Čomu sa venujete?
Študujem katolícku teológiu na Univerzite Komenského. Angažujem sa aj v Nových Zámkoch – buduje sa tu skupina mladých ľudí, ktorí chcú pre toto mesto niečo robiť.
Čo napríklad?
Organizujeme festival Novozámocké farské hudobné leto a už dávnejšie sme sa chceli angažovať v komunitných akciách. Dúfali sme, že to bude za pokojnejších udalostí. Že sa budeme môcť spojiť a vytvárať živé centrum, ktoré by menilo mesto k lepšiemu.
Ako ste sa dostali k organizácii zhromaždenia Za slušné Slovensko?
Keď zavraždili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, boli sme s mnohými kamarátmi zo Zámkov na spomienkovej akcii. V Bratislave to plynulo prešlo do zhromaždení Za slušné Slovensko.
V Nových Zámkoch sa minulý týždeň udialo podujatie, ktoré okolo seba vytvorilo chaos, lebo nebolo jasné, kto ho organizuje. Ja som organizátorom na Facebooku napísala, že pomôžem, ale nikto sa neozýval. Tak som napísala ľuďom do Bratislavy s tým, že ak bude budúci týždeň zhromaždenie, som ochotná pomôcť a spravíme oficiálnu nahlásenú akciu.
Prečo ste sa rozhodli do toho ísť?
Je to zhromaždenie za slušné Slovensko. Preto to robím.
Prečo sú podľa vás tieto zhromaždenia dôležité?
Veľa z nás, čo sa teraz angažujeme, sme nezažili osemdesiaty deviaty. Ale vieme, že je dôležité, aby zmena prichádzala zdola. Chceme ukázať, že to nebude len ďalšia z káuz, ktorá prejde.

Prečo by nemala?
Je tu taká uvoľnená morálka. Všetci vieme, že sa tu dejú dépéháčkové podvody a nič sa s tým nerobí. To nás štve a mrzí. Ale vražda dvoch ľudí je niečo, čo spojí krajinu. Toto je chvíľa, kedy je možné zmeniť Slovensko na slušnú krajinu.
Nie sme naivní v tom, že keď sa teraz zmení pár politikov navrchu, celé Slovensko sa premení na slušné. Ale takáto požiadavka od ľudí je svedectvom pre vládu aj pre zahraničie, že tu žijú slušní ľudia, ktorí to takto chcú.
To, čo sa stalo je také veľké, že to zmenilo pohyb na celej politickej scéne, aj medzi ľuďmi. Ľudia neveria, že vražda môže byť vyšetrená. V takomto štáte je ťažko žiť. To ľudia prejavujú a verím, že to prejavia aj na zhromaždení v piatok.
Nebojíte sa, že ľudia sú už zo zhromaždení unavení?
Je samozrejmé, že už sú unavení. Je zrejmé aj to, že najväčší „boom“ okolo tejto veci už padá. Dôležité ale je, aby bolo stále vidno, že sme nezabudli. Napriek tomu, že tam nebudú tisíce ľudí – a v Zámkoch nebudú, to je jasné. Možnože ani stovky.
Na čo nesmieme zabudnúť?
V prvom rade na vraždu. To im nemôžeme nechať prejsť. Všeličo sa dalo ututlať, vyriešiť náhradou jedného človeka. Toto ale nie je vec, ktorá sa dá vyriešiť výmenou ministra.
Neuspokojí vás Ficova demisia?
Nie. Aj keď sa zmení osoba na vrchu, nikto nebude viac veriť tomu, že sa všetko vyšetrí. To, k čomu dnes došlo je len zmena osôb, ale nie zmena systému. Robert Fico bude stále de facto riadiť vládu.
Vláda, v ktorej pozadí stoja ľudia, ktorí sú podozriví z korupcie a organizovaného zločinu, nie je splnenie našej podmienky. Naopak, je to prehlbovanie nedôvery občanov v štát. Jediným východiskom z tejto situácie, ktoré zatiaľ vidíme, sú predčasné voľby a hlavne vyslovovanie nedôvery vláde na námestiach.

Na sociálnych sieťach kolujú názory, že za protestmi je George Soros, že ľudia, ktorí chodia na protesty sú zneužití, že je to pokus o prevrat. Čo na to hovoríte?
My niekedy nevieme, či sa máme smiať, alebo plakať nad tým, čo ľudia dokážu vyprodukovať. Vnímame to ako dôkaz toho, že topiaci sa slamky chytá.
Čo tým myslíte?
Keď sa niekto zníži k tomu, že vyťahuje teórie, z ktorých sa ľudia celé roky smejú, že robí veľké gestá, vykladá na stôl milión „v keši“... Pritom sú tu podozrenia, že vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nie je v poriadku, na mieste nebol ani súdny lekár. Istým spôsobom rozumiem politikom, ktorí tam teraz sú a boja sa ľudí, že používajú takéto veci.
Zdá sa, že veľa ľudí tomu verí.
Je mi ľúto, že veľká časť slovenskej populácie na takéto veci skočí. A samozrejme, že na to skočí, lebo je to senzácia. Keď niekto povie, že deväťdesiatročný ujo z Ameriky riadi slovenských študentov, je to senzácia.
Nemáme problém na tieto veci odpovedať. Peniaze máme na transparentných účtoch, ktoré si každý môže pozrieť na stránke transparentneucty.sk. Nemôžu nám len tak prísť anonymné peniaze.
Kto podporuje kampaň Za slušné Slovensko?
Bežní ľudia. Sú to ľudia zo Slovenska alebo Slováci čo žijú v zahraničí. Všetko musí ísť cez transparentný účet.
Koľko stojí napríklad zhromaždenie v Nových Zámkoch?
Tu nás bude zhromaždenie stáť päťdesiat eur. Celá suma je na odznaky pre organizátorov a nálepky, ktoré si budú môcť zobrať účastníci. Letáky, ktoré budeme rozdávať, robia ľudia dobrovoľne. Takisto nám zadarmo požičali aparatúru a praktikáble na improvizované pódium. Ľudí, samozrejme, neplatíme, je to dobrovoľnícka činnosť. To je celé.
Prezradíte, kto vystúpi?
Hudobný hosť bude duo Strings and croon, ktoré nám zahrá slovenské piesne. Okrem toho vystúpi klavirista Adam Krišš. Marek Lupták, ktorý študuje herectvo na VŠMU bude čítať list od brata zavraždeného Jána Kuciaka, takisto Cindy Stehlová, ktorá študuje gitaru. Príde aj hosť, ktorého meno ešte nemôžem povedať.
Ako dlho vám trvalo, kým ste to celé dali dohromady?
Tri dni. Sme radi, že ľudia reagujú rýchlo. Napríklad sme potrebovali urobiť tie nálepky. Oslovili sme firmu a do pol hodiny sme mali cenovú ponuku. Keď sme povedali, že to chceme na zhromaždenie Za slušné Slovensko, ešte nám dali zľavu.
Ľudia často spochybňujú, že niekto dokáže niečo pre iných spraviť dobrovoľne, zadarmo.
Človek, ktorý to tvrdí je presne ten, ktorý by sám nič zadarmo nespravil. Ja viem, že ľudia sú schopní spraviť zadarmo a dobrovoľne veľké veci. Som toho svedkom už roky, vďaka dobrovoľníckym veciam, čo som kedy robila. Je to pre mňa inšpirácia. Zároveň mi je strašne ľúto, že sú ľudia, ktorí tomu neveria.
Ale aj ich by som pozvala, nech si pozrú, aké veľké veci vedia ľudia spraviť len preto, lebo majú spoločný cieľ a víziu. Taká je aj vízia kampane Za slušné Slovensko. Na nej sa zhodneme takmer všetci, až na tých pár zlodejov.
Koľko ľudí podľa vás príde?
Viem, že v Nových Zámkoch to nebude obrovská akcia. Verím však, že je tu dosť ľudí, ktorí sa neboja postaviť za slušné Slovensko. Verím a viem, že je tu dosť slušných ľudí na to, aby zhromaždenie bolo dobré, slušné a vyjadrilo to, čo má vyjadriť.
A čo ak neprídu?
My, ktorý stojíme za slušné Slovensko, tam budeme. A budeme radi, že sme to spravili. Som si však istá, že ľudia prídu, lebo za dobrú vec sa ľudia vždy spoja.
Nové Zámky sú povestné akousi apatickou atmosférou. Čím to podľa vás je? Čo to tu je za atmosféra?
Je tu veľa ľudí, čo sa bojí. Boja sa vystúpiť. Alebo sa dokonca boja prísť, čo je mi veľmi ľúto. Ako keby tu ľudia už stratili nádej.
Prečo?
Lebo mnohí nám už veľakrát nasľubovali, že tu na juhu bude diaľnica, že tu bude obchvat, nové školy a neviem čo všetko. A ľudia vidia, že to nefunguje.
Nemyslím si však, že je to iba otázka nášho mesta. Týka sa to celého južného Slovenska. Robert Fico povedal, že na východe nič nie je. Myslím si, že keby mu povedali, že talianska mafia je na juhu Slovenska, tak je schopný to isté povedať o juhu. Ľuďom sa zdá, že sa tu nemôže nič zmeniť.
Vy si to nemyslíte?
Nie. Niekedy stačí málo ľudí, ktorí bojujú za svoje ideály a dokáže to, biblicky povedané, „prekvasiť“ mesto.
Ak to celé neuspeje a vládnuť naozaj ostane Ficova vláda bez Fica, tak čo? Ostávate na Slovensku?
Ja určite áno. Pretože spolu s ostatnými organizátormi máme radi Slovensko. Keby sme nemali, tak to nerobíme. A budeme stáť za svojimi požiadavkami, kým nebudú splnené. Tie sú úplne jasné – aby bola vyšetrená vražda a aby sme mali vládu, ktorej môžeme veriť.
Čo budete ďalej robiť?
Budeme bojovať. Nechceme, aby to bola ďalšia vražda, ktorá sa zametie pod koberec, ako je to zvykom v mafiánskych štátoch a ako to u nás bolo za Mečiara.
Do politiky sa nechystáte, ako organizátorov zhromaždení vyzýval aj Andrej Danko?
Nikto z organizátorov nie je spojený s politickou stranou a ani to nerobí preto, aby z toho vytĺkol politický kapitál. Slušní ľudia ale majú v politike miesto.