Organizovaná atletika v Nových Zámkoch má na krku šiesty krížik. Toto pekné jubileum si „Novozámocká atletická rodina“ pripomenula pred niekoľkými týždňami na stretnutí generácií.
Odvetvie, ktoré nesie honosný názov „Kráľovná športov“, vychovalo aj v Nových Zámkoch za šesťdesiat rokov rad vynikajúcich pretekárov, ktorí príkladne reprezentovali svoj klub, mesto, ale i krajinu na domácom i medzinárodnom poli a dosiahli rad vynikajúcich výsledkov.
Založil sa oddiel vybudoval sa štadión
Začalo to pred šesťdesiatimi rokmi, kedy štvorica nadšencov Pavol Chrobák, Ondrej Hrabovský, Ján Molnár a Jozef Kosztolányi založila oddiel TJ Slovan Nové Zámky. Jednou zo základných úloh bolo vybudovať športovisko, na ktorom sa dalo pretekať a tak bol 31. mája 1958 slávnostne odovzdaný do užívania štadión na Sihoti, na ktorom sa uskutočnili hneď aj prvé preteky. Novozámocká atletika sa vo svojich počiatkoch orientovala takmer výlučne na kategóriu dospelých až neskôr na mládež.
V roku 1960 má svojho prvého majstra Slovenska. Stal sa ním Karol Šoóš, ktorý zvíťazil na bratislavskom štadióne Mladá garda v behu na 110 metrov prekážok paradoxne v kategórii starších dorastencov. Zaujímavosťou je, že s atletikou v Nových Zámkoch začínali aj takí, ktorí sa neskôr stali osobnosťami v iných spoločenských odvetviach. Boli to napríklad lekár Jozef Mračna, či sochár Juraj Meliš.
Prvé úspechy oddielu, prvé hviezdy
V roku 1969 sa družstvo mladších dorastencov, ktorého členmi boli aj bratia Štefan a Peter Straňovskí stáva majstrom Slovenska. V tomto roku začína v klube rozbaľovať svoje krídla aj jedna z najjagavejších hviezd – prekážkar Július Ivan (1954). Rodák zo Šurian pretekal neskôr za Duklu Banská Bystrica.
Československo reprezentoval v roku 1980 na Olympijských hrách v Moskve, ale za najúspešnejší v jeho kariére možno považovať rok 1981. Vo svojej disciplíne 110 metrov prekážok vyhral B – finále Európskeho pohára v Aténach a na pretekoch Svetového pohára v Ríme skončil časom 13,66 tretí, keď ho porazili iba také mená ako Američan Greg Foster, a Alejandro Casaňas z Kuby.
Obdobie výmeny generácií
Začiatok 70. rokov možno nazvať obdobím výmeny generácií. Výborný bol rok 1972, v ktorom sa majstrami Slovenska stali Július Ivan (st. dorastenci) a Eva Lednická (ml. dorastenky). Strednotratiar Vladimír Moravčík vytvoril niekoľko oddielových rekordov a v roku 1973 bol zakladateľom najvýznamnejšieho krosu na Slovensku GRAND PRIX Cabaj – Čápor. V roku 1975 Slavomír Slovák ako prvý v histórii oddielu získal v Pardubiciach titul majstra Československa v behu na 60 metrov žiakov. Ďalší rok patril bratom Malíkovcom, ktorí vynikali v chôdzi. Ondrej sa stal majstrom Československa v chôdzi na 5000 metrov 15 – ročných mladších dorastencov.
Orientácia na mládež
Začiatkom osemdesiatych rokov sa novozámocká atletika začína vážnejšie zameriavať na mládež. V roku 1983 sa o historický úspech postaral mladší dorastenec Igor Pšenák (tragicky zahynul v roku 1991), ktorý sa stal trojnásobným majstrom Československa, ako aj trojnásobným majstrom Slovenska vo vrhu guľou v hale a v súťaži mladších dorastencov 16 – ročných na dráhe vo vrhu guľou a v hode diskom. V jeho šľapajach úspešne kráčala o dva roky neskôr Monika Hanuliaková, ktorá získala titul majstra Československa vo vrhu guľou mladších dorasteniek (15 – ročné) a v hode diskom bola druhá. Druhá polovica osemdesiatych rokov nebola práve najsvetlejším obdobím, úspechy dosahovali väčšinou družstvá.
Atletický club získava právnu subjektivitu.
Spoločenské a politické zmeny koncom osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov výrazne vplývajú aj na šport – novozámockú atletiku nevynímajúc. V novembri 1991 zanikla Telovýchovná jednota Elektrosvit , ktorej súčasťou bol aj atletický oddiel.
Ten sa transformoval na Atletický club Elektrosvit Nové Zámky (do roku 1994) a získal samostatnú právnu subjektivitu. V roku sa vynikajúcimi výkonmi blysla strednotratiarka Andrea Kvassayová , ktorá získala dve z posledných troch medailí pre oddiel na majstrovstvách Československa (1.1. vznik samostatnej Slovenskej republiky) a to striebro na 1500 metrov a bronz na dvojnásobnej trati v kategórii dorasteniek.
Nové hviezdy na atletickom nebi Janečková a Magyar
Po slabšom období prichádza v roku 1997 sezóna reprezentantky Slovenska Dany Janečkovej. Tromi titulmi majstra Slovenska (beh na 5000 metrov, cezpoľný beh a polmaratón v kategórii žien) prispela k medailovej bilancii svojho oddielu. Dana reprezentovala na majstrovstvách sveta v polmaratóne, ktoré sa uskutočnili počas Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach.
Na začiatku nového tisícročia prichádza na výslnie nová hviezda AC, bežec na stredné a dlhé trate Imrich Magyar (1984). Bešeňovčan získava v roku 2001 až rekordných sedem titulov majstra Slovenska a to v behu na 3000 metrov dorastencov v hale, v behu na 3000 m a 2000 m prekážok dorastencov, v behu na 5000 m 10 000 m juniorov, v cezpoľnom behu dorastencov a v cezpoľnom behu juniorov. Imro štartoval na majstrovstvách sveta atlétov do 17 rokov v maďarskom Debrecíne a svoj talent zúročil a počas ďalších rokov už v kategórii dospelých.
Rok 2003 najúspešnejší v prvom polstoročí
Excelentne úspešný rok ozdobený ziskom titulu majstra Slovenska v súťaži družstiev žien a postupom na Európsky pohár majstrov do slovinského Mariboru , kde družstvo v zložení: J. Kalmanová, M. Zaťková, J. Styková, V. Janková, L. Klláthová, Z. Zaťková, Cs. Fugliová, A. Pavlovičová, Z. Mészárosová a hosťujúce pretekárky M. Bobková, L. Ledvinová, L. Longauerová, S. Máčalová a E. Vančíková, obsadilo 6. miesto a zachovalo pre Slovensko účasť v B- skupine aj na nasledujúci rok. Významným medzníkom v histórii novozámockej atletiky je vybudovanie a slávnostné odovzdanie tartanovej dráhy.
Oslavy polstoročnice, najúspešnejší rok 2010
V roku 2007 si novozámocká atletika pripomenula 50. výročie svojho fungovania v organizovanej forme. Pri tejto príležitosti oddiel vyhlásil za atlétov polstoročia v kategórii mužov Imricha Magyara a v kategórii žien Danu Janečkovú. Rok 2010 bol najúspešnejším v histórii, keď oddiel v bodovaní úspešnosti získal historické 2. miesto na Slovensku.
Transparentné, účelové financovanie športu
Ako je zrejmé, šesťdesiatročná história novozámockej atletiky je bohatá na úspechy, klub však myslí aj na budúcnosť. Má recept na výchovu nových hviezd, či hviezdičiek ?
„ Súčasné naše tréningové podmienky v oddiely sú značne limitované, aby sme sa priblížili k slovenskej, tobôž k európskej špičke. Aj u nás veľa závisí od finančných možností. Súčasný systém financovania športu na Slovensku vôbec negarantuje komplexné financovanie mládeže, na ktorú sa sústreďujeme predovšetkým. Mládežnícki tréneri nemajú zabezpečenú starostlivosť, majú problémy aj s materiálnym zabezpečením pretekov. Samosprávy by mali garantovať komplexné financovanie. U nás sa neuskutočňuje testovanie mládeže podľa vekových kategórií a to už od tých najmenších, čo je vo svete bežná vec. Máme u nás tzv. uznané športy so štatútom, medzi ktoré patrí aj atletika. Štát by mal zabezpečovať financovanie zväzov týchto športových odvetví. Transparentné, účelové financovanie by prinieslo niekoľko pozitív ako zvýšený počet športujúcej mládeže, väčšiu úspešnosť, odbremenenie rodičov atď“, povedal predseda AC Štefan Straňovský.
