NOVÉ ZÁMKY. Nové Zámky možno budú Mestom kultúry 2019. Projekt s mottom „Jednota v rozmanitosti, rozmanitosť v jednote“ postúpil do druhého kola súťaže o tento titul.
Súpermi Nových Zámkov v snahe získať tristotisíc eur z Fondu na podporu umenia je Banská Štiavnica a Spišská Nová Ves.
„Cieľom projektu je, aby sa oživil kultúrny život v meste,“ povedala šéfka mestského odboru sociálnych vecí, školstva a kultúry Denisa Felixová. Ako koordinátorka projektu si praje, aby sa Nové Zámky vďaka finančnej podpore v roku 2019 stali mestom s pestrým kultúrnym programom.
Festivaly, výstavy aj komunitné projekty
Na príprave súťažného projektu spolupracovala väčšina mestských kultúrnych ustanovizní. Spoločne vytvorili koncept dramaturgie. Má podporiť spoločenský, multikultúrny a komunitný život v meste.
„Chceme začleniť kultúru do občianskej každodennosti, sprístupniť menej dostupné umelecké žánre, naštartovať nové kultúrne tradície v meste, inšpirovať a otvoriť verejný priestor poznaniu, rozmanitosti a inakosti,“ píše sa v súťažnom projekte.
Devízou novozámockého projektu má byť najmä schopnosť vzájomného dialógu, kreativita, otvorenosť a kvalitná kultúrna infraštruktúra v meste.
Ak sa Nové Zámky stanú Mestom kultúry, obyvatelia sa budúci rok budú môcť tešiť na poriadnu dávku kultúry. Najmä takej, ktorá v meste doteraz chýbala.
Čakajú ich festivaly, vzdelávacie aj literárne cykly, výstavy aj množstvo komunitných projektov. Koncepciu autori pripravili tak, aby akcie mohli pokračovať aj v budúcnosti.

„Dramaturgia projektu 2019 chce dokázať, že aj menšie mestá bez kamenného divadla či univerzít majú zvedavých divákov, ktorým sa netreba báť ponúkať nové, netradičné a nepoznané kultúrne a umelecké zážitky,“ píše sa v projekte.
Jeho prípravu a naplnenie bude mať na starosti tím pod vedením programového riaditeľa Pavla Strážaya. V programovej rade je tiež koordinátorka Denisa Felixová, spisovateľ Vladimír Balla, galeristka Magdaléna Klobučníková, Veronika Madarász, Ladislav Dráfi, Peter Takáč a Katarína Hozlárová.
„Títo ľudia budú najbližšie dva mesiace veľmi intenzívne pracovať, aby bol náš projekt výnimočný,“ povedala Denisa Felixová.
Projekt pre finále musia odovzdať do 20. mája. Budúcoročné Mesto kultúry spoznáme v júni. Víťaz dostane tristotisíc eur, spoluúčasť mesta bude dvadsať percent z rozpočtu projektu.
Živá skúsenosť so súčasným umením
Mesto kultúry je nová programová schéma Fondu na podporu umenia.
„Je to obdoba toho, čo poznáme na európskej úrovni, kde každý rok jedno víťazné mesto dostane určitú sumu finančných prostriedkov a reprezentuje celoročným programom dané mesto, daný región,“ povedal pre TASR vtedajší minister kultúry Marek Maďarič pri ohlásení projektu v septembri 2017. Nápad Fondu na podporu umenia vtedy označil za vynikajúcu myšlienku.
„Základnou pohnútkou je to, aby obyvatelia a návštevníci jednotlivých miest mali sprostredkovanú živú skúsenosť so súčasným umením,“ vysvetlil pre TASR riaditeľ Fondu Jozef Kovalčik podstatu projektu Mesto kultúry.
Dodal, že snahou Fondu je, aby sa vo vybranom meste stala kultúra jadrom záujmu počas celého roka a aby pritom víťazné mesto spolupracovalo so svojimi inštitúciami, ale aj neziskovým sektorom.