NOVÉ ZÁMKY. Novozámčania na sociálnych sieťach zdieľajú fotografie nedostatkov opravených vozoviek, vyjadrujú obavy, či sa budú rekonštruovať naozaj všetky ulice, ktoré mesto avizovalo. Objavili sa aj špekulácie o meškaní prác.
Vedenie mesta občanom odkázalo, že sa nemajú čoho báť.
„Samozrejme, keď sa robí, nájdu sa aj chyby, ktoré sa uvidia sa až vtedy, keď príde nejaká poveternostná zmena, napríklad veľké dažde,” povedal primátor Otokar Klein na opakujúcu sa kritiku, že na veľa nových úsekoch ciest po daždi stojí voda.
„To potom patrí pod reklamáciu. My dodávateľovi povieme s čím je problém, oni to upravia, prerobia,” dodal.
Hotovo bude do konca septembra
Podľa primátora nie je pravda ani to, že opravy meškajú. „Všetky technológie, ktoré spoločnosť Doprastav Asfalt má, sústredila do Nových Zámkov. Práca ide naozaj veľmi rýchlo,” povedal.
Všetko vraj ide podľa plánu. „Nie je žiadne meškanie. Práve naopak, myslím si, že skončíme o dva mesiace skôr ako bolo plánované. Predpokladáme, že všetky úseky budú hotové najneskôr do konca septembra,” oznámil primátor Klein.

Vedenie mesta zdôrazňuje, že opravy sa dočkajú všetky ulice, ktoré avizovali začiatkom roka. Žiadny harmonogram však radnica nevydala, ten je len súčasťou zmluvy s dodávateľom.
„Ide sa podľa presného harmonogramu. Nemôžeme vybrať inú ulicu alebo niečo zmeniť, lebo všetko je presne dané súťažou,” povedal primátor.
Na sociálnych sieťach prejavili niektorí občania nespokojnosť s tým, že pri rekonštrukcii sa nemyslí na výmenu starých obrubníkov. „Kritika prišla z prvej ulice, ktorá sa robila, z Jesenského. Ale treba si uvedomiť, že máme aj nejako nastavený rozpočet,” povedal Otokar Klein.
Dodal, že obrubníky sa menia v úsekoch, kde je to naozaj nutné. „Mali sme veľké šťastie, že nám poveternostné podmienky dovolili spraviť jeden úsek ešte v decembri,” dodal ešte šéf radnice na margo opravy Jesenského ulice.
Čo ak bude havária sietí pod zemou?
„Bude zaujímavé, ak sa pod týmito novými cestami začne boriť kanalizácia alebo rozvody vody či plynu. Všetko má svoju životnosť a na niektorých miestach to presluhuje už minimálne desať rokov,” vyjadrila na sociálnej sieti obavy jedna z obyvateliek mesta. Podľa primátora však mesto myslelo aj na to.

„Všetko sa snažíme koordinovať tak, aby sa všetky práce na rozvodoch či údržba sietí spravili ešte predtým, než sa urobí nový úsek,” povedal Otokar Klein.
„Samozrejme, nikdy nie je vylúčené, že urobíme cestu a o tri mesiace tam praskne potrubie. Ale sme skoordinovaní aj s vodárenskou spoločnosťou a monitorujú to. Snažíme sa to spraviť tak, aby v krátkej budúcnosti nebolo nutné nové úseky sekať alebo rozoberať,” dodal.
Asfalt je lacnejší než zámková dlažba
Kritika občanov sa ušla aj chodníkom, ktoré sa tiež v meste vo veľkom opravujú. Pýtajú sa, prečo sa na ne nekladie zámková dlažba. Keby totiž bolo treba napríklad riešiť poruchu podzemných rozvodov, zámková dlažba by sa dala jednoducho rozobrať a zase zložiť. Asfalt bude treba rezať a plátať.

S tým súhlasí aj primátor Klein. „Keby mesto týmto spôsobom robilo posledných dvadsať-tridsať rokov, tak by sme tento problém nemali,” bránil postup radnice. Pripomenul, že v minulosti sa takéto rekonštrukcie nerobili a cesty aj chodníky v celom meste sú preto často v dezolátnom stave.
„Keby sme sa zamerali na to, že chodníky budeme robiť len zámkovou dlažbou, tak by sme vedeli opraviť oveľa menej úsekov,” dodal primátor.
Úseky so zámkovou dlažbou podľa neho opravovali tak, aby tento povrch zachovali. „Napríklad Nitrianska, tá sa robila celá nová. Tam boli kocky a dali sme zámkovú dlažbu.”
Zdôraznil, že dávať dlažbu tam, kde boli asfaltové chodníky s betónovým podložím, by bolo veľmi komplikované. „Bolo by treba rozbiť podložie a celé to spraviť nanovo,” povedal s tým, že oprava s využitím asfaltu je oveľa lacnejšia.
Nové Zámky v súčasnosti zažívajú najväčšiu rekonštrukciu ciest za dlhé roky. Tento rok prebieha prvá etapa, v rámci ktorej opravia štrnásť ulíc.
Súťaž na opravy vyhrala zvolenská firma Doprastav Asfalt. Práce budú stáť skoro milión eur, Nové Zámky ich budú splácať desať rokov.