Poslednými tohtoročnými majstrovskými súťažami v hale boli minulý víkend majstrovstvá Slovenska v atletike vo viacbojoch všetkých vekových kategórií.
Pretekári AC Nové Zámky štartovali len v kategóriách mladšieho žiactva a starších žiačok v päťboji, ktorý si vyžaduje najmenej času na prípravu hlavne v skokanských a vrhačských disciplínach, v ktorých sa mladí Novozámčania v domácich zimných podmienkach nemôžu vôbec pripravovať. Ide predovšetkým o skok do výšky, skok o žrdi od starších žiakov a aj vrh guľou, či skok do diaľky a prekážkový šprint.
Najlepšie si počínala v kategórii mladších žiačok Rebeka Žibritová, ktorá so ziskom 2744 bodov získala v tohtoročnej halovej sezóne už svoju tretiu medailu. Po striebre v behu na 150 m a bronze v skoku do diaľky pridala druhú bronzovú medailu, keď na striebro jej chýbalo len 22 bodov. V dvoch disciplínach bola na 2. mieste (60m prek-10,40, diaľka-473) a v dvoch na 3. mieste (60m-8,65 a 600m-1:51,30) s výkonmi na úrovni osobných rekordov a o striebro a možno aj o tesný boj o zlato ju pripravil slabý vrh guľou, kde bola až siedma výkonom 6,69.
Takto ale aspoň trocha odčinila pokazenú štafetu starších žiačok na 4x200m, ktorá bola diskvalifikovaná z 1. miesta za jej beh po čiare proti pravidlám atletiky.
Ako smolne začala halovú majstrovskú sezónu na M – SR, tak ju aj ukončila staršia žiačka Janka Kusyová. Na dorasteneckých M – SR ju diskvalifikovali z 2. miesta v behu na 200m tak isto za neoprávnený beh po čiare a v päťboji jej vôbec nevyšiel v poradí štvrtý skok do diaľky, kde po dvoch prešľapoch zaznamenala v treťom viac menej zaisťovacom pokuse len skok na úrovni dvoch metrov. A pritom pred diaľkou bola na medailových pozíciách. V záverečnom behu na 800 m sa jej tak podarilo prebojovať na posledné ôsme bodované miesto.
Napriek spomínanej skutočnosti, že počas zimného prípravného obdobia sa pretekári AC Nové Zámky na halovú sezónu nemajú kde pripravovať a s ojedinelými tréningami v bratislavskej hale na úkor vyučovania pretekárov a osobného voľna dobrovoľných trénerov, keď tréning miesto dvoch hodín trvá s cestovaním minimálne 5-6 hodín, sa nedajú čakať zázraky.
V halovej sezóne 2018 skončili na 9. mieste so ziskom 159,5 bodov za 3 tituly majstra Slovenska, 7 strieborných a 4 bronzových medailí. Tak sa priblížili k úspešným rokom z obdobia 2000-2013, kedy sa na základe bodovania prvých ôsmych miest zo všetkých majstrovských súťaží všetkých vekových kategórii od mladšieho žiactva po dospelých v hale, na dráhe, v chôdzi na ceste, vo viacbojoch a v cezpoľnom behu pohybovali od 2. do 5.-6. miesta na Slovensku po skončení každej majstrovskej sezóny. Pričom na 7. a 8. priečku strácali necelých 40 bodov.
Tucet najlepších atletických klubov na Slovensku po skončení majstrovskej halovej sezóny zo všetkých súťaží M SR z vyše 170 registrovaných klubov a 70 bodujúcich klubov je nasledovný: 1. ŠK ŠOG Nitra 492, 2. VŠC Dukla Banská Bystrica 366,5, 3. Slávia STU Bratislava 317, 4. Spartak Dubnica 306, 5. Slávia ŠG Trenčín 284, 6. Stavbár Nitra 282, 7. Slávia UK Bratislava 197, 8. Slávia TU Košice 196, 9. AC Nové Zámky 159,5, 10. Akademik TU Košice 113,5, 11. AC Bojničky 111, 12. AŠK Slávia Trnava 101. Z prvej desiatky klubov jedine AC Nové Zámky okrem Dubnice, ktorá však ťaží asi stále z podpory viacročného predsedu klubu, bývalého podpredsedu NR SR , bez podmienok poskytujúcich v športových gymnáziách (ŠOG Nitra Slávia Trenčín, Slávia TU Košice), bez atletickej haly (Nitra, Bratislava, Banská Bystrica), bez možností štúdií na vysokých školách (Nitra, Bratislava, Banská Bystrica, Trenčín, Košice) a samozrejme bez možností komplexného zabezpečenia prípravy zo strany štátu v VŠC Dukla Banská Bystrica je novozámocká atletika pracujúca v amatérskych podmienkach. Ale pred ďalšími klubmi so športovými gymnáziami, možnostiach tréningu v atletických halách v AŠK Trnava na 12. mieste, v UMB Banská Bystrica až na 21. mieste so 61 bodmi a vo Vital Bratislava na 23. mieste s 57 bodmi.
Pokým nepríde zo strany štátu k zásadným zmenám pri podpore športu hlavne v mládežníckych vekových kategóriách, nepomôže ani aktuálna rekonštrukcia vlády, ani prípadné predčasné, či riadne parlamentné voľby. Stačilo by si zobrať príklad zo susedného Česka alebo Maďarska, či už v oblasti budovanie športovej infraštruktúry v spolupráci so samosprávami, počtu povinných hodín telesnej výchovy na školách, výšky poskytovania finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu.
Zákon o športe síce niečo riešil, ale to asi vôbec nestačí. Určite by pomohla aj vyššia finančná pomoc zo strany VÚC na základe schválenej koncepcie rozvoja športu na úrovni VÚC, podobne aj adresnejšia pomoc na úrovni miestnej samosprávy na základe schválenej koncepcie, kde by sa tak isto mohlo čerpať zo skúseností napr. aj z družobných miest našich susedných štátov.
PETER STRAŇOVSKÝ