NOVÉ ZÁMKY. Štrand oslávil osemdesiat rokov prevádzky veľkolepo. Na otvorenie jubilejnej sezóny prišlo odhadom viac ako osemtisíc ľudí.
Termálne kúpalisko prešlo v posledných troch rokoch veľkou obnovou. „V rokoch 2006 až 2008 sa postavil nový vchod a bufety, vyfóliovali sa bazény, no odvtedy sa do Štrandu väčšie peniaze neinvestovali,“ povedal riaditeľ mestskej spoločnosti Novovital, ktorá termálne kúpalisko prevádzkuje, Ľudovít Lebó.
Zdôraznil, že posledná rekonštrukcia sa netýkala technologického zariadenia. „Trápili sme sa so starou technológiou, mali sme obrovské tepelné straty. Starý prívod termálnej vody sa už nedal prevádzkovať,“ pripomenul.
V roku 2015 preto mestské zastupiteľstvo rozhodlo o budúcnosti Štrandu. „Boli dve možnosti: buď kúpalisko zakonzervujeme, alebo sa pustíme do práce, ktorá bude mať výsledok až o tri-štyri roky. Podarilo sa nám poslancov presvedčiť, aby sme Štrand zmodernizovali,“ spomínal Ľudovít Lebó.
Spoločnosť Novovital nechcela prísť o príjmy z prevádzky kúpaliska, preto práce robili vždy len mimo sezóny. „Podarilo sa to zvládnuť tak, že Štrand cez leto zarábal, potom sa to rozobralo a na ďalšiu sezónu znova poskladalo,“ povedal riaditeľ Novovitalu.
Nové technológie
V prvom roku opravili čo ich pálilo najviac - tobogán a tobogánový bazén, ktorý bol dve sezóny prasknutý. „Unikali odtiaľ kvantá vody. S tým už sa nedalo čakať,“ zhodnotil Ľudovít Lebó.
V roku 2016 ešte prestavali detské bazény. Ich okolie bolo mimoriadne šmykľavé a stávali sa tam aj vážne úrazy. Preto postavili nové schody a zábradlie.

Pribudol aj nový detský bazén. „Bol projektovaný ako bazén, ale z nejakého dôvodu sa to nedokončilo a urobili z toho pieskovisko. Bazén sme dokončili, napojili na vodu a vybudovali okolo neho menšiu terasu,“ povedal šéf Novovitalu.
Vlani sa vrhli na obnovu technologického vybavenia. Vybudovali novú strojovňu a zlepšili hospodárenie s vodou. Termálnu začali používať len na ohrievanie „obyčajnej“ vody v bazénoch.
„Termálna voda cez tepelné výmenníky zohrieva vodu z našich dvoch ďalších studní. Vďaka tomu vieme ohrievať nový bazén s atrakciami aj dvadsaťpäťmetrový bazén. Dokážeme tak doohrievať aj päťdesiatmetrový bazén, vodu do brodísk a do spŕch,“ vysvetlil Ľudovít Lebó.
„To nám veľmi pomohlo s hospodárením s vodou aj s komfortom pre ľudí na kúpalisku. Sprchy už nie sú ľadové, ale zohriate na tridsať až tridsaťšesť stupňov,“ dodal.
Termálna voda zmizla len dočasne
Novozámčanov minulý rok prekvapilo, že zo Štrandu zmizla termálna voda. Bol to však len dočasný „ústup“. „Termálnu vodu, čo sa využije na ohrev, púšťame do nového sedacieho bazéna,“ povedal šéf Novovitalu. Ten pribudol pred začiatkom aktuálnej sezóny a návštevníkom ponúka masážne trysky či chrliče vody.
Vďaka novému vedeniu stratí termálna voda na ceste z vrtu na kúpalisko len stupeň a pol teploty. Pred vlaňajšou rekonštrukciou to bolo inak.

„Staré termálne vedenie bolo vedené v päťdesiatcentimetrových šachtách, bez izolácie, v plastových rúrach. Teraz je to meter dvadsať pod zemou, s desaťcentimetrovou izoláciou, navyše v špeciálnej rúre pre termálne vody,“ zhrnul Ľudovít Lebó.
Vedenie termálnej vody narobilo zamestnancom kúpaliska veľa vrások. Starý plast, z ktorého boli spravené rúry, totiž začal praskať. „Aj v sezóne sa stávalo, že praskla rúra. Potom sme to museli vykopať a vymeniť to. Riešili sme to počas prevádzky a už to bolo neúnosné,“ spomínal šéf kúpaliska.
Úspešná sezóna
Na Štrande v rámci rekonštrukcie vlani pribudol aj nový bazén s atrakciami. Vedenie si od neho sľubovalo, že pritiahne rodiny s deťmi.
Zdá sa, že tento zámer vyšiel. Sezóna 2017 bola mimoriadne úspešná. Na novozámocké kúpalisko prišlo viac ako deväťdesiattisíc ľudí. V rokoch pred rekonštrukciou to zvyklo bývať len okolo šesťdesiattisíc.

„Chceli by sme sa dostať na stotisíc návštevníkov. To by nám určite stačilo,“ povedal Lebó s tým, že už minulý rok si kúpalisko dokázalo financovať prevádzku samo. Ako poslednú vec obnovili tento rok dlažbu. „Bola poškodená záplavami, podmytá, strašne šmykľavá,“ opísal Ľudovít Lebó.
Napriek tomu ju museli robiť ako poslednú, až po technológických zariadeniach, bazénoch a podobne.
Treba ubytovanie
Štrand obnovili, plány na jeho rozvoj sa tým však nekončia.
„Momentálne nám najviac chýba hotel alebo iné ubytovacie kapacity. Nemáme to šťastie ako má Štúrovo či Podhájska, že súkromné firmy okolo kúpalísk budujú ubytovanie. Je to aj tým, že návštevnosť Štrandu zatiaľ nebola taká, aby sa vôbec niekto o to zaujímal,“ priblížil šéf Novovitalu.

Na Štrande je v súčasnosti len osem izieb s tridsiatimi dvoma lôžkami. Vďaka rekonštrukcii areálu je o ne oveľa väčší záujem ako v minulosti.
„Tento rok je to beznádejne vypredané. Už pred otvorením sme mali vypredaných osemdesiat percent kapacity,“ povedal Ľudovít Lebó. Šéfa kúpaliska teší, že návštevníci sa po novom navyše ubytúvajú na dlhšiu dobu.
Okrem ubytovania by na kúpalisku mala časom pribudnúť wellness časť či krytý bazén s parametrami vhodnými aj pre vodné pólo.
O všetkom rozhodne mestské zastupiteľstvo. Keďže to opäť bude veľká investícia, asi to nechajú až na nový mestský parlament, ktorý vznikne z jesenných volieb.