RIMINI/ KOMÁRNO. Počas leta vždy rád poznávam nové krajiny, mestá a, samozrejme, aj ľudí, ktorí tam žijú alebo trávia letnú dovolenku. V tomto roku som strávil dovolenku v prekrásnom prímorskom stredisku Rimini pri Jadranskom mori, 150 kilometrov južne od Benátok.
Krásna pláž i prímorské kúpele
Cesta viedla cez Maďarsko, Slovinsko a Taliansko cez Benátky, Padovu, Ferraru a Ravennu. Dopravné zápchy na talianskych autostrádach sme prežili v dobrej nálade. Rimini je jedno z najnavštevovanejších prímorských kúpeľných miest Talianska, má 20 kilometrov dlhú krásnu pláž s názvom Riviera del Sole. K mestu patria aj vyhľadávané prímorské kúpele Rivabella, Viserba, Viserbella a Tore Pedrera.
Pri mori v časti Rimini Bellariva sme strávili krásne chvíle. More bolo pokojné 26- stupňové, pláž so sypkým pieskom bola nádherná. Príjemné kúpanie v mori a priateľské rozhovory na pláži s členmi našej skupiny (takmer každý bol z iného okresu Slovenska) boli veľmi osožné. Bývali sme v rázovitom talianskom hoteli Staccoli, kde sme sa aj stravovali. Jedlo bolo typicky talianske. I keď nám denne servírovali cestoviny rôznych chutí, sťažovať sme sa nemohli.
Historické Rimini
Večerné prechádzky promenádou dlhou niekoľko kilometrov, kde boli obchody, zábavné podniky, rôzne atrakcie, všade hrala hudba, boli príjemným spestrením pre každého. Najväčším zážitkom bola pre každého prehliadka historickej časti Rimini (leží v oblasti Emilia-Romagna). Samotné mesto Rimini má 150 000 obyvateľov. Obyvatelia majú svoje takmer 2000-ročné mesto veľmi radi. S talianskym sprievodcom Antoniom sme prešli historickým centrom vyše päť kilometrov, všade na nás dýchala história, paláce, kostoly a múzeá. Všade boli plné terasy kaviarní a cukrární, kde bola zmrzlina, akú človek nájde málokde a, samozrejme, aj usmiati domáci, ktorí nás, zvedavých turistov, pozdravovali.
Od 13. storočia bol vlastníkom mesta rod Malatestovcov, len od roku 1528 sa Rimini pripojili k pápežskému štátu. Rod Malatestovcov tu vybudoval veľa historických stavieb, z ktorých spomeniem kostol Tempo Malatestiano. Gotická stavba je stvárnená podľa starorímskych vzorov stavieb zvonku sú hrobky predstaviteľov Malatestovcov a vnútri sme obdivovali pozoruhodnú fresku od Pierra della Francesca, ktorá zobrazuje Sigismonda Malatestu klačiaceho pred sv. Žigmundom.
Rimini patrilo medzi najvýznamnejšie mestá starovekého Ríma. Mesto vzniklo 268 rokov pred Kristom. Viedli sem dve konzulské cesty s názvom Flamínia a Emilia. Cesta Falamania viedla z Ríma do Riminy a končila Augustovým oblúkom, ktorý je najstarší známy čestný oblúk. Bol vybudovaný v roku 27 pred n. l. Venovali ho cisárovi Augustovi a aj dnes po 2-tisíc rokoch je v dobrom stave.

Izba svetoznámeho filmára
Navštívili sme mestské múzeum aj k nemu patriaci dom chirurga. Dom chirurga je 2000-ročná chirurgická ambulancia, ktorú objavili náhodne. V ordinácii sa zachovali pomôcky, ktoré sa používali na chirurgické zákroky, amputácie či na zubné liečenia. Krásne fresky a kresby zo života mesta sme si prehliadli v mestskom múzeu. Sú tu nádherné obrazy od maliara René Gruacia. Obdivovali sme izbu svetoznámeho filmára, rodáka mesta, Federica Felliniho. V neďalekom hoteli Grand sa turisti môžu ubytovať v jeho krásnom apartmáne či ochutnať jeho menu. Hrobka Felliniho a Giulietty Masina je pri vchode miestneho cintorína. Videli sme aj centrum mesta Piazzu Covour, sú tu nádherné fontány a známe divadlo Galli Theatre.
Našu dlhú cestu historickou časťou Rimini sme ukončili pri moste Ponte di Tiberio. Most cez rieku Marechia bol dokončený za Tiberia roku 20 n. l., čo je skutočne obdivuhodné, pretože ešte dodnes slúži na prepravu cez rieku bez problémov. Pri Rimini, časti Viserba, som videl nádhernú výstavu miniatúr „Itália in Miniatura“ Je tu 200 pozoruhodností Talianska, ako vrchy a zámky. Tu sme absolvovali plavbu člnmi ako v Benátkach. Ešte dlho by som vedel menovať krásy tejto oblasti, ale tie nech už objavia ďalší návštevníci Rimini.
