V Andovciach si zahral aj najlepší hráč na svete

Stolný hokej v Zámkoch organizovane už sedem rokov.

Uprostred najlepší hráč na svete v stolnom hokeji Lotyš Edgars Caics, ktorý si zahral na turnaji v Andovciach.Uprostred najlepší hráč na svete v stolnom hokeji Lotyš Edgars Caics, ktorý si zahral na turnaji v Andovciach. (Zdroj: HKBZ)

Asi je len veľmi málo takých z nás, patriacich najmä k tomu silnejšiemu pohlaviu, ktorí sa nikdy nestretli so stolným hokejom.Táto hra prešla počas desaťročí vývojom a v dnešnej jej najkvalitnejšej podobe s názvom STIGA sa hrajú dokonca majstrovstvá sveta, či Európy, turnaje svetového rangu, profesionálne národné ligy, či amatérske v rôznych mestách sveta.

Organizovaný stolný hokej aj v Nových Zámkoch
Od roku 2011 existuje organizovaná forma stolového hokeja aj v Nových Zámkoch. Je to vďaka štyridsaťdvaročnému nadšencovi Csabovi Kocsisovi, mimochodom futbalovému rozhodcovi v súťažiach ObFZ Nové Zámky, ktorý založil v meste klub „SHK Bieli žraloci“ ako aj ligu, ktorá sa hrá dodnes a teší sa čoraz väčšej popularite.
„ Najskôr sme hrávali stolný hokej v rodine a to s deťmi, bratmi, potom s kamarátmi. Bavilo nás to, preto sme hľadali informácie, či existuje na Slovensku organizácia, ktorá podobných nadšencov ako sme my zastrešuje. Natrafili sme na Slovenskú asociáciu stolného hokeja (SASH) a jeho predsedu pána Gorala, ktorý nás oboznámil s podmienkami, ktoré bolo treba splniť pre registráciu. Museli sme mať vlastné hokeje, zúčastňovať sa majstrovstiev Slovenska, Slovenského pohára ako aj zahraničných súťaží, pričom ich aj organizovať. Práve vtedy som sa vrátil z misie v Afganistane, mal som nejaké prostriedky, tak sme sa do toho aj s priateľmi pustili. Najskôr kúpil každý jeden hokej, ktorého oficiálna cena je 70 eur,“ spomína na začiatky Csaba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Astronomické prehry ich neodradili
Novozámockí nadšenci sa vybrali pokúšať šťastie do Třinca na Český pohár, hoci ich od toho predseda SASH pán Goral odhováral. Varoval ich pred astronomickými prehrami, ktoré sa napokon aj naplnili. „Kocsisovcov“ však prehry ako 0:16, či 0:17 neodradili, priam naopak.
Boli pre nich motiváciou a vzpruhou, čo najviac sa z tohto „remesla“ naučiť, usilovne trénovať. O rok na to v Brne to už vyzeralo úplne inak. Prehry neboli dvojciferné (len 4:7 a pod.), ba dokonca už prišli aj prvé víťazstvá Novozámčanov nad zahraničnými hráčmi. Stolní hokejisti z Nových Zámkov už v roku 2013 na Českom pohári okupovali miesta v polovici tabuľky.

Prvá medaila chutila sladko, prišli aj ďalšie.
V roku 2012 na majstrovstvách Slovenska v Košiciach získali novozámockí stolní hokejisti svoju prvú medailu z významného podujatia. Postaral sa o ňu Ákos Tárnok ml. a bola bronzová.
Medzitým sa v Nových Zámkoch rozbieha po dvoch tzv. zahrievacích kolách (2011, 2013) naplno mestská liga. Hrá sa v priestoroch pohostinstva Buldog a páčkami tu točia juniori, seniori, veteráni ako aj ženy. Je to veľmi dobrá zábava pre každého, hrá sa turnajovým spôsobom a zahrať si môže ktokoľvek.
Liga sa každým rokom rozrastá o nových hráčov, dnes už organizátori založili aj II. ligu, nakoľko sú kvalitatívne rozdiely medzi jednotlivými hráčmi pomerne veľké.

SkryťVypnúť reklamu

Medailové umiestnenia získavajú najmä ženy
Majstrovstvá Slovenska v roku 2013 sa konali v Bratislave a Novozámčania boli na nich mimoriadne úspešní najmä vďaka svojim dievčatám. Tie obsadili vo svojej kategórii všetky tri medailové priečky. Zlatá bola Martina Kocsisová, strieborná Lenka Hudáková a bronzová Vanessa Kocsisová. Aj vďaka bratislavskému domácemu šampionátu, ako aj vďaka Českému poháru v roku 2013, Novozámčania poskočili aj v rebríčku Medzinárodnej federácie stolného hokeja (ITHF).

Rok 2014 doteraz najúspešnejší
V doterajšej histórii novozámockého stolného hokeja bol najúspešnejším rok 2014. Majstrovstiev Slovenska, ktoré organizovali Nové Zámky sa zúčastnilo najviac hráčov aj najviac klubov.
Stupne víťazov medzi ženami patrili opäť Novozámčankám, keď prvá skončila Katarína Jajcaj, druhá Lenka Hudáková a tretia Vanessa Kocsisová. Činili sa aj juniori, ktorí na „bedňu“ rovnako nikoho nepustili. Zvíťazil Peter Pokorný ml., pred Ľudovítom Vargom a Petrom Vargom. Po prvýkrát získali Novozámčania medailu aj v družstvách a to striebornú aj bronzovú (B – družstvo).
V tomto najúspešnejšom roku sa Csaba Kocsis a Roman mančík zúčastnili v Prahe turnaja svetového rangu pod názvom BIG SIX TOURNAMENT CZECH OPEN. Zúčastnilo sa ho vyše sto hráčov, z ktorých iba traja boli nižšie v medzinárodnom rebríčku, ako obaja Novozámčania.
Napriek tomu sa chalanom podarilo podľa dosiahnutých výsledkov v základných skupinách, postúpiť do ďalšej skupiny C, čo možno považovať za veľmi veľký úspech.

SkryťVypnúť reklamu

Zlatý chlapec Ľudovít Varga
V roku 2015 sa na M-SR v Košiciach dočkali Novozámčania striebra v kategórii juniorov, ktoré vybojoval Viktor Velič. Medzi ženami bola rovnako strieborná Dominka Šumová a bronzová Martina Kocsisová. O rok neskôr usporiadali domáci šampionát Novozámčania a to v Andovciach., kde im vyšli v ústrety.
Tamojší kultúrny dom je vhodný na usporiadanie aj veľkých medzinárodných turnajov. Na tomto domácom šampionáte získala zlato Vanessa Kocsisová a bronz Katarína Jajcaj. Obzvlášť potešil organizátorov junior Ľudovít Varga, ktorý prešiel turnajom bez jedinej prehry, tretí bol Hugo Markusek.
„Lali, ako ho všetci voláme, je zlatým chlapcom nášho stolného hokeja. Pamätám sa, keď začínal, dlho hľadal páčku, ktorou má potiahnuť a veru dostával aj tuctové nakladačky. Dnes sa môže popýšiť deviatym miestom na SLOVAK OPEN v Andovciach, pričom na medzinárodnom podujatí v Budapešti obsadil 8. priečku. Tieto výsledky hovoria sami za seba,“ priblížil úspechy jedného z najtalentovanejších novozámockých hráčov Csaba Kocsis.
V roku 2017 sa domáceho šampionátu v Košiciach Novozámčania pre chorobu nezúčastnili, v tomto roku pocestujú do Skalice.
Ako sme už spomínali, Nové Zámky sú schopné usporiadať aj medzinárodné turnaje, Košice sa v roku 2016 zriekli usporiadania turnaja WORLD TOUR a tak ho prezident ITHF ponúkol Novým Zámkom. Tie sa zhostili tejto úlohy na výbornú. Raz organizovali tento turnaj na ZŠ Nábrežná a dvakrát už v spomínaných Andovciach. Do Nových Zámkov pricestovali hráči z Veľkej Británie, Dánska, Lotyšska, Čiech, Maďarska, Slovinska.

V Andovciach privítali najlepšieho hráča sveta.
„Obzvlášť sme poctení, že k nám tento rok zavítal najlepší hráč sveta Lotyš Edgars Caics, ktorý sa na prvom mieste svetového rebríčka strieda s Rusom Borisovom. V Andovciach sa mu veľmi páčilo, pochvaľoval si našu pohostinnosť. Mimochodom v Rusku sa hrá profesionálna liga s platenými hráčmi, ktorí trénujú trojfázovo. Ťažko sa dá od nich učiť, svoje triky si starostlivo strážia. My sme však o niečo skromnejší. Snažíme sa skvalitniť našu ligu a prilákať k tejto hre nových záujemcov. Obavy mať nemusia, hrať ich naučíme“, povedal na záver prvý muž stolného hokeja v Nových Zámkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 91 639
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 801
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 485
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 786
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 564
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 251
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 612
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Medzi ocenenými sú aj Euridyka Stankovičová (druhá sprava) a Jana Marenčáková (štvrtá zľava).

Obsadenie školského tímu sa dnes stáva zásadným problémom.


Na premávku sa sťažovali obyvatelia na ulici J.Kráľa.

Na ceste navrhovali osadiť retardéry.


Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Erik Čaládi je novým generálnym manažérom býkov.

Nové Zámky chcú dať priestor mladým.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu