NOVÉ ZÁMKY. Novozámčania si každoročne pripomínajú výročie narodenia i úmrtia kňaza a jazykovedca Antona Bernoláka. Nebolo to inak ani v tomto roku. Mesto a miestny odbor Matice slovenskej usporiadali spomienkové oslavy pri príležitosti 24. výročia vzniku Slovenskej republiky a 204. výročia úmrtia Bernoláka.

Uctili si jeho pamiatku
Spomienkové oslavy sa konali presne v deň výročia jeho úmrtia 15. januára za účasti predstaviteľov mesta, Nitrianskeho samosprávneho kraja, zástupcov škôl a spoločenských organizácií. Po slávnostnom kladení vencov k soche Antona Bernoláka na Hlavnom námestí, pokračovali oslavy v Dome kultúry, kde si prítomní vypočuli slávnostný príhovor primátora mesta Otokara Kleina.
V kultúrnom programe vystúpil vokálny súbor Enthea, vokálna skupina Amabile, Marek Lupták, spevácky zbor Lipa, skupina Nešlepato, členovia folklórneho súboru Matičiarik a študenti konzervatória.



Z histórie
Anton Bernolák zomrel 15. januára 1813 a bol pochovaný bez toho, že by o tom vedeli jeho najbližší spolupracovníci. V roku 1890, po zrušení cintorína, dal farár Ján Fabián pozostatky Bernoláka a ďalšieho farára a zakladateľa školy Michala Flengera pochovať pri Kaplnke svätej Trojice. Pri príležitosti 110. výročia úmrtia Antona Bernoláka Československá osvetová jednota odhalila na priečelí kaplnky pamätnú tabuľu na počesť A. Bernoláka.
Táto udalosť je zaznamenaná aj v kronike prvej slovenskej ľudovej školy v Nových Zámkoch, ktorá bola otvorená v roku 1919: „...slávnosť bola skvele zriadená, ale, žiaľbohu, špatné počasie pokazilo i ten naj-krajší úmysel. Taký dážď sa lial od rána do poludnia, že ťažko bolo aj na ulicu vyjsť. Voda tiekla potokmi.
Čo to malo znamenať? Snáď aj nebo nám chcelo ukázať svoju štedrosť pri oslávení jeho pamiatky? Slávnosti sa mali zúčastniť všetky školy okresu Novozámockého počtom 65 s asi 3 000 žiakmi, ale pre zlé počasie prišli len z Paty a Tornoku a tunajšie novozámocké slovenské i maďarské školy. Slávnosť sa mala započať o pol desiatej, ale bola už skoro 11. hodina, keď sa sprievod pohol – vlastne kto ako chcel, ku kaplnke na Bernolákovom námestí, kde je on pochovaný.
Slávnosť sa započala národnou hymnou, proslov povedal inšpektor Kurinský.
Nasledovalo odhaľovanie pamätnej dosky, ktorá je z čistého mramoru v jednej stene kaplnky