NOVÉ ZÁMKY. „Je pripravená zmluva s autorizovaným spracovateľom starých vozidiel, ktorá by mala vstúpiť do platnosti od prvého marca. Na základe tejto zmluvy začneme s odvozom starých vozidiel na určené parkovisko,“ povedal náčelník mestskej polície Jozef Tököly.
Novozámockí mestskí policajti problém riešili aj s kolegami z Nitry a Šale. Tí mestu odporučili firmu Auto Laluch, ktorá v Hornej Kráľovej prevádzkuje vrakovisko. „S majiteľom sme mali dve pracovné stretnutia, kde sme sa dohodli na ďalšom postupe,“ povedal náčelník mestskej polície.
Za naloženie a vyloženie jedného vozidla si firma účtuje 20 až 70 eur (podľa hmotnosti auta). Preprava bude stáť od 60 centov po jedno euro za kilometer. Odvoz bežného rodinného auta z Nových Zámkov do Hornej Kráľovej tak vyjde najmenej okolo 70 eur.
Posledná šanca
Vlastníci odstavených áut dostanú poslednú šancu, aby vozidlá odstránili na vlastné náklady z miest, kde parkujú. „V priebehu týždňa budeme posielať posledné výzvy,“ povedal šéf mestských policajtov.
Ak majitelia napriek výzve vozidlo neodstránia, jeho odvoz zabezpečí mesto. Náklady na odstránenie potom budú od majiteľov vozidiel vymáhať.
„Som rád že sa nám konečne podarilo pristúpiť k radikálnemu kroku voči arogantným vlastníkom, ktorí doteraz ignorovali naše upozornenia a výzvy,“ povedal Jozef Tököly.
Konečne sa to rieši
Donedávna totiž podľa jeho slov viazla komunikácia s odbormi dopravy a životného prostredia. Chýbalo tiež parkovisko, ktoré by spĺňalo zákonné podmienky. To našli, až keď sa prestali zameriavať výlučne na firmy z Nových Zámkov.
„Nebola ani zhoda v legislatívnych otázkach v možnostiach mesta ako správcu komunikácie,“ povedal Jozef Tököly. Od roku 2015 sa podľa neho mestskej polícii podarilo dostať z ulíc množstvo starých vozidiel. „Proces bol zdĺhavý, a zložitý. Som rád, že vynaložená námaha stála za to a prinesie želané výsledky pre občanov mesta,“ dodal.
Nie všetci sú spokojní
Iný pohľad na vec má Réné Hruboš z firmy G. I. G. auto. Táto požičovňa donedávna parkovala niekoľko vozidiel bez značiek na Nábrežnej ulici. Dnes tam ostala ich posledná Škoda Felicia.
„Nie je to len tak, že niekto nezodpovedný niekde niečo ponechá. Väčšina ľudí sa do toho dostane tak, že si splní všetky zákonné povinnosti a dočasne auto odhlási,“ povedal.
To je aj príbeh „jeho“ Felicie na Nábrežnej. „Dočasne sme ju odhlásili z evidencie, aby sme za ňu nemuseli platiť poistku, kým je nevyužitá,“ povedal.
Firma auto nemohla zaparkovať vo svojom areáli, preto ho postavila tam, kde si mysleli, že nikomu prekážať nebude. „Aj tak mi to nie je nič platné, lebo s tým má stále niekto problém,“ povedal René Hruboš.
Felícii pôvodne nič nebolo. „Niekto z nej však ukradol kolesá. Kúpili sme nové. Potom ktosi ulomil zrkadlo. A potom niekto ukradol čelné sklo a ďalšie veci,“ dodal, prečo Felicia dnes pôsobí ako vrak.
Treba odstavné parkovisko
Keď odhlásite auto, hoci aj dočasne, polícia vám vezme EČV a vy s autom nemôžete manipulovať.
„Ak nemáte areál, kde by ste ho mohli zaparkovať, nemáte ho kam dať,“ povedal René Hruboš. Myslí si, že by mesto malo kúpiť kus nejakého poľa a zriadiť tam odstavné parkovisko. Niektorí však oponujú, že mesto nie je povinné riešiť takéto trampoty podnikateľa.
Hruboš tvrdí, že si s mestskou políciou užil svoje. „Keď máte auto riadne dočasne odhlásené, rešpektujete všeobecne záväzné nariadenie mesta a auto nenecháte na jednom mieste stáť dlhšie ako 29 dní, mestskí policajti nemajú čo riešiť,“ povedal.
Nepáči sa mu, že sa mestskí policajti snažili dostať „jeho“ autá z Nábrežnej. „Medzi štyrmi očami mi povedali, že keby chceli, našli by pod autom nejakú kvapku a mohli by sa tváriť, že je to znečisťovanie životného prostredia. Keď na vás ale nevymyslia nejakú fintu, nemajú to ako riešiť,“ dodal René Hruboš.