NOVÉ ZÁMKY. Významné udalosti v Európe spred 400 rokov pripomenie výstava, ktorú otvoria v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch vo štvrtok 24. mája. Výstava s názvom Európa pred 400 rokmi – Tridsaťročná vojna (1618-1648) dokumentuje udalosti počnúc pražskou defenestráciou až po vestfálsky mier, ktorý ukončil vojnu. Začala sa ako rozpor medzi katolíckym a protestantským táborom v Európe.
„Tridsaťročná vojna mala svoje epizódy aj priamo v Nových Zámkoch, ktoré boli dejiskom stretu povstaleckých a cisárskych armád, dokonca majú na svedomí aj smrť cisárskeho generála Karola Bonaventúru Buquoya, ktorého zabili pri obliehaní Nových Zámkov,“ informovala lektorka múzea Katarína Kovácsová. Pre obrovské straty na životoch a hospodárske škody zúčastnených krajín sa táto vojna nazýva aj „svetovou vojnou 17. storočia“.
Výstava prezentuje dejiny prvého celoeurópskeho mocenského konfliktu, do ktorého sa zapojila väčšina európskych štátov. Múzeum pripravilo aj didaktické hry určené pre druhý stupeň základných škôl a študentov stredných škôl.
Ich cieľom je prehĺbiť vedomosti žiakov a priblížiť problematiku tridsaťročnej vojny a vojenstva 17. storočia. Doplnkom k výstave bude prezentácia Delostrelecká akadémia, ktorá sa venuje vojenskej technike doby prostredníctvom prednášky spojenej s premietaním. Výstava potrvá do 21. júla.