KOMÁRNO. Podunajské múzeum v Komárne, ktoré nedávno oslávilo 130. výročie založenia, je neustále v centre pozornosti širokej verejnosti i návštevníkov, ktorí sem prichádzajú i zo zahraničia a širokého okolia. Všetky stále expozície i vždy aktuálne výtvarné, foto a iné zaujímavé výstavy, sú atraktívne pre návštevníkov každého veku.
Pre vedcov, študentov, historikov, ale aj pre laickú verejnosť poskytuje úžasnú ponuku historických dokumentov stála historická knižnica múzea. V snahe spropagovať pre širokú verejnosť túto nevšednú ponuku historickej knižnice som nedávno navštívil príjemné prostredie knižnice v hlavnej budove múzea na Palatínovej ul. č. 13 v Komárne.
Na zvedavé otázky odpovedali Jozef Csütörtöky, riaditeľ múzea.
Kedy vznikla historická knižnica a aký je jej súčasný knižničný fond?
- Vznik súčasného fondu našej historickej knižnice veľmi úzko súvisí s menom významného rodáka mesta Komárna Istvána Kultsára (1760 – 1828). Kultsár bol spisovateľom, vydavateľom, ale aj uznávaným literárnym kritikom. Jeho skúsenosti zo zahraničných ciest po západnej Európe ho priviedli na myšlienku založiť v Komárne verejnú knižnicu. V roku 1827 daroval svoju osobnú knižnicu komárňanskej župnej vrchnosti. Štyritisíc zväzkov z Kultsárovej knižnice tvorilo základ súčasnej historickej knižnice. V ďalších rokoch príklad Istvána Kultsára podnietil aj ďalších príslušníkov inteligencie mesta darovať do verejnej župnej knižnice knihy. Fond historickej knižnice sa postupne rozrastal. V roku 1913 bolo postavené nové sídlo Jókaiho spolku, Kultúrny palác, kde je dnes sídlo Podunajského múzea a kde sa nachádza aj historická knižnica.V roku 2005 sme získali správcovstvo historickej knižnice a ešte v tom roku bola 16. septembra slávnostne otvorená ako Knižnica Istvána Kultsára.
Z čoho sa pozostáva fond historickej knižnice?
- Dnes sa Knižnica Istvána Kultsára skladá z dvoch častí. Prvou je veľmi vkusne zariadená čitáreň a príručná knižnica, v ktorej evidujeme 8 000 zväzkov. Ponúkame tu odborné knihy z oblasti histórie, muzeológie, dejín umenia, jazykovedy, zoológie, botaniky, národopisu, archeológie, ako aj rôzne lexikóny a inú literatúru. Druhou časťou je historická knižnica, ktorá má viac ako 40-tisíc knižničných jednotiek v šiestich jazykoch. V zbierkach je zastúpená vedecká literatúra zo 17., 18. a 19. storočia. Sú tu zastúpené fondy filozofie, teológie, dejín, štatistiky, politiky, ekonomiky, geografie a iné oblasti. Významné sú v nej aj zbierky časopisov z obdobia Rakúsko-Uhorska.
O túto bohatú historickú zbierku našej knižnice sa vzorne staráme, je o jej fondy neustály záujem zo strany bádateľov, študentov i širokej verejnosti. Samozrejme, budeme radi, keď sa rady našich čitateľov v budúcnosti rozrastú, a rád by som k nám srdečne pozval aj ďalších záujemcov o naše bohaté historické fondy.

O dennej prevádzke historickej knižnice múzea ma informovala knihovníčka Priska Feketeová.
Kedy je knižnica dostupná verejnosti?
- Knižnica je otvorená pre verejnosť päť dní v týždni od 8:00 do 15:30 hod. O našich zbierkach máme vypracované bohaté a prehľadné katalógy a evidenčné listy. Naše fondy môžu využívať učitelia, bádatelia, literáti, vedci, študenti Selyeho univerzity i stredných škôl, ale aj občania, ktorí hľadajú svoj rodokmeň, alebo sú zvedaví na rôzne historické udalosti. Mnohí už vopred avizujú svoj záujem o konkrétnu literatúru, ktorú im vopred pripravíme už pred ich návštevou knižnice.
Môžu vám občania darovať historické knihy?
- Samozrejme, že áno, aj teraz sa hlásia občania, ktorí nám chcú darovať zaujímavé knihy.
Tieto dary najprv preštudujeme a tie, čo vedecky a odborne patria do našej knižnice, zaradíme do našich zbierok. Každého nového darcu u nás vždy radi privítame.
Akú zaujímavosť by ste mohli spomenúť z najstarších zbierok?
- Je ich veľa, ale rada by som napríklad uviedla knihy: Biblia Sacra z roku 1523, to je naša najstaršia kniha, či bohato ilustrovanú knihu o objavení Ameriky (Vivae imagines et ritus incolarum eius provinciae in America ) z roku 1585. Teší nás, že je neustále záujem o naše historické fondy, a aj v budúcnosti urobím všetko preto, aby sme vyšli v ústrety našim čitateľom, bádateľom, aby sa v našom múzeu cítili dobre.
S týmito slovami skončili zaujímavé rozprávanie o historickej knižnici riaditeľ múzea Jozef Csütörtöky a knihovníčka Priska Feketeová. Samozrejme, aj ja ako čitateľ i pisateľ týchto riadkov som mal veľkú radosť, že som mohol nazrieť do tajov historickej knižnice Podunajského múzea v Komárne a informovať o tom i širokú verejnosť.