Dostali sa na dno, no škriabu sa hore

Katarína a Marek Kaľatovci sa spolu so svojimi dvoma dcérami ocitli 30. novembra na ulici. Kvôli dlžobám prišli o byt. Nemali príjem, nemali perspektívu. Teraz sa zdá, že im svitá na lepšie časy. No stále sa boja, že prídu o deti – nemajú totiž stálu adresu.

Rodina Kaľatovcov.Rodina Kaľatovcov. (Zdroj: MIRO PASTOREK)

NOVÉ ZÁMKY. Všetko do seba zapadlo tak, aby ich to zničilo. Keď Katarína čakala druhú dcérku, trávila veľa času v nemocnici. Jej muž Marek musel ostávať doma s prvorodenou. Starých rodičov už niet. „Musela som byť v nemocnici a Marek doma so Sofinkou. Preto prišiel o robotu,“ hovorí Katarína Kaľatová. Novú prácu sa Marekovi zohnať nepodarilo – má problémy s obličkami, preto nemôže pracovať vonku ani na smeny. „Tým to začalo. Zadlžili sme sa,“ dodáva Katarína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby sa zbavili dlhov, rozhodli sa predať svoj trojizbový byt a presťahovať sa do menšieho, lacnejšieho. Keďže splácali hypotéku, nebolo to jednoduché. „Oslovili sme viacero realitiek. Jedna sa ozvala, že pre nás má dom a keď banka prenesie ťarchu, mohli by sme tam byť,“ hovorí Katarína. Kaľatovci súhlasili, no ešte nič nepodpísali. Čakali, čo povie banka. „Lenže tri mesiace sa banka neozývala, ťarchu neprenášala. Vôbec sa nevyjadrili, prečo,“ spomína Katarína.

SkryťVypnúť reklamu

Dom mal totiž nevysporiadané vlastnícke vzťahy, podobne ako byt, ktorý im realitná kancelária ponúkla za náhradu. Ani na ten preto banka ťarchu nepreniesla. „To boli ďalšie tri mesiace. A dlhy narastali,“ hovorí Katarína. To už mala mladšia Mimi rok a pol.

Na kolotoči

Rodina sa snažila fungovať ďalej. Dlhy rástli, pribudla i pôžička od nebankovky. Na bytovom podniku (u spoločnosti Bytkomfort) mali dlžobu okolo 500 eur. Marekovi sa podarilo zohnať robotu, no kvôli zdravotným problémom v nej dlho nevydržal. Mesačná výplata mu však na účte pribudla. „Išli sme ju vybrať, aby sme zaplatili dlh na bytovom“ spomína Katarína a pokračuje: „A mali sme zablokovaný účet.“

Dala im ho zablokovať realitka, ktorá od rodiny žiadala 3000 eur ako províziu za služby. „Marek na nich podal trestné oznámenie. Súd bol teraz pred dvoma mesiacmi, po dva a pol roku. S výsledkom, že im nemusíme nič platiť, lebo som nič nepodpísala,“ usmieva sa trpko Katarína.

SkryťVypnúť reklamu

Marek brigádoval, no zarábal vždy len pár desiatok eur. Ani spolu s Kataríninou materskou to na život a splácanie dlžôb nestačilo. „Bola som na bytovom, aby nám tú dlžobu dali na splátky. Oni že nie, že to chcú naraz. Plus úroky,“ spomína Katarína Kaľatová. Ani tie im spoločnosť nechcela odpustiť.

Za dva roky suma narástla na 3000 eur. „Plus 3000 v banke a navyše chceli ešte aj úroky, ďalších 3000,“ vyratúva Katarína.

Bez vody

Bytový podnik im k tomu všetkému vypol vodu. To situáciu Kaľatovcov výrazne zhoršilo: Marek zrazu mal ešte menej možností zamestnať sa. „Chcel som ísť niekam von, hoci aj do Čiech, že zarobím nejaké normálne peniaze,“ hovorí a pokračuje: „ale keďže nám vypli vodu, musel som chodiť do artézskej studne. Nemali sme vodu na pranie, varenie, na sprchu, na nič. Denne som musel nanosiť minimálne sto litrov.“

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Bytkomfort sa k prípadu nevyjadrila. „Nakoľko na vaše otázky nie je možné odpovedať bez zásahu do práv vlastníkov na ochranu osobných údajov, oznamujeme vám, že vašej žiadosti nie je možné vyhovieť,“ napísala len vedúca právneho úseku Alena Zacharová.

K tomu všetkému ešte banka chcela svoju hypotéku. Kaľatovci so zablokovaným účtom, ktorým už skončila materská, sa nevedeli pohnúť z miesta. „Nevedeli sme vyplatiť ani bytový, ani hypotéku. Dlhy narástli, splátky nám nechcel dať nikto, a tak sa byt dostal do dražby,“ pokračuje v ťažkom príbehu Katarína Kaľatová.

Odraz z dna

Tridsiateho novembra prišli rodinu so šesť- a štvorročnou dcérou vysťahovať policajti s exekučným príkazom.

Kaľatovci narazili na dno, no s pomocou priateľov a známych sa z neho odrazili. „Pomohla nám kamarátka Lýdia Czuczorová. Deň po dni nám dva týždne platila ubytovanie, aby sme neostali na ulici,“ hovorí s vďakou Katarína Kaľatová.

S ďalším mesiacom bývania im pomohla zbierka, ktorú vo svojom zbore zorganizoval pastor Kresťanského centra Kompas Milan Presburger. „Jeho sestra navyše pomohla vybaviť Marekovi brigádu. Dostal 180 eur, takže teraz idem vyplatiť nájom. Mesiac do 4. 2. je krytý,“ teší sa Katarína.

Priatelia im pomohli aj inak: zabezpečili im každý deň teplé jedlo a pečivo, pomohli zohnať varič. Bývalí Marekovi kolegovia sa poskladali na ohrievač, keďže ich súčasná izba je chladná.

Stále však bývajú len v hoteli Korzo. Sociálna kuratela preto hrozí, že im vezme deti. „Keď sme boli iba na jednej izbe, chodila k nám sociálka denne. Že keď nebudeme mať kde bývať, tak nám zoberú deti,“ hovorí Katarína Kaľatová, pre ktorú sú deti veľmi dôležité. Kuratela ich chodí kontrolovať stále, aj keď už majú bývanie zabezpečené aspoň na mesiac vopred, a nie len zo dňa na deň.

„Hovoria, že musíme mať niekde dlhšie zmluvu. Podnájom alebo niečo,“ vysvetľuje Katarína a pokračuje: „My takú možnosť nemáme. Keď chcete ísť do podnájmu, tak si každý pýta zálohu vo výške dvoch-troch nájmov.“ Navyše, do jednoizbového bytu (väčší by si nemohli dovoliť) chcú majitelia iba jedného človeka, maximálne pár. Rodinu nie.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Nových Zámkoch nám k prípadu Kaľatovcov poskytol vyjadrenie: „Vzhľadom k tomu, že sa rodina ocitla bez prístrešia a situáciu si doriešili zatiaľ len dočasne, bolo identifikované ohrozenie detí v rodine. V súčasnej dobe sa s rodinou aktívne pracuje podľa plánu sociálnej práce za účelom, aby si rodina zmobilizovala svoje zdroje a našla si stabilné bývanie,“ píše sa v ňom.

„Prioritným cieľom sociálnej práce s rodinou je udržať deti v biologickej rodine,“ dodáva v stanovisku šéfka novozámockej sociálnej kurately Lucia Kecskésová.

Je tu ešte problém s vecami: celé zariadenie pôvodného bytu Kaľatovcov ostalo po dražbe zavreté v sklade na okraji Nových Zámkov. Ak si ho do štyroch mesiacov nevyzdvihnú, bude sa dražiť aj to. A Marek ani Katarína nevedia, kam by všetky veci mohli dať – ak aj nájdu byt na prenájom, vlastný nábytok doňho pravdepodobne nebudú môcť dať. A nevedia ani o garáži, ktorú by si mohli prenajať.

Z najhoršieho von

Napriek tomu sa zdá, že sa veci obracajú k lepšiemu. Dražba bytu pomohla vyplatiť väčšinu dlhov rodiny, ostalo nejakých 3000 eur. A hlavne, Marek po dlhom čase snaženia dostal prácu a od polovice januára pracuje v bratislavskom Volkswagene. Kaľatovci tak okrem príjmu dostanú možnosť zažiadať o mestský byt.

Ľudské príbehy však nebývajú čiernobiele. Malej Mimi nedávno diagnostikovali počiatočnú fázu epilepsie a autizmu. Navyše, kuratela stále hrozí, že bez poriadnej strechy nad hlavou rodina príde o deti. Kaľatovci stále potrebujú pomoc. Môžete im ju dať aj vy – napríklad cez portál ludialudom.sk, kde ich môžete podporiť drobným finančným darom.

Autor: Miro Pastorek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 14 707
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 376
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 722
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 512
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 005
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 867
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 530
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 379
  1. Anton Kaiser: Spievaj, že si spievaj...
  2. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda
  3. Štefan Šturdzík: Rudo narazil a musí platiť.
  4. Jozef Huljak: Peru sa rozhodlo nakúpiť 24 nových bojových lietadiel Gripen E za 3,5 miliardy dolárov – modernizácia alebo nevyhnutnosť?
  5. Erika Telekyová : Talianska letná romanca ako od Pilcherovej
  6. Martin Fronk: Kálmán Mikszáth: Slovenský Palócz, čo vedel písať lepšie než kráľ rozprávať
  7. Otilia Horrocks: Ticho, ktoré bolí viac než zákaz
  8. Ivan Čáni: Ten atentát nám bol čert dlžný.
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 413
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 18 803
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 415
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 766
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 776
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 660
  7. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 524
  8. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 498
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kaiser: Spievaj, že si spievaj...
  2. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda
  3. Štefan Šturdzík: Rudo narazil a musí platiť.
  4. Jozef Huljak: Peru sa rozhodlo nakúpiť 24 nových bojových lietadiel Gripen E za 3,5 miliardy dolárov – modernizácia alebo nevyhnutnosť?
  5. Erika Telekyová : Talianska letná romanca ako od Pilcherovej
  6. Martin Fronk: Kálmán Mikszáth: Slovenský Palócz, čo vedel písať lepšie než kráľ rozprávať
  7. Otilia Horrocks: Ticho, ktoré bolí viac než zákaz
  8. Ivan Čáni: Ten atentát nám bol čert dlžný.
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 413
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 18 803
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 415
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 766
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 776
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 660
  7. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 524
  8. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 498
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu