ŠTÚROVO. Odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) našli neďaleko Štúrova v búdke šesť mláďat plamienky driemavej. Informoval o tom Tomáš Veselovský z RPS.Podľa jeho slov za posledné štyri roky odborníci z RPS skontrolovali stovky hospodárskych budov, fariem či kostolných veží s cieľom zmonitorovať súčasný stav populácie plamienky driemavej.
„Zároveň sme v rámci ochranárskych opatrení vyvesili desiatky špeciálnych hniezdnych búdok. Pri práci v teréne sme nachádzali staré vývržky a miesta, kde v minulosti hniezdila, ale ani raz sme nezaznamenali aktívne hniezdo. Až tohto roku v máji sme v okolí Štúrova našli v búdke šesť mláďat. Ide o prvé zistené hniezdenie na Podunajskej nížine po štyroch rokoch a doposiaľ jediné potvrdené hniezdenie na Slovensku v tomto roku,“ vysvetľuje Veselovský.
V nedávnej minulosti hniezdila takmer v každej obci, vidieť ju dnes je veľká vzácnosť. „Pritom nížinné oblasti Slovenska pre ňu predstavujú takmer ideálne podmienky na život. Priaznivá klíma a dostatok potravy v podobe potkanov, myší a hrabošov vytvárajú vhodné prostredie na hniezdenie. Príčin, prečo sa vytráca z našej krajiny, je viacero. Množstvo hniezd zaniklo pri uzatváraní podkroví a kostolných veží sieťami proti holubom,“ dodal odborník RPS.
Medzi prirodzených nepriateľov plamienky patria kuny, ktoré zničia znášku, alebo ulovia mláďatá.
„Významný podiel na poklese populácie plamienky má používanie jedov proti hlodavcom v areáloch fariem. Veľkou mierou k tomuto negatívnemu trendu prispieva aj doprava, nakoľko sovy s obľubou lovia v blízkosti pokosených okrajov ciest, kde často dochádza k ich zrážke s autami a následnému úhynu,“ hovorí Veselovský.
Plamienka si vlastné hniezdo nestavia, na hniezdenie využíva rôzne výklenky v tmavých častiach hospodárskych budov a kostolných veží. „Pri záchrane plamienky si veľmi ceníme vzájomnú spoluprácu s poľnohospodármi. Sprístupňujú nám priestory v hospodárskych budovách, do ktorých umiestňujeme búdky, takzvané plamienkovníky.
Vletový otvor je ošetrený plechovým límcom, ktorý zabraňuje vniknutiu predátorov, najmä kún do vnútra búdky. Sova sa farmárom odvďačí reguláciou hlodavcov. Hniezdna sezóna sa ešte neskončila, plamienka môže hniezdiť aj viackrát za rok,“ ukončil.