BARDOŇOVO. Kaštieľske slávnosti sú v Bardoňove tradíciou a významnou udalosťou každého leta. Tento rok išlo už o jubilejný 10. ročník a ten sa tešil veľkému záujmu.
Občianske združenia Barakcha-Barsbaracska pravidelne organizuje kultúrne akcie v obci, zároveň je združenie aj zriaďovateľom múzea a ľudovej izby. „Už druhý rok v spolupráci s obecným úradom organizujeme Kaštieľske slávnosti,“ povedal Peter Wurczer, predseda Občianskeho združenia Barakcha-Barsbaracska. Hlavným organizátorom slávností je však obecný úrad.
Cieľom podujatia je každoročne prilákať do obce množstvo návštevníkov z okolitých obcí, miest, ba dokonca až zo zahraničia. „Podujatia sa zúčastnil návštevníci z Trnavy a Bratislavy, no zavítal k nám aj 30-členný zájazd z Plzne,“ povedal predseda združenia. Podujatie navštívilo niekoľko stoviek turistov.
Novinkou boli korunovačné klenoty
Na veľkolepých oslavách mohli vidieť návštevníci po prvýkrát krásne korunovačné klenoty. „Tento ročník bol zaujímavý hlavne tým, že sa mi podarilo zapožičať repliky rakúskych cisárskych korunovačných klenotov,“ povedal Peter Wurczer.
Po slávnostnom otvorení podujatia nasledoval sprievod v dobových kostýmoch. Klenoty priniesli ľudia odetí do dobových kostýmov za zvukov rakúsko-uhorskej hymny.
Sprievod predviedol na javisku ukážku svadby spred 100 rokov. Nešlo o náhodu. Presne pred sto rokmi 22. júna 1916 sa v Budapešti brali posledná majiteľka kaštieľa grófka Iréne Mirbach-Kelecsényi a Dr. gróf Emil von Mirbach. „Keďže boli Mirbachovci v príbuzenskom vzťahu s cisárskym rodom Habsburgovcov, podarilo sa nám zapožičať už spomínané korunovačné klenoty,“ pokračuje Wurczer.

Bujará zábava trvala až do rána
Sprievod v dobových kostýmoch a prehliadku klenotov vystriedala zábava. Zaspieval spevák Martin Jakubec, pripravená bola kúzelnícka šou a neskôr zahrala kapela ľudové slovenské a maďarské piesne. Po nich sa predstavil maďarský spevák Daavid. Skvelá zábava trvala až do šiestej rána.
Pripravený bol aj sprievodný program pre deti a dospelých. „Pre návštevníkov bola pripravená lukostreľba, mohli si prezrieť výstavu zvierat a obrazov. Súčasťou programu bola aj bohatá burza kníh, prehliadka remeselníckej tvorby a po celý deň bolo otvorené aj múzeum,“ povedal Peter Wurczer. Súťažilo sa aj vo varení guláša.
Klenoty majú ešte stále zapožičné
Repliky klenotov boli vystavené aj v Dóme svätého Martina, použili ich aj pri Korunovačných slávnostiach v Bratislave. Ich výrobcom je Roman Bajzík, správca klenotnice Dómu sv. Martina, kurátor výstav, sochár, majiteľ súkromného múzea voskových figurín v Závade, operný režisér a profesor konzervatória. R. Bajzík ich zapožičal Občianskemu združeniu Barakcha-Barsbaracska až do septembra.
Združenie má konkrétne zapožičanú rakúsku cisársku korunu, vyrobenú v roku 1602. Vyrobiť ju dal Rudolf II. „Zapožičané máme aj rakúske cisárske žezlo a krajinské jablko, vyrobené v roku 1612 Matejom II. Ďalej je to arcivojvodský klobúk z roku 1616, vyrobený Maximiliánom III., originál je v kláštore Klosterneuburg, nedaľeko Viedne,“ doplnil Wurczer. Návštevníci si mohli klenoty prezrieť a dokonca sa s nimi aj odfotiť.