NOVÉ ZÁMKY. Železničiari sa snažia predať pozemok na Sihoti, na ktorom vedenie mesta pred dvoma rokmi bez súhlasu majiteľa vybudovalo chodník. Upozornila na to novozámocká aktivistka Eva Polerecká.
„Náhodou som si všimla, že pozemok je na predaj. Aj my sme totiž práve odkupovali od železnice pozemok pod našou prístupovou cestou,“ povedala. „Prekvapilo ma, že sa pustili budovať chodník a nepreverili si, komu miesto patrí,“ dodala na margo postupu mesta, ktoré so železničiarmi o chodníku vôbec nehovorilo.
„Pozemok, na ktorom sa chodník nachádza, je majetkom Železníc Slovenskej republiky, avšak ŽSR sa k uvedenej stavbe nevyjadrovali, ani sme v uvedenom období nezaevidovali žiadosť mesta Nové Zámky o stanovisko k zamýšľanej stavbe,“ potvrdila v stanovisku Ivana Popluhárová z komunikačného oddelenia železníc.
Zveľadili majetok iného
S otázkou, na akom základe vlastne mesto mohlo chodník vybudovať, keď mu parcela nepatrila, sme sa obrátili aj na radnicu. „Mesto danú lokalitu vyčistilo a chodník obnovilo na základe žiadosti obyvateľov žijúcich na Wolkerovej ulici,“ odpovedala stručne mestská hovorkyňa Petronela Bernáth.
Vybudovanie chodníka v roku 2016 iniciovali mestskí poslanci Norbert Kádek a Koloman Forró. „Nápad s chodníkom vznikol len tak. Už tam bola vyšliapaná cestička a ľudia ktorí bývajú v lokalite si tadiaľ skracovali cestu na zimný štadión, do prírody a tak ďalej,“ popísal Koloman Forró pozadie idey.
„Na základe toho sme poprosili mesto a trochu zalobovali, aby sa v rámci opráv dal aj tento chodník trošku do poriadku. Nie je to úplne ideálne, ale je to vždy lepšie ako to, čo tam bolo predtým: veľké diery, blato a podobne,“ povedal.

Zastupiteľ Forró si uvedomuje, že investovať do cudzieho nie je úplne štandardné. „Mesto zveľadilo majetok iného, to je pravda,“ povedal. „Neviem však o žiadnom probléme. Keď má byť niečo v prospech obyvateľstva, tak je treba urobiť aj takéto veci,“ dodal mestský poslanec. „Spravilo sa to v prospech ľudí,“ zopakoval. So stavom vecí nemajú problém ani železnice.
Pozemok kúpiť nechcú
Mesto sa pozemok kúpiť nechystá, aj keď podľa aktivistky Polereckej aj ďalších obyvateľov Nových Zámkov by to bolo vhodné a pri cene sedem eur za meter, koľko chcú železničiari, aj pomerne lacné. „Mesto nemá záujem meniť momentálny právny stav,“ povedala však mestská hovorkyňa Bernáth.
Tlačiť na kúpu pozemku pod chodníkom spájajúcom Wolkerovu ulicu s hrádzou zatiaľ neplánuje ani poslanec Koloman Forró. „Porozmýšľam. Určitý chodník ale je nie priorita,“ povedal.
Železničiari údajne nevypisujú ponuky na predaj nehnuteľností, len ak o to niekto žiada. Zatiaľ však nechceli prezradiť, koľko ponúk na kúpu pozemku dostali.
„V súvislosti s podmienkami ponukového konania až do ukončenia ponukového konania vyhlasovateľ neposkytuje informácie o jeho priebehu ani žiadne iné informácie, ktoré by mohli ovplyvniť výsledky vyhodnotenia,“ povedala Ivana Popluhárová zo ŽSR s tým, že všetko zverejnia až po podpise kúpnej zmluvy.
Ak by sa kupec nenašiel, skúsia pozemok predať ešte raz. „V takom prípade sa bude môcť prihlásiť aj mesto Nové Zámky,“ dodala hovorkyňa železničiarov.