Tridsaťtriročný bežec Gabriel Švajda, pochádzajúci z Dvorov nad Žitavou ešte prednedávnom nemal ani na poriadnu bežeckú obuv, dnes ho obliekajú svetové značky.
Začínal ako mnohí iní – futbalom.
Gabo, ako veľa ďalších chlapcov v jeho rodnej obci, začínal s futbalom. Vo Dvoroch nad Žitavou prešiel mládežníckymi kategóriami a ako dorastenec hosťoval aj v Nových Zámkoch. Už ako dospelý hrával za Strekov aj Novú Viesku, ale nebola to najpopulárnejšia kolektívna hra na svete, ktorá mu učarovala najviac. Počas zápasov bolo aj pre diváka zrejmé, že disponuje veľmi dobrým bežeckým fondom, avšak technická časť v jeho podaní už zďaleka nebola na vysokej úrovni. Aj spoluhráči mu radili, aby prestal s futbalom a venoval sa výlučne behu.
On však o tom najskôr nechcel ani počuť, dnes je však zato svojim kamarátom a bývalým spoluhráčom vďačný. Na základnej škole v rodných Dvoroch chodil do športovej triedy k učiteľovi telocviku Karolovi Košťálovi, od ktorého dostal veľmi dobré základy spolu s priateľmi Danom Benkom, či Gabom Vadkertim, dnes výbornými športovcami.
Najväčšou inšpiráciou Imrich Magyar
K behu ho napokon dostal rodák zo susedného Bešeňova Imrich Magyar, ktorý prežil svoje najlepšie roky v AC Nové Zámky a patril medzi najlepších bežcov na stredné a dlhé trate na Slovensku vôbec.
„ Imra som uznával ako absolútnu bežeckú jednotku na Slovensku, preto mal asi on na mňa ten najväčší vplyv, aby som svoj život zasvätil behu. Stal som sa členom AC Nové Zámky a spolu s Imrom sme tvorili najúdernejšiu dvojicu vytrvalostných bežcov u nás. Atletická komunita v Nových Zámkoch ma prijala veľmi vrúcne. V dobrom spomínam na svojho prvého trénera Jána Bötchera, či Danu Janečkovú, ktorí boli pre mňa takisto veľkou inšpiráciou. Dostal som sa do juniorskej reprezentácie Slovenska a začal som pretekať aj v zahraničí. Za lepšími podmienkami som prestúpil do ŽS Podbrezová“, spomína na svoje začiatky atlét, ktorý si futbal rád zahrá aj dnes, ale posledné tri roky je v jeho živote absolútnou jednotkou beh.
Rapídny skok v zrelom veku
V tridsiatke začala jeho výkonnosť veľmi prudko stúpať. V roku 2015 sa na ČSOB maratóne v Bratislave umiestnil ako najlepší Slovák časom 2:36,08 na celkovom 7. mieste.
„ Vzhľadom k tomu, že som v decembri roku 2014 predával ešte na vianočných trhoch punč a varené víno, bolo to pre mňa niečo neuveriteľné. Tento výsledok mi otvoril dvere do veľkej atletiky. Beh ako fenomén mi veľmi pomohol aj v osobnom živote. Moja životospráva bola v tom čase jednou z tých najhorších, akú si len viete predstaviť. Bol som úplne na dne a práve beh mi ukázal cestu, ako sa dostať z tejto hlbokej priepasti“, odkrýva aj tú nie práve príkladnú etapu svojho života Gabo.
Na Miami náhodné stretnutie s primátorom Nových Zámkov
Tri týždne po ČSOB maratóne v Bratislave cestoval do Lipska, kde na mestskom maratóne dosiahol svoj osobný rekord a časom 2:29,56 sa umiestnil na 6. mieste. Po týchto pretekoch sa začali o neho zaujímať intenzívnejšie sponzori, postupne sa vytvoril silný tím, ktorý mu pomáha, čo sa odzrkadľuje na každom podujatí. Medzinárodný maratón mieru v Košiciach je najstarším v Európe a aj vo svetovom meradle patrí medzi renomované. Gabriel Švajda na ňom skončil v roku 2015 ako tretí najlepší Slovák celkovo deviaty.
Najlepším rokom v Gabovej krátkej, ale o to intenzívnejšej bežeckej kariéry, bol rok 2016. V máji vyhral v Bratislave charitatívny beh Wings For Life výkonom 54 km. Ide o preteky, v ktorých bežcov dobieha auto. Na začiatku majú pretekári náskok 30 minút a auto sa za nimi rozbehne konštantnou rýchlosťou 15 km/h, ktorú po určitom čase postupne zvyšuje. Ak dobehne pretekára, súťaž sa pre daného bežca končí.
„ Ako víťaz WFL v Bratislave som mal možnosť vybrať si ľubovoľné mesto na svete, kde si chcem tento beh zopakovať. Vybral som si americké Miami, kde som skončil tretí, pričom som sa presvedčil, aký je svet malý. V jednej reštaurácii som tam stretol primátora Nových Zámkov Otokara Kleina, ktorého som dovtedy nepoznal. Najskôr sme zostali obaja v nemom úžase, že sa stretávame práve na Miami, ale potom sme sa veľmi dobre porozprávali.“ Ako vidno športovcom, ktorí cestujú po svete sa pritrafia aj takéto priam neuveriteľné stretnutia.
Vrcholom titul majstra Slovenska
Najväčší úspech v kariére však pre Gabriela Švajdu prišiel 4. septembra 2016, keď na Banskobystrickom maratóne skončil časom 2:37,06 na celkovom treťom mieste a stal sa majstrom Slovenska.
„ Rok 2016 možno z môjho hľadiska hodnotiť jednotkou s hviezdičkou. Dosiahol som v ňom svoj prvý titul majstra Slovenska, čo si nesmierne vážim. Výsledky, ktoré som dosiahol, by sa dozaista nezrodili bez už spomínaného silného tímu, ktorý za mnou stojí. Nesmierne veľa môžem ďakovať predovšetkým kamarátke Mirke, ktorá za mnou stojí v dobrom i zlom. Spomenul by som viceprimátora mesta Nové Zámky Dávida Nagya, podnikateľov Emila Schultza a Martina Kaňák, ktorí sa výraznou mierou pričinili o to, že som sa mohlo zúčastniť všetkých tých pretekov, na ktorých som dosiahol svoje úspechy. Chcem zdôrazniť, že som lokálpatriotom a na takmer každom podujatí pretekám za svoju rodnú obec Dvory nad Žitavou, ktorá ma takisto výrazne podporuje. Som veriacim človekom a viera je jedným z dôležitých faktorov, ktoré ma posúvajú výrazne vpred. Rok 2017 nebol pre mňa zďaleka tak úspešný, ako ten predchádzajúci. Hodnotil by som ho ta na trojku, ale v živote športovca to už tak chodí, „ bilancoval športovec, ktorý sa vďaka svojim výsledkom a aktivitám stal za krátku dobu bežeckou celebritou na Slovensku.
Okrem behu aj iné aktivity
Päť rokov pracoval v obchode s bežeckou obuvou a snažil sa čo najlepšie poradiť bežcom v oblasti obúvania. V súčasnosti trénuje 10 – 12 bežcov, ktorí behajú iba pre vlastné potešenie. Kvalifikáciu na to doposiaľ nemá. Je motivátorom pre ľudí, ktorí chcú zmeniť k lepšiemu svoj životný štýl. Dáva motivačné prednášky, natáča seriál o behu.
Vďaka charitatívnemu projektu Wings For Life sa mu podarilo vyzbierať čiastku na nový vozík pre postihnuté dievča. Jeho aktivity smerujú aj k popularizácii behu v okolí Nových Zámkov, dôkazom čoho sú podujatia ako WIN RUN v Strekove, či Svätoštefanský beh v Tvrdošovciach.
No a aké sú plány Gabriela Švajdu na tento rok ?
„ Už o niekoľko dní odchádzam na mesačné sústredenie do Tunisu, kde budem trénovať s maďarskými aj s bežcami z Kene. 25. februára ma čaká polmaratón na Malte, kde som skončil vlani štvrtý. Tento rok by som chcel dosiahnuť medailové umiestnenie. V prvej polovici roka sa zúčastním ČSOB maratónu v Bratislave, 22. apríla ma čaká maratón v Lipsku a 6. mája opäť Wngs For Life.
Vrcholom však budú pre mňa majstrovstvá sveta v cestnom behu na 50 km v Číne. Celú svoju prípravu chcem podriadiť týmto pretekom. Samozrejme budem pokračovať aj vo všetkých aktivitách, ktoré sa netýkajú priamo samotného behu. Mojím mottom je: Buď víťazím, alebo sa učím. Každý úspech sa začína snom.“

