanom Lukačovským.
O téme, ktorá mestom v posledných mesiacoch rezonuje, prišlo diskutovať aj osem poslancov mestského zastupiteľstva na čele s primátorom Otokarom Kleinom.
Petičný výbor si na stretnutí od obyvateľov Nových Zámkov vypýtali podporu pre svoje aktivity. Investor zámeru totiž petíciu, ktorú za štyri dni podpísalo viac ako dvetisícšesťsto ľudí, odmietol ako zavádzajúcu.
„Vytýkali nám, že sme burcovali ľudí, vnucovali sa s našimi myšlienkami a že sme v petícii uviedli nepravdy,“ povedal Milan Lukačovský.
Firma Wastech podľa jeho slov petičný výbor upozornila, že naň podá trestné oznámenie za šírenie nepravdy a poplašnej správy. Spoločnosť im tiež poslala mimosúdnu výzvu na zdržanie sa zásahov do dobrej povesti.

„Dokonca napísali, že za mimosúdne urovnanie budú považovať, keď sa verejne ospravedlníme v Novozámockej televízii a v mestských novinách, dodal Milan Lukačovský.
Päť nesúhlasných stanovísk
Predseda petičného výboru trvá na tom, že ústava občanom umožňuje, aby petíciou vyjadrili svoj nesúhlas s projektom. V texte petície podľa neho žiadne zavádzanie nebolo.
„Chceli sme, aby sa zástupcovia firmy zúčastnili tohto verejného zhromaždenia a aby sme si vydiskutovali, v čom sme pochybili, čo sme nafúkli, čo sme terminologicky zle vysvetlili a ako sme zavádzali ľudí,“ pokračoval predseda petičného výboru. Nikto zo zástupcov firmy však na stretnutie nedorazil.
Petíciou sa zaoberalo aj ministerstvo životného prostredia, ktoré stále posudzuje vplyv zámeru firmy Wastech na životné prostredie. Petíciu považujú za stanovisko verejnosti.
K projektu zatiaľ rezort dostal päť stanovísk, z toho tri nesúhlasné. „Nesúhlas s navrhovanou činnosťou vyjadril aj odbor odpadového hospodárstva a odbor ochrany ovzdušia ministerstva životného prostredia a mesto Nové Zámky,“ napísali z ministerstva predsedovi petičného výboru.
Obyvateľom, ktorí sa podpísali pod petíciu, podľa výboru neprekáža samotné zariadenie. Nechcú však, aby stálo tak blízko centra mesta.

„Keby tá technológia fungovala inde, v priemyselnom parku alebo mimo mesta, bolo by to v poriadku. Aj Európska únia takúto technológiu podporuje,“ zhrnul prednosta okresného úradu a jeden z účastníkov stretnutia Bertalan Bóna.
Podobné zariadenie vraj v súčasnosti stavajú napríklad aj v českom Zlíne. Tam však bude ďaleko od obydlí, preto nikomu neprekáža.
Snahu ľudí okolo Milana Lukačovského podporuje aj primátor Otokar Klein. „Urobili sme všetky kroky, ktoré podľa mňa hája záujmy mesta a jeho obyvateľov. Ak obyvatelia budú cítiť potrebu vyjadriť sa k tomu, že takýto zámer nechcú a nepodporia a mesto bude mať na to možnosť, bude hájiť záujmy občanov,“ povedal na stretnutí.
Bolo by treba zmeniť územný plán
Zatiaľ sa zdá, že firme Wastech sa zariadenie v Nových Zámkoch nepodarí postaviť. Proti je totiž územný plán mesta. Všeobecný regulatív lokality v zamýšľanom priestore nedovoľuje zariadenia odpadového hospodárstva.
Podrobnejšie predpisy územného plánu v lokalite síce ponechali možnosť zhodnocovania odpadov, podľa vedenia radnice však ide len o zariadenia, ktoré riešia odpad z novozámockej nemocnice.
„Aby sa to mohlo postaviť, poslanci by museli zmeniť územný plán,“ povedal na stretnutí viceprimátor Lukáš Štefánik.
Súčasné zariadenie je v poriadku
Obyvatelia na stretnutí žiadali prednostu okresného úradu, aby odbor životného prostredia skontroloval aj prevádzku firmy PolyStar, ktorá v súčasnosti v areáli nemocnice sterilizuje nebezpečný odpad.
Projekt spoločnosti Wastech by totiž mal na existujúcu prevádzku nadviazať: PolyStar by nebezpečný odpad sterilizáciou zmenil na ostatný odpad, a ten by sa ďalej spracoval v plánovanom zariadení.

„Pošlem kolegov z odboru životného prostredia na prieskum, aby to prešetrili. Všetky veci následne zverejním,“ sľúbil prednosta Bóna zhromaždeným obyvateľom.
Niektorí z účastníkov stretnutia totiž vyjadrovali pochybnosti aj o tom, že prevádzka firmy PolyStar funguje tak, ako má. Znepokojil ich najmä fakt, že v existujúcom zariadení sa nesterilizuje len odpad z novozámockej nemocnice.
Tá vyprodukuje len okolo päťdesiat ton nebezpečného odpadu ročne. Súčasná prevádzka však má povolenie na spracovanie 980 ton a plánované zariadenie na termické zhodnocovanie odpadu by mala spracovávať až dvetisíc ton ostatného odpadu.
„Vzhľadom na životné prostredie je technológia, ktorá tam momentálne funguje, v poriadku,“ vysvetlil zhromaždeným prednosta okresného úradu Bóna.
Opäť sa stretnú v septembri
Júlové stretnutie bolo už druhé, ktoré sa zaoberalo plánom firmy Wastech. Prvýkrát sa obyvatelia v zasadačke mestského úradu stretli 16. mája.
Zástupca investora im vtedy prezentoval zámer na vybudovanie zariadenia na termické zhodnocovanie ostatného odpadu. Zhromaždených obyvateľov však nepresvedčil.
„Búrlivý nesúhlas obyvateľov je úplne pochopiteľný, keď sú neinformovaní občania strašení zo strany vybraných osôb absolútne nepravdivými informáciami o spaľovni odpadov,“ komentoval v máji atmosféru stretnutia zástupca investora Juraj Musil.
Už na mieste sa zrodil výbor, ktorý do niekoľkých dní pripravil petíciu proti zámeru.
Spomínaných vyše dvetisícšesťsto podpisov vyzbierali za necelé dva týždne, aby ju stihli poslať na ministerstvo. Vďaka tomu je teraz petičný výbor účastníkom celého rozhodovacieho procesu.
Odpad by sa podľa plánu firmy Wastech mal zhodnocovať v zariadení vo veľkosti lodného kontajnera. Jeho výstupom by mal byť takzvaný pyrolitický olej, ktorý sa môže využívať ako palivo. Vedľajším produktom procesu spracovania má byť plyn, ktorý by spáli horák s výkonom 2.4 megawattu.
Petičný výbor plánuje usporiadať ďalšie stretnutie obyvateľov. Malo by sa uskutočniť pravdepodobne v septembri, po tom, čo ministerstvo životného prostredia zaujme vo veci konečné stanovisko.