Naša čitateľka Eva Osvaldová sa po zážitku z minuloročných ME a zo zápasu Bundesligy vo februári, podelila s nami o skúsenosť a dojmy z parížskeho Parku princov.

Viacero návštevníkov hlavného mesta Francúzska si už dnes spojí výlet aj s návštevou futbalového zápasu známeho Paris Saint-Germain alebo PSG ako ho volajú miestni fanúšikovia. Nebolo to inak ani v našom prípade, keď sme si do programu rodinného výletu naplánovali aj návštevu zápasu PSG-Lyon. Lístky sme si bez problémov zaobstarali cez agentúru Futbaltour, ktorej aj touto cestou ešte raz ďakujeme.
Zápas sa hral v nedeľu večer 17.9 od 21.00, ale fanúšikovia sa v okolí štadióna schádzali už od skorého popoludnia. Štadión sa nachádza v juhozápadnej časti Paríža v 16. obvode a je veľmi ľahko dostupný metrom linky 9. Zapĺňať sa začal už okolo 18.00. My sme vstupovali okolo 19.30 a už bol pomerne zaplnený.
Vstupenky boli na meno, čo bolo aj kontrolované a bolo potrebné k nim predložiť nejaký identifikačný doklad. Bezpečnostná kontrola bola úplne bežná ako kdekoľvek inde, Parížania sú na to už zvyknutí. Po vstupe do hľadiska nás usmernili stewardi, zaujímavé bolo, že napriek tomu , že lístky boli do konkrétneho sektoru, radu a sedadlo, bolo potrebné dodržať len sektor a v rámci neho sme mohli sedieť kdekoľvek, platilo to známe „ kto prv príde...“ nikto sa však o miesta nehádal, stáli návštevníci to už asi vedia a všetci boli spokojní.
Štadión má kapacitu 48 712 miest, opticky bol vypredaný , ale podľa hlásateľa na zápase bolo „len“ niečo vyše 47 000 fanúšikov. Napriek tomu, že štadión bol otvorený ešte v r. 1897, po viacerých prestavbách pôsobí veľmi moderne, je to päťhviezdičkový futbalový stánok.
Zápasu predchádzal sprievodný program, okrem iného hráči prostredníctvom videa vyjadrili svoju radosť a spokojnosť s pridelením OH v roku 2024 Parížu. Fanúšikovia si len precvičili svoje pokriky a už nastupovali hráči oboch mužstiev.
Najväčší potlesk v domácom mužstve pri predstavovaní zožal Kylian Mbappé. Uvodný hvizd sprevádzalo vypúšťanie modro-červených balónov a dážď konfet, všetci sme boli nimi obsypaní. V prvom polčase mali obe mužstvá šance, ten však skončil, napriek mohutnému povzbudzovaniu, bez gólov. Cez prestávku bol opäť sprievodný program, aby sa diváci zabavili, okrem iného sa predstavili hráči mládežníckeho mužstva PSG.
V druhom polčase už hráči i fanúšikovia domácich boli veľmi nervózni, najmä keď ešte 20 minút pred koncom bolo 0:0, pokrikovali na trénera a žiadali vystriedať niektorých hráčov. Najaktívnejšie sú vždy tribúny za bránami - Boulogne a Auteuil, skalní sú na tribúne Auteuil, navzájom sa burcujú k pokrikom ici c ´est Paris a Paris est magique (Paríž je čarovný).Počas celého zápasu neutíchli ani na sekundu. Napokon PSG, po tom čo E. Cavani nepremenil ani jedenástku, vyhral dvoma prakticky vlastnými gólmi Lyonu, keď hráči Marcelo v 75. a Morel v 86. minúte nešťastne tečovali strely Cavaniho a Mbappého.
Každý gól sprevádzali búrlivé oslavy, choreo a oslavné dymové salvy. Domáci fanúšikovia odchádzali napokon spokojní, ich mužstvo sa prišlo poďakovať za povzbudzovanie práve pred „našu“ tribúnu Boulogne,.
Bolo to veľmi pekné gesto a mnohí fanúšikovia ostali ešte na štadióne po skončení zápasu. Odchod toľkých ľudí bol skvele zorganizovaný, bolo vidno, že sa to opakuje každý druhý týždeň, metro jazdilo v zhustených intervaloch a v hoteli na opačnom konci mesta sme boli ešte pred polnocou.
Opäť to bol jeden perfektný, nezabudnuteľný a neopakovateľný zážitok v meste na Seine. Atmosféra na zápase bola skvelá a neopísateľná, neboli sme tam ani zďaleka jediní cudzinci, ktorí chceli vidieť hviezdy svetového športu. Počuli sme divákov rozprávať rôznymi jazykmi a ako som spomínala v úvode , návšteva Parku princov sa pomaly stáva pre návštevníkov Paríža takou populárnou atrakciou ako Eiffelovka alebo Louvre.
EVA OSVALDOVÁ