NOVÉ ZÁMKY. Napriek peknému slnečnému počasiu prišlo šiesteho apríla na Hlavné námestie len do stopäťdesiat účastníkov. Atmosféra však bola živšia ako na predchádzajúcich podujatiach.
Na pódiu vystupovali opäť samí mladí ľudia.
„Nie je mi jedno, ako to vyzerá v krajine, v ktorej žijem. Záleží mi na tom, aby Slovensko bolo slušnou krajinou a chcem, aby sme sa tu všetci cítili šťastne a bezpečne. Verím, že spoločne dokážeme to, aby to tak aj naozaj bolo,“ privítala zúčastnených študentka Adriana Poláková.

„Chceme, aby nám vládli slušní ľudia. Nechceme sa za našu vládu hanbiť kvôli podozreniam s prepojení na mafiu a podvodníkom či kvôli nedôstojným vyjadreniam na adresu novinárov,“ pridala sa organizátorka podujatia Zuzana Hozlárová.
„Aj keď sa politická situácia mení veľmi rýchlo, základné princípy zhromaždení ostávajú tie isté,“ dodala.
Bolo to tak vždy
Adam Krišš prečítal list od iniciatívy Chceme veriť, ktorá združuje viaceré slovenské neziskovky. „Policajný prezident nemôže byť len bábkou politikov. Polícia musí byť samostatná a nezávislá inštitúcia,“ píše sa v texte.
„Tieto zmeny však nie sú možné, ak na čele policajného zboru ostane človek, ktorého éru charakterizuje heslo ‚Skutok sa nestal‘,“ pokračoval list.
Slovenské neziskovky v texte ďalej žiadali zmeny v systéme voľby generálneho prokurátora aj sudcov ústavného súdu.

„Vláda pridlho prepínala našu trpezlivosť. Uvoľnila cestu bezpráviu a korupcii. Jej arogancia začala byť bezbrehá. Stratila našu dôveru. Vláde naďalej nedôverujeme, lebo zatiaľ nespravila nič, čím by si našu dôveru zaslúžila,“ zdôraznil Adam Krišš.
Silným momentom bolo emotívne vystúpenie študentky Nikoly Gajdošovej z Oravy. „Tieto sviatky som nemala plné pokoja. Kvôli odznaku s textom ‚Modlím sa za slušné Slovensko‘ ktorý som nosila na kabáte som si toho veľa zažila,“ povedala.
„Osočili ma, že ako mladá neviem, za čo v skutočnosti bojujem,“ dodala študentka, ktorá kritikom odpovedala, že jej cieľom a snom je spravodlivý štát. „Potrebujeme na to dôveryhodnú vládu, ktorá zabezpečí, že politickí papaláši nebudú mať priestor bašovať na úkor nás a našich rodín,“ zdôraznila mladá Oravčanka.
„Ľudia hovoria, že to tak bolo vždy,“ pokračovala. „Potom sa nečudujme, že mladí odchádzajú. To, že to tu tak vždy bolo, však neznamená, že to tu tak vždy aj musí byť,“ znelo jej posolstvo.
„Naši ľudia“
Zhromaždeniu v Nových Zámkoch poslal list aj novinár Andrej Bán, ktorý nedávno navštívil východné Slovensko.
„Hľadal som na východe taliansku mafiu, a našiel som hlavne tú slovenskú. Desiatky ľudí na Zemplíne, najmä farmárov, mi hovorili, že najväčší strach majú z takzvaných ‚našich ľudí‘, blízkych strane Smer, ktorí tam ovládali politiku, biznis aj políciu či prokuratúru,“ napísal známy reportér.

Pripomenul, že najviditeľnejším symbolom skazeného systému na východnom Slovensku sa stala bývalá poslankyňa Smeru-SD Ľubica Rošková.
„Zistil som, že si nárokovala agrodotácie aj na parkovisko či letisko. Nejde však o pár desiatok tisíc eur prípadného subvenčného podvodu. Za oveľa väčší problém považujem to, na čo sa mi sťažovalo množstvo farmárov, obetí tohto systému. Práve ich ‚naši ľudia‘ obrali o pôdu, dotácie, úrodu či iný majetok. Ba dokonca aj o zdravie. Niektorí si zo zúfalstva siahli na život,“ napísal Andrej Bán.
„Farmári mi opakovali to isté: orgány činné v trestnom konaní sú nečinné. Polícia a prokuratúra v okresoch Michalovce a Sobrance nezakročili na obranu ich práv. Ak to funguje v dvoch okresoch takto, ako to funguje inde?“ pýtal sa novinár.
Vo svojom liste pripomenul aj dôležitosť podpory pre prokurátora Vasiľa Špirka, ktorého sa pokúšajú sankcinovať za to, že sa venuje vážnym podozreniam z trestných činov bývalých ministrov Kaliňáka a Počiatka.

„Takisto je dnes dôležitá naša podpora novinárov z RTVS, ktorí vystúpili proti praktikám nového vedenia verejnoprávneho média. Profesionálov ako Oľga Baková nemôžu nahrádzať konšpirátori a vykrádajú práce iných,“ napísal Andrej Bán v priamej narážke na Gustáva Murína, ktorý nastupuje ako externý spolupracovník RTVS.
„Slobodné a kritické médiá sú nenahraditeľné, na rozdiel od akejkoľvek vlády,“ uzavrel reportér Bán svoj list zhromaždeným Za slušné Slovensko.
Začni od seba
Niekoľkých z účastníkov zhromaždenia sme oslovili s otázkou, čo ich na protesty stále láka.
„Rozhodovať o sebe, o kvalite nášho života a tejto spoločnosti nemôžeme nechať ľudí, ktorí si to nezaslúžia. Sme slobodní občania a slobodne vyjadrime, že to, čo sa tu deje, sa nám už naozaj nepáči,“ povedala pani Darina.
„Nesmierne obdivujem mladých ľudí, ktorí toto robia a fandím im. A je mi trošku smutno, že nás tu nie je viac,“ dodala.
Pán Ladislav reprezentoval trochu iný postoj. „Na prvom proteste som bol z presvedčenia, lebo som veril, že sa niečo musí zmeniť. Ďalších dvoch som sa nezúčastnil, lebo rešpektujem parlamentnú demokraciu a keďže vláda má podporu, nechcem predčasné voľby,“ povedal.
„Dnes som tu bol čiastočne opäť z presvedčenia, pretože treba trochu vytvoriť tlak a ukázať, že v polícii nie je všetko v poriadku. Ale je mi jasné, že ľudia na ulici nemajú robiť personálnu politiku polície,“ dodal.
Pointu snahy o slušné Slovensko zhrnula pani Lucia. „Je nás síce stále menej a menej, ale mám heslo, ktoré hovorí: začni od seba. Takže proste idem,“ povedala.