NOVÉ ZÁMKY. Artézska studňa na Tajovského ulici je suchá. Z neďalekého zdroja na Roľníckej tečie vody len málo. Upozornilo na to mesto na svojej internetovej stránke.
„Vrt na Tajovského ulici by mal mať hĺbku približne tristo metrov, na samotný povrch vedie železné potrubie s priemerom okolo sedem a pol centimetra. Parametre vrtu vo väčšej hĺbke nepoznáme.
Mestský úrad nemá k dispozícii žiadnu technickú dokumentáciu k vrtom, podrobnosti o artézkach nepoznajú ani kolegovia s najdlhšou praxou na úrade,“ povedala pre mestský web vedúca odboru komunálnych služieb Monika Kutenicsová.
Na diagnostiku mesto nemá dosť peňazí
Kontrola studne na Tajovského podľa nej ukázala, že hladina vody je niekoľko desiatok centimetrov pod úrovňou chodníka. „Na viac už nestačí tlak alebo množstvo vody.“
Príčinou vraj môže byť zanesené potrubie, poškodená trubka, alebo aj vysoké teploty, ktoré trvajú už vyše mesiaca a znížili stav spodnej vody.
Presnú príčinu by však podľa šéfky odboru komunálnych služieb odhalila len kamera, ktorá by prešla vrtom.
„Takáto diagnostika by stála odhadom okolo päťtisíc eur - podľa výsledkov súťaže alebo verejného obstarávania. Takúto sumu na údržbu v tomto roku určite nemáme, museli by sme najprv upraviť rozpočet,“ informuje mestský web.
Nový vrt by podľa vyjadrenia odboru komunálnych služieb údajne stál desiatky tisíc eur.
Ventily ihneď zmizli
Internetová stránka mesta Nové Zámky ďalej informuje, že pokus s ventilmi, ktoré mali znížiť množstvo vody odtekajúcej z artézskych studní do kanalizácie, nevyšiel.

Pred tromi rokmi mesto podľa vtedajšieho vyjadrenia primátora Otokara Kleina platilo za vodné a stočné dvadsaťšesťtisíc eur ročne.
Ventily na artézskych studniach mali pomôcť niečo z tejto sumy ušetriť. „Namontovaná technické zariadenie vydržalo pár dní, potom ho niekto odmontoval a ukradol. Odvtedy voda zo spomínaných vrtov vytekala voľne.“
Voda zo studní nie je pitná
Regionálny úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že voda zo žiadnej z artézskych studní v Nových Zámkoch nie je pitná.
Z evidencie zdrojov pitnej vody ich vyradili v roku 2004, no už štyri roky predtým zakázal vodu z artézskych studní piť okresný hygienik. Dnes ich evidujú len ako architektonický doplnok.
Navyše, artézske studne na Tajovského, Gúgskej, Andovskej ulici a Majzonovom námestí stoja priamo na chodníkoch.
„Ich umiestnenie neumožňuje vytýčiť žiadne pásmo ochrany. Nemáme žiadne informácie o tom, či existujú výsledky hydrogeologického prieskumu artézskych studní, nemáme žiadne informácie o spôsobe ich zabudovania po stránke stavebnej včítane tesnenia,“ povedal v roku 2015 pre naše noviny hygienik Ladislav Slaný.
Priveľa arzénu
Tri z piatich funkčných artézskych studní – na Majzonovom námestí, Ulici P. O. Hviezdoslava a Ulici M. R. Štefánika – majú podľa posledných meraní Regionálneho úradu verejného zdravotníctva z jesene minulého roka prekročenú povolenú hodnotu arzénu.
Vo zvyšných dvoch – Na Tajovského ulici a na Gúgskej –je zase priveľa farby, železa či zákalu. V minulosti zaznamenali v novozámockých artézskych studniach aj zvýšený výskyt baktérií. To je ďalší problém – takéto typy vodných zdrojov sa technicky veľmi ťažko dezinfikujú.
Radnica je povinná obyvateľov upozorňovať na to, že voda z artézskych studní nie je pitná. „Mesto už viackrát k studniam inštalovalo upozornenie na nevyhovujúcu kvalitu vody. Tabuľky s upozornením takmer okamžite zmizli,“ píše sa na mestskej internetovej stránke.
Tabuľky zvykli stŕhať aj miestni obyvatelia, ktorí sa nechcú vzdať pitia vody z artézskych studní. Ich tradícia má niekoľko desaťročí a ľudia sa nechcú zmieriť s tým, že čo roky neškodilo, už viac nie je zdravé.