Sobota, 19. január, 2019 | Meniny má Drahomíra, Mário

Presedlala na BIKINI FITNESS a stala sa vicemajsterkou sveta

Fitnesska Anita Kuczmanová má za sebou úspešný rok.

S pohárom v ruke a so striebornou medailou na krku vicemajsterka sveta Anita Kuczmanová.(Zdroj: archív AK)

Nová asociácia, silnejšia konkurencia, nové výzvy.
V kariére sympatickej športovkyne nastala v roku 2016 zmena, keď prestúpila do asociácie IFBB, ktorá organizuje najväčšie svetové podujatia vo fitness a kulturistike (napr. aj Mr. Olympia). U nás jej zodpovedá Slovenská asociácia fitness, kulturistiky a silového trojboja.
Prvými pretekmi, ktorých sa zúčastnila v novej asociácii, boli koncom apríla 2016 Majstrovstvá Slovenska v Nitre. Novozámčanka, ktorá reprezentuje klub All Stars Šurany, tu súťažila v kategórii BODY FITNESS nad 165 cm a obsadila 4. miesto. Tento výsledok rozhodne nemožno považovať za neúspech, ale zostať tesne za medailovými umiestneniami nie je ani pre jedného športovca nič príjemné.
Na týchto pretekoch sa Anita stretla s oveľa väčšou konkurenciou, ako tomu bolo v časoch, keď pôsobila v naturálnej federácii. Kategória BODY FITNESS je zameraná na intenzívny rozvoj svalovej hmoty, separácia svalstva tu musí byť výraznejšia.

Z BODY FITNESS presedlala na BIKINI FITNESS
Toto nebolo pre Anitu Kuczmanovú to pravé orechové. Viac svalovej hmoty už na seba naberať nechcela a tak sa po prehodnotení situácie so svojím trénerom a zároveň životným partnerom Petrom Jelšicom, rozhodla presedlať do kategórie BIKINI FITNESS, ktorá je veľmi populárna. Toto rozhodnutie sa neskôr ukázalo ako správne.
V roku 2017 už pretekala v tejto kategórii a svoju premiéru absolvovala na aprílových majstrovstvách Slovenska v Žiari nad Hronom. Obsadila na nich vo výškovej kategórii do 172 cm skvelé druhé miesto. Súťaže sa zúčastnilo vyše sto pretekárok. Nakoľko však vekovo spadala aj do kategórie BIKINI MASTERS nad 35 rokov, v tejto kategórii si zaknihovala ďalšie umiestnenie na striebornom stupienku. Domáci šampionát sa konal v Liptovskom Hrádku.

Príprava odlišná v dôležitých detailoch
„Aj keď to bolo pre nás niečo nové, príprava na súťaž sa oproti minulosti v podstate nemenila, až na niektoré detaily“, hovorí tréner Peter Jelšic.
„Dôležitá bola ako vždy strava, teda prísna diéta bielkovinového charakteru. Dvojfázový tréning, ktorý bol však veľmi náročný, nakoľko bolo treba znížiť svalovú hmotu.V kategórii BIKINI FITNESS sa sleduje predovšetkým symetria postavy, na čo treba klásť v príprave veľký dôraz. Pred súťažou sa treba obzvlášť sústrediť na úpravu pokožky, účesu, výber kvalitných plaviek (správny strih, farba). Rozhodcovia sú na to veľmi citliví. To všetko smeruje k tomu, aby prezentácia pretekárky na pódiu bola čo najpútavejšia.“
Na základe dosiahnutých výsledkov na domácich šampionátoch, Anita Kuczmanová dostala šancu od asociácie reprezentovať Slovensko na majstrovstvách Európy v Španielsku. V St. Surane dosiahla vo veľmi silnej konkurencii 10. miesto, čo bolo peknou bodkou za jarnou sezónou.

Vrcholom striebro na MS
Úspechy z prvej polovice roka motivovali Anitu, aby sa s veľkou vervou pustila do prípravy na podujatia, ktoré ju čakali na jeseň. Prvým bol Tatranský pohár v Prešove – najstaršia súťaž v kulturistike a fitness v Európe. Na súťaži s medzinárodnou účasťou, ktorá sa konala 24. októbra, obsadila 3.miesto.
O dva týždne na to nasledovala Veľká cena Dubnice – nominačné preteky juniorov a MASTERS na majstrovstvá sveta v rumunskej Bistriti 10. – 13. novembra. Ziskom druhého miesta si Anita Kuczmanová zabezpečila účasť na MS v Rumunsku, na ktoré cestovala so zámerom umiestniť sa v najlepšej šestke. Napokon z toho „vypálila“ fantastická strieborná medaila. Tento výsledok je vrcholom roka 2017 pre novozámockú fitnessku.
Bola opäť oslovená asociáciou, aby reprezentovala Slovensko na MS žien bez ohľadu na vekovú kategóriu vo francúzskom meste BIATRITS. Na tieto preteky sa však opäť musela nominovať, čo dokázala fantastickým spôsobom. Na Veľkej cene Detvy dominovala ako v kategórii BIKINI FITNESS tak aj v kategórii BIKINI MASTERS.
Na svetovom šampionáte vo Francúzsku, ktoré sa konali začiatkom decembra, obstála so cťou a v konkurencii oveľa mladších pretekárok obsadila 7. miesto.

Na každej súťaži chce atakovať medailové priečky.
Novozámčanka Anita Kuczmanová, pre ktorú sa fitness stalo životným štýlom, si ani na tento rok nekladie skromné ciele.Chcela by prinajmenšom zopakovať svoje vlaňajšie výsledky a na každých pretekoch atakovať medailové priečky.