NOVÉ ZÁMKY. Mesto vynakladá nemalé finančné prostriedky na udržanie čistoty a poriadku v okolí kontajnerov, no napriek tomu sa stretávame s rôznymi problémami hlavne na sídliskách. Odpad sa často povaľuje v hromadách v okolí kontajnerov, veká na nádobách sú mnohokrát otvorené alebo poškodené, v dôsledku čoho sa v okolí nádob šíri zápach a degraduje sa kvalita zbieranej komodity.
Tomuto aspektu do značnej miery napomáhajú vandali a bezdomovci, ktorí sa prehrabávajú v nádobách. Ďalším problémom sú znečistené kontajneroviská objemným a stavebným odpadom, čím si obyvatelia sami vytvárajú čierne skládky.
Pracovníci mesta zbierajú na sídliskách komunálny odpad prostredníctvom 1100 litrových kontajnerov na zmiešaný komunálny odpad, papier, sklo a plasty s kovmi. Pri týchto typoch nádob je potrebný vývoz dva až trikrát týždenne, v dôsledku rýchleho napĺňania nádob odpadom, no aj z hygienických dôvodov. V rodinných domoch sa komunálny a bioodpad zbiera do 120-litrových nádob, zatiaľ čo triedený odpad sa ukladá do vriec.
Zvažovali dva varianty
Vyššie uvedené dôvody a nárast odpadu za minulé roky si vyžaduje uvažovať o zmene systému v odpadovom hospodárstve. Mesto Nové Zámky, preto zvažovalo dva varianty, ktoré by vyriešili problémy s čistotou a poriadkom v okolí kontajnerov. Poslancom ich na augustovom zastupiteľstve predložila Monika Kutenicsová, vedúca odboru komunálnych služieb.
Prvý variant predstavoval inštalovanie polopodzemných kontajnerov, zatiaľ čo ten druhý riešil formu krytia a uzamykania kontajnerov. Každá z týchto alternatív je zaujímavá z určitého uhla pohľadu, je potrebné si však uvedomiť, že neexistuje celoplošný recept, ktorý sa dá aplikovať do každej časti mesta.
Nakoniec sa rozhodlo
Mesto sa rozhodlo schváliť a realizovať druhý variant, t. j. krytie a uzamykanie kontajnerov formou betónových krytov. Za tento variant zahlasovalo 15 poslancov s pozmeňujúcim návrhom viceprimátora Lukáša Štefánika začať s budovaním na najkritickejších miestach v meste. Výber z 230 stojísk kontajnerov bude v kompetencii mesta.
„Dennodenne mapujeme terén. Určitá skupina sa prehrabáva v odpadkoch a vypadaný odpad lieta po celom meste. Problémy s drobným stavebným odpadom zase rieši mestská polícia. Uzavretý spôsob je podľa mňa najvhodnejší. Viem sa tiež stotožniť s tým, že poďme na to postupne, keď sa to osvedčí, budeme pokračovať ďalej,“ povedal Otokar Klein, primátor mesta Nové Zámky.
