HURBANOVO. Vynovené a zdigitalizované planetárium slávnostne otvorili koncom novembra za účasti ministra kultúry Mareka Maďariča. Rekonštrukcia vyšla na 150-tisíc eur.
Zdokonalili projekčnú kupolu
Rekonštrukcia hurbanovského planetária začala v roku 2014 a bola rozdelená na tri etapy.
„V prvom rade sme vymenili projektor za digitálny,“ povedal riaditeľ Slovenskej ústrednej hvezdárne Marián Vidovenec. V druhej etape zabezpečili pohodlnejšie sedenie pre návštevníkov. Zároveň zrekonštruovali aj strechu planetária, pretože po tridsiatich rokoch od poslednej rekonštrukcie začala silno zatekať a vlhkosť ohrozovala drahé digitálne prístroje.
Rekonštrukciu v tomto roku zavŕšilo zdokonalenie projekčnej kupoly. „Museli sme zakúpiť novú projekčnú plochu. Je polkruhová, má veľké požiadavky na presnosť. Takýto typ nie je ľahko dostupný na trhu,“ poznamenal Marián Vidovenec.
Projekčnú plochu na mieru zhotovila francúzska firma RSA Cosmos. „Na trhu prístrojov pre digitálne planetáriá je celosvetovo nejakých šesť-sedem veľkých hráčov a firma RSA Cosmos patrí medzi nich,“ povedal šéf hurbanovskej hvezdárne. Francúzska spoločnosť dodala cez verejné obstarávanie aj ďalšie zariadenia, aby boli systémy kompatibilné.
Väčšinu zo 150-tisíc eur na rekonštrukciu planetária platilo ministerstvo kultúry cez prioritné projekty. Strechu planetária opravili z výnosov hvezdárne, niečo z vlastných zdrojov sa použilo i na sedenie.
Nová forma vizualizácie
Planetárium vďaka digitalizácii rozšírilo programovú ponuku. „Vieme poskytnúť novú formu vizualizácie astronómie,“ povedal šéf hurbanovskej hvezdárne.
Návštevníci vynoveného planetária môžu napríklad zažiť prelet slnečnou sústavou či preskúmať detaily planét.
„Posledným prírastkom je animovaný film Polaris, ktorý škôlkarom a školákom vysvetľuje astronómiu hravejšou fo-mou,“ dodal Marián Vidovenec.
Ročne hurbanovské planetárium navštívi okolo osemtisíc ľudí. „Návštevnosť stúpa,“ povedal riaditeľ hvezdárne.
Maximálna kapacita je teoreticky pätnásťtisíc hostí ročne, reálne však v Hurbanove vedia zvládnuť iba okolo desaťtisíc ľudí za rok. Hvezdáreň totiž musí okrem planetária riešiť ďalšie úlohy.
„Muzeálna činnosť, získavanie zbierkového fondu, vedecký výskum v oblasti Slnka, zabezpečovanie techniky pre ďalšie hvezdárne v našej optickej dielni, štatistika pre astronómiu na celom Slovensku, metodické usmerňovanie podujatí po celom Slovensku,“ vymenoval Marián Vidovenec povinnosti hvezdárne.
„Budeme radi, keď sa dostaneme na tých desaťtisíc návštevníkov ročne, ale potom už nejaký extra priestor nevidíme,“ dodal.