TVRDOŠOVCE. Policajti našli 6. júna v dome dlhoročného poľovníka dva a pol litra chemickej látky. Podrobia ju expertíze. Podľa predbežných zistení kriminalistov však ide o karbofurán.
Tento nebezpečný jed je v Európskej únii zakázaný, aj tak sa však využíva na cielené usmrcovanie škodnej zveri.
Karbofuránom vinníci napúšťajú či natierajú potravu, ktorú potom pohodia na miesta výskytu svojich budúcich obetí. „Žiaľ, niektoré skupiny do tejto kategórie radia aj chránené živočíchy, vrátane dravcov,” uviedla pre agentúru SITA Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.
Mŕtve dravce nachádzali takmer denne
Domovú prehliadku v Tvrdošovciach vykonali novozámockí policajti v súvislosti s nálezmi uhynutých dravcov, ktoré sa najmä v marci a apríli tohto roka našli na viacerých miestach v regióne. Najviac vzácnych vtákov našlo tento rok smrť práve v okolí Tvrdošoviec.

„Štatistika obetí je desivá: minimálne šestnásť myšiakov lesných, šesť kaní močiarnych, dva krkavce. Uhynul aj pes a líšky, na mieste boli nájdené otrávené návnady,” zhrnula Lucia Deutschová detaily prípadu, ktorý na jar v tvrdošovskom poľovnom revíri Jánošíkovo II dokumentovali zástupcovia Štátnej ochrany prírody a z Ochrany dravcov na Slovensku celé tri týždne.
Podľa ochranárov nachádzali počas jarných mesiacov otrávené dravce na poliach takmer denne.
„Polícia vedie trestné stíhanie vo veci zločinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov, zločinu nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, rádioaktívnych látok, vysoko rizikových chemických látok a vysoko rizikových biologických agensov a toxínov a prečinu pytliactva,” potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková. V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na jeden až šesť rokov.
„Polícia však zatiaľ voči žiadnej osobe nevzniesla obvinenie vo veci úhynu dravcov,” pripomenula policajná hovorkyňa.
„Osoba, u ktorej bola vykonaná domová prehliadka, je iba podozrivá z prechovávania nebezpečnej chemickej látky karbofurán. Obvinenie pripadá do úvahy až doručením znaleckého posudku z odboru chémie, ale iba z prechovávania chemickej látky,” zdôraznila.
Veria, že spravodlivosť zvíťazí
Podľa informácií televízie Markíza podozrievali kolegovia obvineného poľovníka z toho, že zabíja dravce, už dlho. Predseda poľovníckeho združenia v Tvrdošovciach Vincent Birkus sa ho však zastal.
Podľa vlastných slov neverí, že by poľovník mohol mať s otravami niečo spoločné a ak karbofurán doma mal, ostal mu ešte u čias, keď bol jed u nás legálny. „U nás si svoje povinnosti plnil a pravidelne vykonával dobrú prácu,” povedal šéf tvrdošovských poľovníkov pre Markízu.

Ochrana dravcov na Slovensku od začiatku tohto roka zaznamenala tridsať prípadov nelegálnych aktivít, ktorých obeťami sa stalo sedemdesiattri chránených vtákov vrátane orla kráľovského či orliaka morského.
„Z celkového počtu prípadov sme až v dvadsiatich piatich z nich zaznamenali ako príčinu smrti otravu karbofuránom. Podľahlo jej šesťdesiatsedem vtákov,” skonštatovala Slávka Doktorová z Ochrany dravcov na Slovensku.
„Tento počet obetí v tak krátkom období je naozaj alarmujúci, preto vnímame rozhodný krok polície nanajvýš pozitívne a ako zadosťučinenie nielen pre všetkých ochranárov a milovníkov prírody, ale hlavne pre dravce,“ dodala.
Ochranári podľa nej veria, že ak sa vina poľovníka preukáže, spravodlivosť nebude mať zaviazané oči a život chránených druhov nadobudne väčšiu hodnotu ako osobné záujmy niektorých jednotlivcov.
Zabíjajú ich kvôli zajacom?
Na to, že dravce na juhu a juhozápade Slovenska pravdepodobne zabíjajú poľovníci, upozorňoval už v marci ochranár Jozef Lengyel.
Na sociálnej sieti zverejnil informácie, podľa ktorých sa v každom poľovnom združení v regióne nájde člen, ktorý kladie do polí otrávené návnady. Podľa jeho zdrojov sa tak údajne snažia zlikvidovať predátorov, ktorí lovia zajace.
Tie totiž pre našich poľovníkov predstavujú vítaný zdroj príjmu. Podľa informácií ochranára Lengyela ich vyvážajú do Talianska, kde za jedného odstanú až stodvadsať eur.
Poľovníci tieto obvinenia odmietajú a považujú ich za nezmysel. Za otravami vidia skôr poľnohospodárov, ktorí na jar trovia poľné hlodavce. Tie sa potom môžu stať potravou dravcov, ktorí po požití otráveného mäsa hynú.