NOVÉ ZÁMKY. Decembrová, predvianočná atmosféra je charakteristická používaním zábavnej pyrotechniky, ktorá znepríjemňuje život väčšine obyvateľov mesta a nelahodí ani citlivému uchu štvornohých miláčikov. Z uvedeného dôvodu mestská polícia upozorňuje na podmienky používania zábavnej pyrotechniky v meste Nové Zámky.
Nastala zmena v zákone
Začiatkom decembra 2015 prišlo k zásadnej zmene v zákone o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii (ďalej len zákon o výbušninách) v paragrafe 53 používanie pyrotechnických výrobkov. V odstavci 2 bolo obciam umožnené obmedziť alebo zakázať z dôvodu ochrany verejného poriadku všeobecným záväzným nariadením (VZN) používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2, F3, P1 a T1 na území mesta alebo v jej častiach.
Na základe zmeny v zákone o výbušninách bolo mestským zastupiteľstvom schválené VZN č.6/2016 o používaní pyrotechnických výrobkov na zábavné a oslavné účely na území mesta Nové Zámky, kde sú stanovené podmienky používania zábavnej pyrotechniky kategórie F2, F3, P1 a T1. „VZN obmedzuje čas používania zábavnej pyrotechniky uvedených kategórií od 31. decembra od 18-tej hodiny do nasledujúceho kalendárneho dňa do 02:00 hod.,“ povedal Jozef Tököly, náčelník Mestskej polície Nové Zámky.
Zábavná pyrotechnika verzus ohňostroj
Pri tvorbe a počas schvaľovacieho procesu uvedeného VZN-ka zistil náčelník, že väčšina zainteresovaných mala problém s rozlišovaním pojmov zábavná pyrotechnika a ohňostroj. „Z uvedeného dôvodu chcem verejnosti vysvetliť možnosti používania iných pyrotechnických výrobkov a ohňostrojov, ako je stanovené vo VZN v súlade so zákonom o výbušninách za splnenia zákonných podmienok, nakoľko môže prísť k situácii, keď občania budú počuť rušivé zvukové efekty,“ hovorí náčelník.
Zákon o výbušninách umožňuje používanie pyrotechnických výrobkov F4, T2 a P2, ktoré predstavujú vysoké nebezpečenstvo. Používať ich môžu len odborne spôsobilé osoby, ktoré spĺňajú podmienky Zákona o výbušninách ustanovené v paragrafe 25 spôsobilosť na zaobchádzanie s výbušninami, výbušnými predmetmi alebo muníciou.
Zákon o výbušninách umožňuje ohňostrojové práce za splnenia podmienok ustanovených v paragrafe 54 povoľovanie ohňostrojových prác, kde je podstatnou podmienkou skutočnosť, že ohňostrojové práce povoľuje obvodný banský úrad rozhodnutím, ktoré úrad vydá na základe predloženej žiadosti, v ktorej musí byť doložený písomný súhlas obce. „Po kladnom rozhodnutí o vykonaní ohňostrojových prác banský úrad zasiela rozhodnutie príslušnému útvaru Policajnému zboru, dopravnému úradu a obci, ktorá dala súhlas na vykonanie ohňostrojových prác,“ uvádza Tököly. Ohňostrojové práce musia vykonávať najmenej dvaja odpaľovači ohňostrojov, z ktorých jeden musí byť určený ako vedúci odpaľovač, ktorý je zodpovedný za riadny výkon ohňostrojových prác.
Za porušenie VZN hrozí pokuta
„Pyrotechnické výrobky F4, T2, P2 a pyrotechnika používaná pri ohňostrojových prácach nie je bežne dostupná,“ vysvetľuje. Zábavná pyrotechnika kategórie F2, F3, T1 a P1 je bežne dostupná a je možné si ju zakúpiť v predajniach spĺňajúcich podmienky zákona. „Bohužiaľ súčasná legislatíva nerieši, respektíve neobmedzuje predaj týchto výrokov, čo je podstatný problém pri boji proti živelnému používaniu zábavnej pyrotechniky,“ pokračuje.
Kontrolu dodržiavania VZN vykonáva mestská polícia. Za porušenie ustanovení VZN môžu príslušníci mestskej polície uložiť blokovú pokutu do výšky 33 eur. V správnom konaní je možné uložiť pokutu za priestupok do výšky 500 eur.
„Z uvedeného dôvodu žiadame občanov, aby dodržiavali ustanovenia VZN a brali ohľad na svoje blízke okolie. Žiadame rodičov, aby poučili svoje maloleté a mladistvé deti o rizikovosti používania pyrotechniky,“ dodal náčelník. Okrem finančného postihu môžu prísť osoby, neodborne manipulujúce s pyrotechnikou, k ťažkým úrazom, ktoré väčšinou zanechávajú trvalé následky.