RASTISLAVICE. Nápad robiť fotoreportáže z tradičných receptov vznikol pred rokom v hlave dvornej profesionálnej fotografky Rastislavíc Miriam Lörinczovej, ktorá sama rada varí. Pri fotení miestnych akcií si všimla, že sa zapájajú do ich organizovaní aj staršie aktívne žienky a pečú alebo varia pri týchto príležitostiach chutné koláčiky. Napadlo ju využiť ich kuchárske skúsenosti a zachytiť recepty a postupy pre širokú verejnosť. Hlavne pre mladé gazdinky.
Tradičné jedlá sa ocitli na webe
Cieľom projektu Rastislavická kuchárka je zachovávať tajomstvá tradičnej kuchyne regiónu, v ktorom sa naša obec nachádza. „Rastislavice vznikli netradične, prisťahovalectvom na začiatku 20.storočia. Kolonisti, ktorí sa usadili v dedine, prišli z rôznych oblastí – Juhoslávie, Rumunska, Kysúc, Čiech a priniesli si so sebou rozmanitú kultúru, prejavujúcu sa aj v jedlách, ktoré varili,“ prezradila kultúrna referentka obce Mária Derďaková.
Aby sa tieto receptúry zachovali a dedili ďalej, rozhodla sa obec Rastislavice zverejňovať na svojej webovej stránke fotoreportáže z prípravy pôvodných jedál.

Zdedené receptúry odovzdajú potomkom
Za jeden rok pribudlo do kuchárky 12 receptov. Väčšinou je to každý mesiac jeden recept. Ingrediencie potrebné na varenie prepláca kuchárkam obecný úrad, ale často sa stáva, že kuchárky sú nadšené myšlienkou tohto projektu a odmietnu preplatenie. „Záleží im na tom, aby svojim potomkom odovzdali to, čo sami zdedili od svojich predkov,“ vysvetľuje Mária Derďáková.
Charakteristickou črtou je rozmanitosť receptov, sú tam koláčiky, polievky, cestoviny, a dokonca aj žihľavový a fialkový sirup.
Keďže voľakedy boli Rastislavice majerom, kde žili väčšinou chudobní nádenníci, prejavuje sa to aj v tradičných receptoch. Ide o jednoduché jedlá, často dostatočne sýte, veď pre našich predkov to často bol jediný pokrm na celý deň. Ale zaujímavosťou je, že súčasné kuchárky ich prispôsobili dnešnej modernej dobe.
Varil už aj muž
Fotografka Miriam Lörinczová a kultúrna referentka obce Mária Derďaková oslovujú nielen v dedine vychýrené kuchárky, ale všetky ženy, ktoré sú ochotné variť pred objektívom fotoaparátu. Dokonca už varil aj jeden muž, pán Ondrej Palica, a pripravoval tradičnú huspeninu.
Autorky reportáží sa snažia, aby recepty boli tematicky zamerané k ročnému obdobiu a k sviatkom. Ich prvý recept boli fašiangové šišky pani Marciovej a na veľkonočné sviatky pripravovala pani Hlavačková tradičné pôstne jedlo našich predkov „kalkýš“. Ako malé poďakovanie za snahu dostávajú na pamiatku zásteru s obecným erbom.

Dočká sa aj knižnej podoby
Rastislavická kuchárka je zatiaľ k dispozícii verejnosti iba v elektronickej podobe a nájdete ju na webovej oficiálnej stránke obce alebo na stránke Rastislavíc na sociálnych sieťach. V každom recepte sú uvedené potrebné ingrediencie a fotky celého postupu prípravy. Zachytené sú všetky podstatné detaily, aby aj začínajúca kuchárka hravo zvládla prípravu daného jedla. Okrem toho sú zachytené aj rôzne „zlepšováky“, na ktoré prišli staršie gazdinky svojimi skúsenosťami. Fotografka Mirka sa vždy najviac teší práve na tieto kuchárske vychytávky, lebo často je to maličkosť, ale pomôže pri varení.
„Napríklad pani Mária Pavlíčková vyšľahá kvasnice s cukrom do peny a zaleje teplou vodou. Cesto nemá potom šancu nevykysnúť,“ doplnila Mária Derďáková.
Starosta Rastislavíc Miroslav Juhász je veľký podporovateľ zachovávania tradícií a bol nadšený týmto nápadom. Podporuje podobné aktivity a plánuje po nazbieraní dostatočného počtu receptov vydať ich aj v knižnej podobe, prípadne ako brožúrku, ktorá sa stane v podstate kultúrnym bohatstvom dediny.
