KOMÁRNO. Aktuálna výstava Galérie Limes Komárno predstavuje originálne keramické diela Adriany Kutakovej a maľby Michaely Holotovej Bodnárovej pod názvom Vrstvy. Na slávnostnej vernisáži v lodi bývalého vojenského kostola vládla 23. júla slávnostná a rodinná atmosféra.
Prispel k tomu aj spevák, huslista a organista Robert Kanta, ktorý svoje skladby predniesol na želanie vystavujúcich umelkýň. Pricestoval sem až zo Šiah. Následne riaditeľka Galérie Limes a historička umenia Veronika Farkas predstavila sugestívnym príhovorom obe umelkyne, ktoré sa poznajú. I keď je medzi nimi takmer 20-ročný vekový rozdiel, na výstave sa krásne dopĺňajú.

Vystavovala už aj v Louvre
Michaela Holotová Bodnárová sa narodila v Krupine, študovala na Akadémii umení v Banskej Bystrici a absolvovala rôzne študijné stáže doma i v zahraničí. Má za sebou rôzne domáce a zahraničné výstavy, z ktorých bola veľmi významná jej výstava v Louvre v Paríži v roku 2016. Pracuje najmä olejomaľbou, akrylom a enkaustikou.
V jej tvorbe na tejto výstave je možné vidieť pestré farby, ktorými odzrkadľuje krásu života okolo nás. V jej prácach poukazuje aj na ženskosť, napríklad dielo Ženský princíp, jej diela žiaria úprimnosťou, dobrotou, krásou prírody okolo nás. Mysticky sa zamýšľa v obrazoch Sonda do vnútra či Odrazy tieňov, alebo Záznamy dní. Všetky jej práce vynikajú nádhernými farbami. Osobitne by som upozornila na veľké obrazy Metamorfózy kvetín. Umelkyňa teraz žije a tvorí v Dudinciach a v Gbelciach.
Keramika na pamiatku Holokaustu
Výtvarníčka Adriana Kutaková popri tom, že je keramičkou, tvorí aj ako dizajnérka. Vo svojej keramickej tvorbe kopíruje tvary základných priestorov nášho života – domy, steny, veže, jurty, románske oblúky a silne ich aj farbí. Narodila sa v roku 1961 v Leviciach. Svoje výtvarné vzdelanie získala v Bratislave. Počas svojej mnohostrannej výtvarnej činnosti má za sebou desiatky výstav doma i v zahraničí, z ktorých si osobitne váži výstavu Mino v Japonsku a Medzinárodnú výstavu keramiky V Kaire v Egypte. Jej keramické práce na pamiatku Holokaustu v Leviciach a v Šahách patria medzi jej dôležité diela.
V najnovších prácach autorky, ktoré možno vidieť aj na tejto výstave, je vidieť pestrosť farieb, kde z hliny vznikajú nositelia symbolov života okolo nás. Adriana je umelkyňa, ktorá, i keď neustále skúma staré, pri tom objavuje nádherné nové technológie vo svojich dielach. Momentálne žije a tvorí v Šahách.Krásu žiariacu z diel dvoch výtvarníčok je možné navštíviť na výstave Galérie Limes v Komárne do 25. augusta.