NOVÉ ZÁMKY. Novozámocký festival detských a folklórnych súborov sa koná každoročne v rámci Oberačkových slávností. Uplynulý piatok sme mali pri tejto príležitosti možnosť vidieť v Dome kultúry v slávnostnom programe Novozámocký Zlatý levík a jeho hostia súbory Púčik, Kis Tökmagocskák, Kis Zúgó z Nových Zámkov. Na námestí v programovom bloku Priateľstvo nepozná hranice účinkovali súbory Garabonciás z Maďarska a Zespól Regionálny Mietniowiacy z Poľska. Otvorili aj výstavu pre širokú verejnosť pod názvom – História Novozámockého Zlatého levíka v Združení pre VDAM v novozámockom kine. Tá potrvá až do 15. decembra.
Dážď ich nezaskočil
V sobotu dážď úradoval nad festivalom, no folkloristi sa nedali zaskočiť. V sále Domu kultúry veselo vyhrávali dychovky Kesanka z Bánova, Rosička z Bánova pri Základnej umeleckej školy Šurany. Brat Cyril a pán kaplán požehnali tohtoročnú úradu, primátor mesta Otokar Klein slávnostne otvoril Oberačkové slávnosti. V programovom bloku Folkloristi mesta Nové Zámky Novozámocký Zlatý levík, Píšťalôčka, Luxurians, Árgyélus, Čepček, Púčik, Ďatelinka, Slniečko, Kis Zúgó predviedli zvyky a tradície svojich predkov.
Nevynechali ani súťaž Novozámocký speváčik. Všetci súťažiaci obdržali diplom a vecné ceny. Po obede sa počasie umúdrilo. V galaprograme Naše zvyky predviedli hostia z rôznych regiónov Slovenska a zahraničia náročné choreografie.
Vedúci súborov sa pred vystúpením nasledovne vyjadrili: „V Nových Zámkoch sme po druhýkrát,“ povedala vedúca súboru Gerulata Bratislavy – Rusovce Alžbeta Uhráková, „Sme šťastní, že sme sem mohli prísť. Chceme ukázať naše zvyky a tradície vášmu obyvateľstvu.“

Panovala dobrá nálada
„Dobrá nálada a srdeční ľudia. Sme tu prvýkrát, cítime sa tu ako doma,“ povedala Miška Andruchová, umelecká vedúca súboru Krpčiarik z Dunajskej Stredy. „Náš súbor sa zameriava na spracovanie a predstavovanie tradičného slovenského folklóru, našim cieľom je šírenie a rozvíjanie záujmy detí o ľudové umenie tradície Slovenska. Pravidelne sa zúčastňujeme na kultúrnych akciách v meste, v okrese a na folklórnych festivaloch.“
„Súbor Rézpatkó Nagykovácsi z Maďarska zachováva maďarské zvyky ako riekanky, tance, spevy,“ povedala umelecká vedúca súboru Czene Zsuzsa. „Novozámčanom ponúkame autentické choreografie maďarského folklóru,“ dodala.
„V Nových Zámkoch sme účinkovali viackrát. Sú tu zanietení folkloristi, radi sa k vám vraciame,“ povedala Mária Idzi umelecká vedúca súboru Zespól Regionálny Mietniowiacy Poľska.
Udržiavanie zvykov a tradícií
„Môžem s čistým svedomím prehlásiť, že do Nových Zámkov sa zakaždým vraciame s radosťou. Festival je vždy vzorne pripravený,“ povedala organizačná vedúca súboru Čečinka z Bratislavy Beáta Čečková. „Poďakovanie patrí primátori mesta za podporu ľudovej kultúry. Sme radi, že prevzal záštitu nad festivalom. Poznáme ho ako vynikajúceho operného speváka, v Bratislave ho všetci zbožňujú“ dodala.
Primátor všetkých účinkujúcich a vedúcich súborov v sále Domu kultúry ocenil diplomom a vecnými cenami, pripili si na úspešný priebeh festivalu a na ďalší ročník. Na záver sa vyjadril. „Festival zostane zachovaný naďalej pre ďalšie generácie, oceňujem deti a mládež, ktorí udržiavajú naše tradície a zvyky, prajem im veľa úspechov v ich prekrásnej činnosti.“

Môže vás zaujímať:
Burčiak, vínko, južanské špeciality a oberačková veselica
Autor: Ladislav Dráfi