MAŇA. Archeologické výskumy potvrdili, že v lokalite dnešnej Mane bolo starodávne osídlenie. Okrem sídlisk a pohrebísk Keltov a Germánov z 3. – 2. storočia pred Kristom a 2. – 3. storočia po Kristovi je tu výrazné osídlenie z 9. – 11. storočia, ktoré reprezentuje slovanské sídlisko a kostrové hroby belobrdskej kultúry. Keltské pohrebisko patrí k najväčším náleziskám tohto druhu v strednej Európe.
Súčasnú podobu dostala obec v roku 1962, keď zlúčením dvoch samostatných obcí Veľká Maňa a Malá Maňa vznikla dnešná Maňa. Obec má 2065 obyvateľov, ich počet za posledné roky mierne klesá. „Urobili sme určité opatrenia, aby sme tento úbytok zastavili. V rokoch 2007 a 2010 sme postavili 26 nových nájomných bytov, ktoré obývajú najmä mladé rodiny,“ povedal starosta Igor Sádovský. Zároveň však skonštatoval, že nad ďalšou výstavbou obecných nájomných bytov obec neuvažuje. Dôvodom je slabý záujem o tento typ bývania.
„Chceme viac podporiť individuálnu bytovú výstavbu. V súčasnosti pripravujeme na predaj dve obecné parcely na výstavbu rodinných domov. V rámci zmien územného plánu obce uvažujeme pripraviť do budúcna celé nové ulice. Brzdia nás však problémy s majetkovým usporiadaním pozemkov,“ skonštatoval starosta.
Kompletná infraštruktúra
Obec ponúka svojim obyvateľom kompletnú infraštruktúru vrátane základnej školy s materskou školou, v obci fungujú lekári, obchody i pošta. Vybudovaná je vodovodná sieť i plynofikácia v celej obci, chýba však kanalizácia. Jej výstavba stojí na nedostatku finančných zdrojov. „Máme územné rozhodnutie na vybudovanie kanalizácie v rámci regiónu, ktorá má vyústiť do rozšírenej čistiarne odpadových vôd v Šuranoch. Chýbajú však peniaze na realizáciu,“ potvrdil Sádovský.
V obci je podľa starostu minimálna nezamestnanosť, ktorá sa pohybuje zhruba na úrovni štyroch percent.
„Kto si chce nájsť prácu, ten si ju nájde. Pravidelne vyhlasujeme výzvy, že firmy najmä vo Vrábľoch, ale aj v Šuranoch, Nitre či Leviciach hľadajú zamestnancov.“
Revitalizácia parku
Jednou z investičných priorít obce v najbližšom období je aj revitalizácia chráneného parku, ktorý sa rozprestiera na ploche 7,6 hektára okolo neskorobarokového kaštieľa z 18. storočia. V kaštieli je umiestnené Zariadenie sociálnych služieb Kamilka, koedukované zariadenie pre deti a dospelých. Z tohto dôvodu kaštieľ nie je sprístupnený pre verejnosť, rovnako ako polovica priľahlého parku, ktorá patrí Nitrianskemu samosprávnemu kraju. Druhá polovica parku je vo vlastníctve obce, ktorá v ňom pred štyrmi rokmi vybudovala amfiteáter.
„Máme vypracovanú štúdiu riešenia celého parku, jej súčasťou je vybudovanie hľadiska v amfiteátri, chodníkov, osvetlenia, detských ihrísk. Očakávali sme, že budeme môcť v tomto programovacom období čerpať eurofondy na realizáciu tohto projektu, čo však nebude možné. Budeme musieť kombinovať vlastné zdroje a rôzne granty,“ povedal Sádovský. Celkové náklady na projekt sú vyčíslené na 660 000 eur, obec chce jednotlivé jeho časti realizovať postupne podľa finančných možností.
Študenti Slovenskej poľnohospodárskej univerzity vypracovali a pripravujú pre obec aj ďalšie štúdie týkajúce sa skrášlenia životného prostredia. Jednou z nich je vypracované variantné riešenie areálu rybníčka, v súčasnosti spracovávajú štúdiu futbalového ihriska i centrálneho verejného priestranstva v Malej Mani.