Piatkové nádherné hokejové divadlo sa po veľkej dráme rozhodovalo až v samostatných nájazdoch.

Takto urputne sa bojovalo v krajskom derby.(Zdroj: Roman Guliš)

HOKEJ Tipsportliga

12.kolo

HC Nové Zámky – HK Nitra 3:4 sn. (0:1, 1:1, 2:1 – 0:0)

Majster začal v derby impozantne, kým domáci možno až s príliš veľkým rešpektom. Prvú šancu stretnutia mal hosťujúci Slovák, ale blafák do bekhendu nezvládol. Na začiatku 3. minúty putoval za faul kolenom na trestnú lavicu hosťujúci Piačka, ale z domácej presilovky nebolo nič. Ako sa využíva početná prevaha ukázali Nitrania v 6. minúte, keď už po desiatich sekundách zakončil skvelú kombináciu gólom Henrich Ručkay -  0:1. Aj keď mali hostia naďalej viac z hry, postupom času sa osmeľoval aj nováčik. V 14. minúte mohol po skvelej prihrávke Čaládiho vyrovnať Lelkeš, ale puk nedokázal spracovať a dopraviť  ho do odkrytej brány.

V 5. minúte druhej časti hry vyšla Nitranom výborná kontra,  po ktorej strelil ich obranca Milam druhý gól. Z Novozámčanmi to nevyzeralo dobre, ale o necelé dve minúty dokázal Hvila pretlačiť puk za Valentov chrbát a kontaktným gólom vrátiť svoj tím do zápasu. Gól domácich evidentne povzbudil a boli majstrovi v ďalšom priebehu vyrovnaným partnerom. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú, príležitostí bolo pred oboma bránami dosť, hokej dvíhal divákov zo sedadiel.

Do tretej časti hry nastúpili domáci s odhodlaním vyrovnať, čo sa im pomerne skoro aj podarilo. V 45. minúte po závare pred hosťujúcou bránou prehodil ležiaceho Valenta Hudec – 2:2. Po tomto góle nitriansky tábor stíchol, naopak ten novozámocký bol v extáze. Tobôž, keď o ďalšiu minútu dostal puk do brány hostí fínsky legionár Saarinen. Novozámčania boli prekvapujúco vo vedení, ale do konca zostávalo ešte veľa času. Majster sa s tým samozrejme nechcel zmieriť a zmobilizoval svoje sily na vyrovnanie. Tlak Nitranov silnel, Novozámčania však húževnato bránili, treba povedať, že niekedy aj so šťastím. Nováčikovi chýbali k senzačnému víťazstvu len necelé tri minúte, keď v čase 57:13 zostal v ideálnej streleckej pozícii osamotený pred bránou Marek Slovák, ktorý poslal zápas do predĺženia. V ňom mali viac šancí Nitrania, ale pri tej poslednej novozámockej  v záverečných sekundách, mali hostia obrovské šťastie, že puk neskončil v ich sieti.

Dráma pokračoval aj v samostatných nájazdoch. Rozhodlo sa až v šiestej sérii, keď náskok Nitranov dokázal predtým dvakrát eliminovať skúsený Brabenec. Rozhodujúci nájazd sa napokon viaže k menu Mareka Slováka, ktorý bol napokon hrdinom tohto nevšedného derby.

Góly a asistencie: 26. Hvila (Sandgren, Hudec), 45. Hudec (Paulovič, Sandgren), 46. Saarinen (Bahenský, Brabenec) – 6. Ručkay (Rais, Kutálek), 25. Milam (Slovák, Laliberté), 58. Slovák (Blackwater, Laliberté), rozh. náj. Slovák. Rozhodcovia: Jozef Kubuš, Peter Lokšík – Michal Orolin, Šimon Synek. Vylúčenia: 2:2. Využitie: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3826. Strely na bránu: 38:46.

N. Zámky: Šimko – Cardwell, Drtina, Sandgren, Čížek, Sucharda, Maier, Mäkinen, Chovan – Saarinen, Brabenec, Bahenský – Paulovič, Hudec, Hvila – Tibenský, Čaládi, Lelkeš – Dubec, Rehák, Fábry. Tréner J. Pénzeš.

Nitra: Valent – Versteeg, Milam, Mezei, Rais, Ordzovenský, König, Pupák, Kuzma – Blackwater, Slovák, Laliberté – Kutálek, Krištof, Ručkay – Bene, Štefanka, Macík – Piačka, Paukovček, Chalupa. Tréner A. Kmeč.

Hlasy po stretnutí

Július Pénzeš (tréner Nových Zámkov):

„Uznanie patrí môjmu mužstvu, že dokázalo zápas otočiť z nepriaznivého stavu 0:2. Potvrdilo, že má svoju kvalitu aj charakter. Verím, že ak budeme takto hrať, dostavia sa aj výsledky. Poďakovanie patrí našim dnes skvelým fanúšikom. Hlasy pred zápasom hovorili o tom, že tu bude mať dnes Nitra domáce prostredie, ale nebolo to tak.“

Andrej Kmeč (tréner Nitry):

„Videli sme dnes veľmi dobrý zápas, atraktívny pre divákov. Podali sme v ňom najlepší výkon vonku v tejto sezóne. Škoda, že sme nepremenili viac zo svojich príležitostí, ktoré sme mali a nevyhrali v riadnom hracom čase. Naše víťazstvo je však myslím si  zaslúžené.“