NOVÉ ZÁMKY. Mestskí poslanci rokovali na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva 11. júna o nepríjemnom dedičstve po minulom vedení radnice. V kauze Holotovho domu, ktorá sa ťahá už desiaty rok, totiž padol rozsudok.
Nitriansky krajský súd ešte 28. februára potvrdil rozhodnutie novozámockého okresného súdu, podľa ktorého má mesto Nové Zámky zaplatiť viac ako sedemstotisíc eur bratislavskej spoločnosti Squam Trade.
Mesto rozsudok dostalo až 31. mája. Vtedy tiež začala plynúť pätnásťdňová lehota na zaplatenie peňazí.
Nešťastný Silvester 2008
Korene tejto mimoriadne zamotanej kauzy siahajú ešte do roku 2008. Na Silvestra bola dražba, v ktorej za dom na Štefánikovej najviac ponúkla firma B. D. Trade novozámockého podnikateľa Ondreja Ondrušeka.

Korene tejto mimoriadne zamotanej kauzy siahajú ešte do roku 2008. Na Silvestra bola dražba, v ktorej za dom na Štefánikovej najviac ponúkla firma B. D. Trade novozámockého podnikateľa Ondreja Ondrušeka.
V januári 2009 tak na účet mesta prišlo postupne tridsaťtri miliónov korún, čiže skoro milión stotisíc eur. Štyristotridsaťštyri tisíc zaplatila firma pána Ondrušeka, zvyšok doplatili Koloman Forró a Attila Süll.
Konateľ firmy B. D. Trade s nimi totiž uzavrel zmluvu o budúcej zmluve, podľa ktorej sa mali stať spolumajiteľmi domu.
Mesto teda peniaze dostalo, kúpno-predajnú zmluvu však firma B. D. Trade nepodpísala. Kataster aj tak na základe notárskej zápisnice o dražbe nehnuteľnosť previedol na firmu pána Ondrušeka.
A potom sa to začalo. Na jar 2009 nájomcovia priestorov v Holotovom dome žalobou napadli platnosť dražby.
„Keď doterajší nájomníci budovy podali žalobu na neplatnosť dražby, nechal som notársku zápisnicu o dražbe prezrieť právnikovi. Zistil, že je tam dvanásť prípadov porušenia zákonných ustanovení. Preto aj ja považujem dražbu za neplatnú,” pridal sa k nim neskôr aj nový majiteľ-nemajiteľ budovy Ondrušek vo vyjadrení pre naše noviny začiatkom roka 2010.
Bytový dom, ktorý je fakticky nebytový
Problém bol v tom, že vedenie Nových Zámkov nehnuteľnosť na Štefánikovej predávalo ako bytový dom.
Takým bol však len na papieri – minimálne od znárodnenia v roku 1947 v ňom vždy sídlili rôzne organizácie. Aj súdne dokumenty preto dodnes o budove hovoria ako o „bytovom dome, ktorý je fakticky nebytovým domom”.
V takejto nehnuteľnosti majú na nebytové priestory predkupné právo ich nájomníci. Dražba a prevedenie listu vlastníctva domu na firmu pána Ondrušeka teda porušili ich práva.
„Budovu som vydražil a zaplatil v dobrej viere, legálne, podľa oficiálnych podkladov mesta podpísaných primátorom,“ povedal v roku 2009 na rokovaní zastupiteľstva Ondrej Ondrušek.
„Keby ste ho pred dražbou uviedli ako nebytový dom, dnes by som nemal tieto problémy. Nemám peniaze, nemôžem využívať budovu, len chodím po súdoch. A nik za to nenesie zodpovednosť,” dodal.
Za takýchto okolností stratil podnikateľ o dom záujem. Vtedajšie vedenie mesta mu ponúklo kúpnu zmluvu, Ondrej Ondrušek však už radšej chcel naspäť svoje peniaze.
Chceli aj budovu, aj peniaze
„Okresný súd mi zakázal zriadiť záložné právo na budovu a vypovedať doterajšie nájomné zmluvy. Budovu nemôžem vypratať, prerobiť – nič. Akurát za ňu platiť dane, pretože v katastri nehnuteľností som už vlastníkom,” sťažoval sa Ondrej Ondrušek našim novinám vo februári 2010.”
O dva mesiace to však už neplatilo. Kataster na základe protestu prokurátora prepísal 16. apríla pred ôsmimi rokmi dom naspäť na mesto. Zdalo sa, že vec smeruje ku koncu – budova sa vráti mestu a to vyplatí peniaze, ktoré za ňu dostalo.
V rokoch 2009 a 2010 schválilo mestské zastupiteľstvo až tri uznesenia, na základe ktorých sa mal vtedajší primátor Gejza Pischinger pokúsiť o zmier s firmou B. D. Trade.

Nič také sa však nestalo. „Neviem, ako mohlo niekomu napadnúť, že môže byť aj vlastníkom stavby, aj si nechať peniaze,” komentoval minulý týždeň počínanie predchádzajúceho vedenia Gabriel Závodský z majetkovoprávneho odboru radnice.