NOVÉ ZÁMKY. V Nových Zámkoch si pripomenuli 72. výročie bombardovania a oslobodenia mesta a následné ukončenie druhej svetovej vojny. Pripomenutie konca vojny sa začalo 30. marca slávnostným príhovorom primátora Otokara Kleina, kultúrnym programom, besedou a kladením vencov pri Pamätníku obetiam násilia. Súčasťou podujatia bola aj výstava fotografií a dokumentov, ktoré sa týkajú masívneho bombardovania Nových Zámkov.
Bojisko pri rieke
Prvá aprílová sobota zase patrila improvizovaným bojovým ukážkam medzi vojskom Červenej armády a nemeckým vojskom Wermachtu z obdobia druhej svetovej vojny, prezentácii historických zbraní, vojenskej techniky a pyrotechnických efektov. Improvizované bojové ukážky prebehli na nábreží pri rieke Nitra.
Organizátormi podujatia bol Klub vojenskej histórie Tyrnau spolu s mestom Nové Zámky a občianskym združením Za troma mostami. Najbombardovanejšie mesto Nové Zámky neboli dejiskom mimoriadne rozsiahlych oslobodzovacích bojov. Avšak už v dovtedajšom priebehu vojny utrpelo veľké škody na budovách aj ľudských životoch počas troch masívnych bombardovaní.
Tretí pustošivý nálet sa odohral len niekoľko dní pred oslobodením. Veľká časť mesta bola počas vojnových udalostí takmer celkom zničená. Doteraz sa o Nových Zámkoch hovorí ako o najbombardovanejšom mesta na Slovensku.
Prvé dva kobercové nálety sa odohrali 7. a 14. októbra 1944. Prvé bombardovanie zasiahlo železničnú stanicu, priľahlé priestory a vyžiadalo si tak veľa mŕtvych a ranených. Dodávka elektrickej energie, plynu, telefonické, telegrafné a poštové spojenie s okolitým svetom bolo prerušené.
Pri druhom bola zničená celá oblasť v okolí železničnej stanice a železničná kolónia mesta. Okrem priestoru stanice boli zasiahnuté priamymi zásahmi aj dnešné ulice Cyrilometodská, SNP, T. G. Masaryka a G. Bethlena. Boli zaznamenané o niečo menšie škody ako počas predošlého bombardovania. Na území rušňového depa bolo napočítaných 364 bombových kráterov. Zničených bolo 40 rušňov s 1370 naloženými vagónmi.
Najtragickejšie bombardovanie
Najtragickejšie bolo tretie bombardovanie 14. marca 1945, keď anglo-americké letectvo zhodilo na mesto 700 bômb. Z pôvodných 3394 domov bolo zničených 2023. Toto bombardovanie postihlo predovšetkým stred mesta. Bola zničená Mestská radnica, v troskách ktorej zahynulo 14 zamestnancov, priamy zásah dostal hotel Zlatý lev, kde sa priamo zničili, alebo následne sa stratili listiny a predmety mimoriadneho historického významu zo zbierok miestneho múzea. Takmer všetky historické budovy v meste boli pri náletoch zničené, prípadne poškodené do takej miery, že museli byť po vojne zbúrané.
Koniec vojny v meste
Mesto oslobodili vojská 2. ukrajinského frontu maršala Malinovského v rámci Bratislavsko-brnianskej ofen-zívy, ktorá sa začala 21. marca 1945. Boje o Nové Zámky bolo zverené 6. gardovému jazdeckému zboru 13. jazdeckej divízie. Mesto bránili nemecké jednotky 8. armády. Nemci si pri Nových Zámkoch vybudovali odolnú obranu, vyznačujúcu sa reťazcom guľometných hniezd na západnom brehu rieky Nitry.
V noci 28. marca 1945, keď sa vojská 13. jazdeckej divízie 6. gardového jazdeckého zboru 1. gardovej jazdecko-mechani-zovanej skupiny generálporučíka I. A. Plijeva blížili k mesta, zničili Nemci cestný most pri Štrande cez rieku Nitru. Po násilnom prechode rieky Nitry medzi Bánovom a Zúgovom boli Nové Zámky oslobodené. Obdobie okupácie a druhej svetovej vojny tak bolo ukončené 29. marca 1945, po prechode druhého ukrajinského frontu.