ŠURANY. Nová riaditeľka pozná zariadenie ako vlastnú dlaň. „Nastúpila som sem hneď po strednej škole ako osemnásťročná,“ hovorí riaditeľka Sekanová. Za roky pôsobenia na škole si všimla výrazné zmeny v jednotlivých generáciách škôlkarov, ktorý zariadením prešli. „Zo začiatku boli deti iné. Často apelujem na rodičov, hlavne na tých mladých, ktorí sú rodičmi prvýkrát a nevedia, čo robia pre detičky dobre a čo zle. Takto, bohužiaľ, vychovajú deti, ktoré napríklad nie sú schopné podeliť sa s ostatnými,“ vysvetľuje. Deťom vraj chýba súdržnosť a úcta jedného k druhému.
Rozvody sú časovanou bombou
V lete nastal v materskej škole havarijný stav vody. Problém sa doslova len zaplátal. „Každý deň prichádzam do práce so strachom, že opäť stúpim do vody,“ hovorí. Prvou víziou, ktorú by rada zrealizovala, sú práve nové rozvody. Oslovila už aj primátora mesta Mareka Oremusa, ktorý je pomoci naklonený. Z rozpočtu, ktorý materská škola dostáva na rok, takúto závažnú rekonštrukciu nie je možné uskutočniť.
Rozvody sú ešte pôvodné, a to má budova už 30 rokov. Vyriešenie vodovodných rozvodov je preto pre ňu prioritnou témou, pretože sú časovanou bombou. Druhou prioritou je strecha škôlky. „Minule ma zavolali do kuchyne, že im kvapká na sporák. Ide tu hlavne o bezpečnosť mojich zamestnancov, preto sa oprávnene bojím, aby sa im nič nestalo, prípadne aby nenastal skrat,“ povedala riaditeľka.
Budova si priam pýta premenu
Okná budovy na tom tiež nie sú najlepšie. V celej škôlke sú pôvodné okná, ktoré rokmi stratili svoju funkciu, sú plesnivé a netesnia tak, ako by mali. S tým sú spojené aj úniky tepla. Výmenou by sa znížila dotácia na energiu.
Rokmi dostala zabrať aj fasáda. Budovy základných a stredných škôl v meste sú prerobené a tu to skončilo. V meste sú dve materské školy, no obe budovy sú v pôvodnom stave. „U nás začína výchovno-vzdelávací proces a je škoda, že naše podmienky nie sú ideálne. Steny budovy plesnivejú, čo môže spôsobovať alergie a chorľavosť detí. Budova si priam pýta premenu a nový šat.“

Zapájajú sa do výziev
V najlepšom stave nie je ani dlažba na školskom dvore, ktorá sa rozpadáva. Problémov je niekoľko, no nie všetky bude možné vyriešiť počas tohto školského roka. „Sú to moje vízie do ďalších rokov. Viem, že mesto nám plánuje pomôcť a hľadajú sa rôzne projekty a možnosti.“
Sama riaditeľka sa zapojila už do dvoch projektov. Jedna výzva zahŕňa výmenu nábytku, ktorý by vytvoril rozprávkovú triedu. Tu by prostredníctvom prosociálnej výchovy učili hľadať v deťoch dobro, ústretovosť a potláčať v nich negativitu. Ďalšia výzva, do ktorej sa zapojila, by zabezpečila nový altánok na školskom dvore. Podľa jej slov pôsobí dvor ako betónová džungľa a týmto spôsobom by sem rada vrátila kúsok zelene. Či sa projekty vydaria a škôlka bude úspešná, je otázne, riaditeľka je však odhodlaná skúšať ďalej všetky možnosti, ktoré prídu.
Malé úpravy riešia sami
Menej náročné výmeny v budove sa snažia riešiť sami. „Postupne z rozpočtu vyhradzujem peniaze aj na menšie úpravy. Vymieňame nábytok v triedach, počas jarných prázdnin sa chystáme maľovať jednu triedu, v predškolskej triede sa bude meniť nábytok, pribudnú aj šatne,“ hovorí riaditeľka Sekanová.
Od septembra by zase radi rozbehli spoluprácu s úradom práce týkajúcu sa výpomoci i zo strany absolventov.
Niektorých škôlkarov neumiestnili
V Šuranoch sa jasličky nenachádzajú. Materskú školu preto navštevujú malé deti od dvoch do šiestich rokov. Mnohých rodičov možno poteší správa, že prijímajú aj deti s plienkami. Materská škola MDŽ má v okolí veľmi dobré meno. Škôlku navštevujú deti zo Šurian aj okolia. Nie každému rodičovi sa však podarilo umiestniť svoje dieťa do tohto zariadenia. Nezaradených škôlkarov je veľa. Aktuálna kapacita je 154 škôlkarov, v priemere je v triedach 22 žiakov.
O záujme umiestniť deti do škôlky svedčí aj siedma trieda, ktorú vytvorili v septembri minulého roka. Dovtedy disponovali len šiestimi triedami pre škôlkarov. Siedma trieda je síce poldenná, no pokojne by mohla fungovať aj celý deň. V poldennej triede sú deti v škôlke len doobeda, poobede si po ne prídu rodičia. Zatiaľ všetky podmienky na to, aby bola siedma trieda celodennou, splnené nie sú. Musela by byť zrealizovaná ešte ďalšia umyváreň pre deti, doplniť by sa museli aj umývadlá. Záujem zo strany rodičov o plnohodnotnú celodennú triedu by však bol, kapacita ale nepustí.
Moderná škôlka
Doba ide dopredu, preto by bola riaditeľka rada, keby škôlka napredovala aj v iných smeroch. „Mojimi víziami do budúcna je aj modernizácia a rada by som obohatila východno-vzdelávací proces počítačmi.“ Vhodné by bolo podľa jej slov motivovať kolegyne, aby vnášali do vzdelávacieho procesu inovatívne metódy. Veľkou víziou je aj logopéd. Materská škola logopedičkou už disponovala, no teraz ju nemá. „Deti rozprávajú nesprávne a po príchode do školy majú veľké problémy,“ hovorí o možnosti, ktorá by deťom pomohla s ich rečou.
Riaditeľka by rada nadviazala na koncepciu bývalého vedenia a v šírení dobrého mena predškolského zariadenia. „Rada by som v tomto smere apelovala na mesto, aby nám boli nápomocní. Sama viem, že aj mesto má určitý limit v rozpočte, no pevne dúfam, že po základných a stredných školách prídu na rad v rekonštrukcii aj materské školy,“dodala.