VEĽKÉ LOVCE. Spisovateľa Františka Hečka a jeho slávny román Červené víno pozná v podstate každý. No len málokto vie, že jednu časť tohto románu napísal vo Veľkých Lovciach. V poslednú májovú sobotu si členovia Vinohradníckeho spolku i ďalší obyvatelia obce zaspomínali nielen na známeho spisovateľa a jeho dielo, ale zároveň uviedli do života i novú sochu svätého Urbana, patróna vinárov, vinárstva a sadov.

Hoci na okraji obce už jedna takáto socha je, túto ako ochrancu vína umiestnili ku vchodu do nedávno vybudovanej pivnice v areáli Domu ľudového bývania Františka Galbavého. Slávnostnú atmosféru sobotňajšieho popoludnia dotváral kultúrny program, v ktorého úvodnej časti sa predstavili deti z materskej školy. Potom nasledovalo posvätenie sochy svätého Urbana miestnym rímsko-katolíckym kňazom Pavlom Klapicom. Počas obradu zazneli piesne a modlitby k sv. Urbanovi. Úcta k tomuto nebeskému ochrancovi viníc siaha až do stredoveku. V minulosti si pestovatelia vínnej révy stavali sochy svojho patróna priamo vo vinohradoch, no v súčasnosti sa táto tradícia dodržiava už len ojedinele.

Sobotňajšieho podujatia sa zúčastnili aj rodáci z Veľkých Loviec, známy pestovateľ a šľachtiteľ viniča Ondrej Korpáš so synom Ondrejom, tiež úspešným vinárom, rytieri vína, čestný občan obce Mons. Dušan Argaláš, ktorý v rokoch 2009 – 2013 pôsobil ako farár vo Veľkých Lovciach a ďalší hostia. Pozvanie prijala aj dcéra Františka Hečka spisovateľka Magdaléna Hajnošová. Po posvätení sochy pokračoval kultúrny program vystúpením folklórneho súboru z Čajkova a besedou s pani Hajnošovou, ktorá si v sprievode hostiteľov ešte v dopoludňajších hodinách prezrela obec a navštívila obecné múzeum i knižnicu. Srdečného prijatia sa jej dostalo i v dome, kde jej otec František Hečko istý čas býval. Po besede pokračovalo vystúpenie čajkovských folklóristov a záver patril ochutnávke vín. Keďže k dobrému vínu patrí i dobré jedlo, usporiadatelia na túto tradíciu nezabudli a pre všetkých pripravili chutné občerstvenie.
Autor: Marta Kasášová