NOVÉ ZÁMKY. Vo výstavných priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch 4. mája slávnostne otvorili výstavu Poézia kameniny. Kurátorka výstavy Sylvia Holečková oboznámila prítomných s priemyselnou históriou mesta Rožňava, s dvomi manufaktúrami, ktoré sa vo veľkej miere zapísali do priemyselných dejín územia Slovenska.
Boli to Markova manufaktúra na spracovanie kože a kameninová manufaktúra založená Jánom Hoffmanom sídliaca na dnešnej Hrnčiarskej ulici. Najväčší rozmach dosiahla v rokoch 1851 – 1854 pod vedením Imrica Szontágha. Rožňavská kameninová manufaktúra vyrábala rôzne druhy súprav, misy, podnosy, košíky na ovocie, kvetináče, šálky a iný bohatý sortiment výrobkov.
Výrobky boli označené slepou značkou, ktorá zabezpečovala ich originalitu. Výstava, ktorú si môžu návštevníci Múzea Jána Thaina pozrieť do 5. augusta, je venovaná prezentácii výrobkov pravdepodobne vyrobených v Rožňave, ktoré síce nie sú označené, ale svojím dekórom a formou zodpovedajú charakteru rožňavských výrobkov. Výstava je doplnená aj o ukážku výrobkov ďalšej gemerskej manufaktúry na výrobu kameniny založenej v roku 1823 na Muráni.
