Aj oberaniu a uskladneniu ovocia treba venovať dostatočnú pozornosť. Ak niečo zanedbáme, znížime tým kvalitu úrody. Týka sa to najmä jesenných a zimných odrôd jabĺk a hrušiek.Najskôr si treba osvojiť fázy zrelosti. Fyziologická, niekedy nazývaná aj botanická zrelosť, sa vyznačuje ukončením rastu plodov, čiže skončilo sa v nich delenie buniek. Konzumná, čiže plodová zrelosť nastáva vtedy, keď ovocie je vhodné na konzum v čerstvom stave a vieme u neho definovať odrodovú chuť.
O technologickej, priemyselnej zrelosti hovoríme, keď plody sú súce na spracovanie. To je čas, ktorý záhradkári nesmú premeškať.Na výrobu kompótov zberáme ovocie ešte nie celkom dozreté, tuhé, primerane vyvinuté a vyfarbené. Na sušenie, výrobu džemov, marmelád, lekvárov či želé ovocie zase musí byť v plnej zrelosti.
Jednotlivé druhy a sorty ovocia nedozrievajú každý rok v rovnakom čase. Výkyvy sú zapríčinené poveternostnými podmienkami, nástupom jari, teplom, suchom a podobne.
Drevo ovocných stromov je mäkké, lámavé, preto sa neodporúča pri oberaní ovocia z vyšších konárov liezť po strome. Treba použiť niektorý typ rebríkov, ktoré sú vyrábané v rozličných tvaroch, konštrukciách a dĺžke. Najvhodnejšie pri oberaní je použiť oporný alebo vysúvací typ rebríka, ktorý treba oprieť o hrubší konár a aspoň jednou stranou priviazať, aby sa pri nakláňaní oberača do bokov nezošmykol a nedošlo k úrazu. Rozhodne pri oberaní by sme nemali použiť drevený rebrík v tvare A, lebo tieto druhy rebríkov nie sú stabilné.
Jablká aj hrušky na zimné uskladnenie oberáme so stopkou. V tomto prípade nie je okrasou plodu, ale dôležitou súčasťou ovocia, lebo jej vytrhnutím otvoríme vstupnú bránu pre zárodky hniloby. Obraté ovocie po roztriedení hneď uložíme do príslušných skladovacích obalov, ktoré musia byť čisté, vzdušné, aby sa v nich ovocie nezaparilo a zostalo dlho kvalitné