TRÁVNICA. V krásnej obci Trávnica sa 29. septembra uskutočnila dlho očakávaná slávnosť prehliadky obnovenej národnej technickej kultúrnej pamiatky – veternej studne.
Veterná studňa je zapísaná ako národná technická kultúrna pamiatka v Ústrednom zozname pamiatkového fondu. Na celom Slovensku sa nachádzajú tri technické kultúrne pamiatky podobného typu, ale len veterná studňa v Trávnici je po terajšej celkovej rekonštrukcii aj funkčná.
Konštrukcia skorodovala
Pozemok, na ktorom je postavená, bol v roku 1945 skonfiškovaný a obec ho pridelila na výstavbu rodinného domu. Nastalo obdobie, kedy sa k tejto pamiatke nikto nehlásil, nikto ju nevyužíval. Postupne kovová konštrukcia a mechanizmus studne korodoval a stal sa nefunkčným, hnacie koleso z vrcholu konštrukcie studne muselo byť kvôli bezpečnosti odstránené. Neskôr sa aj samotný stožiar studne stal ohrozením pre neďaleko stojace domy a ľudí. Tento stav už nemohol ostať bez povšimnutia, vyžadoval si riešenie vzniknutej situácie. Tak sa u starostu obce Emila Ivana zrodila myšlienka jej obnovy.
Proces obnovy trval 10 rokov. V tomto období sa postupne vypracovali statické odborné posudky, projektová dokumentácia, realizačné projekty zameriavajúce sa na technické riešenia stavby. Do prác na obnove studne sa zapojil tím vynikajúcich odborníkov – statikov, technikov, geodetov, projektantov, odborných posudzovateľov, mechanikov, stavbárov, horolezcov a v nemalej miere aj zamestnancov obce Trávnica.
Finančne obnovu veternej studne podporili Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Úrad vlády Slovenskej republiky, Nitriansky samosprávny kraj a obec Trávnica v celkovej výške 35 600 eur.
V programe slávnostnej prehliadky vystúpili so svojimi príhovormi ľudia, ktorí sa počas 10 rokov venovali obnove veternej studne. Podelili sa s prítomnými hosťami a občanmi s dojmami či zážitkami z prác, ktorých na veternej studni od roku 2007 nebolo málo. Všetky ich slová mali jedno spoločné: nesmiernu radosť a dobrý pocit z vydareného diela, z vynaloženého úsilia, ktoré zabezpečilo obnovu veternej studne do pôvodného plne funkčného stavu, ale aj nesmiernu hrdosť na zachovanie jedinečnej národnej technickej kultúrnej pamiatky pre nasledujúce generácie.
Program podujatia moderovala zamestnankyňa obce Trávnica Anna Mičíková. Zo slov bolo neustále cítiť nesmierny obdiv a úctu k našej obci, k jej histórii, ľuďom, ktorí tu žili a formovali ju v minulosti aj v súčasnosti.
Svojimi piesňami sa v ňom predstavili folklórna skupina Trávničanka a žiaci základnej školy, ktorí sú členmi folklórneho súboru Liska.
Veternú studňu, pozoruhodné dielo človeka a síl prírody, požehnal trávnický pán farár Štefan Bebjak.
Zaujímavé bolo aj rozprávanie Jána Fabrického. Poodhalilo fakty ukryté v útrobách zeme. Studňa pod povrchom zeme bola budovaná staviteľom a prvým vlastníkom kaštieľa Ladislavom Barlanghym. Stožiar a mechanizmus čerpania vody veterným kolesom – jej pridaná hodnota, boli zas zásluhou Karola Elbógena, neskoršieho vlastníka kaštieľa.
Jednotlivé rozvody potrubí vody do parku v roku 2006 sfunkčnil, studňu vyčistil a voda z nej tak ako kedysi aj dnes zavlažuje park kaštieľa. Ako Ján Fabrický ďalej uviedol, za pomerne krátku dobu – viac ako sto rokov, došlo v Trávnici k takým klimatickým zmenám, že v súčasnosti by iba tento zdroj vody na zavlažovanie zelene a drevín rastúcich v parku nepostačoval.
Park kaštieľa rodu Barlanghyovcov, dnes manželov Fabrických, je naozaj pozoruhodný. Nachádzajú sa v ňom dreviny, ktoré si v minulosti šľachtici priniesli z ciest v zahraničí. Teda aj v súčasnosti sú vzácne sprítomnené ich pôvodné biotopy z ďalekých krajín tu v Trávnici, rovnako i práca ľudí, ktorí ich semienka či sadenice sem dávno priniesli, starali sa o ne. Všetko spolu sú tak vzácne artefakty dôb, diela ľudí a krajiny, ktorá nám je po stáročia domovom.
Manželia Fabrickí dnes v starostlivosti o park a kaštieľ pokračujú. Hoci nie sú rodákmi tejto obce, živo sa zaujímajú o jej históriu, pamätihodnosti i ľudí tu žijúcich. Pri príležitosti prehliadky obnovy veternej studne pozvaným hosťom a partnerom obce ponúkli priestory parku i kaštieľa.
Studňa je súčasť náučného chodníka
História studne sa začala písať v 20. rokoch minulého storočia. Myšlienku tohto diela priniesol veľkostatkár Elbógen, vtedajší majiteľ kaštieľ, zo svojich ciest v zahraničí. Bol veľmi vzdelaný a cestujúc svetom rád hľadal, objavoval a poznával nové veci. Miesto, kam smerovali jeho návraty, bolo na svete jedno – dedina Fíš (Trávnica). Sny a objavy zo sveta doma zhmotňoval. Vo chvíľach, keď sa vrátil do svojho kaštieľa na Fíši, tvoril a pracoval. Svojím umom, skúsenosťami a zručnosťou staval sily prírody do svojich služieb. Pred takmer sto rokmi spútal a využil energiu troch živlov Zeme – vzduch, vodu a zem. Vybudoval jedinečnú kovovú konštrukciu s unikátnym mechanizmom na čerpanie vody – veternú studňu. Zem ukrývajúca vodu – to je nesmierne cenný poklad života. Stožiar spájajúci koleso so studňou sú zas projekty, odborné posudky, výpočty a definície fyzikálnych veličín a zákonitostí súvisiacich so silou vetra. V prípade priaznivých poveternostných podmienok studňa zásobovala kaštieľ, priľahlú koniareň a liehovar vodou.
Veterná studňa je už dnes súčasťou cykloturistického náučného chodníka. Často sa pri nej zastavujú turisti, ktorí sem prichádzajú z Podhájskej aj z iných kútov Slovenska.

ANNA IVANOVÁ,
ANNA MIČÍKOVÁ