August je vhodným obdobím na rez väčšiny okrasných drevín, krov a ovocných stromov, z ktorých sme už pozbierali úrodu. Režeme len konáre s priemerom okolo 5 cm, ktoré zahusťujú korunu, alebo sa v nej križujú. Pri hlbšom reze by sme mohli vyvolať zo založených pupeňov predčasné rašenie, ktoré by malo nastúpiť až na jar. Pri ríbezliach a egrešoch odstraňujeme staré, poškodené a vyrodené konáre.
Práce na hriadkach je stále dosť
Oveľa viac roboty nás čaká na zeleninových hriadkach. V minulom mesiaci pozberanú úrodu cibule a cesnaku teraz po usušení preberieme, poškodené a z choroby podozrivé kusy vyradíme, ostatné uskladníme na suchom a chladnom mieste.
Na kolíkových rajčiakoch zaštipujeme vrcholky, aby lepšie dozrievali nasadené plody. Z krov odstraňujeme podpazušné výhonky, suché a peronospórou napadnuté listy, aby rastlina čo najdlhšie vegetovala. Postupne zberáme papriku, baklažány a vrcholí zber uhoriek.
Zberať môžeme cukinu, tekvice, patizóny, zelenú fazuľku, kaleráby, karfiol, brokolicu a skoré odrody kapusty. Aj naďalej všetky plodiny treba zavlažovať, čo má tiež svoje špecifiká. Napríklad uhorky pri nepravidelnej zálievke hor-knú, pri zavlažovaní na list objaví sa na nich niektoré z hubovitých ochorení, paradajky nadbytkom vody praskajú, rovnako ako mrkva, kaleráb či kapusta.
Ani suché obdobie nie je pre rastliny ideálne. Okrem toho, že sa zastavuje rast, úrodu zač-ne znehodnocovať múčnatka.
Pred nastávajúcim nepriaznivým jesenným obdobím sa nevídane aktivizujú živočíšni škodcovia, ako napríklad drobné biele mušky molice, ktoré poletujú v okolí paradajok a uhoriek. Úrodu ohrozujú skočky, rožkovce, kvetárka všežravá, pásavka zemiaková, na kapustoviny nalietavajú motýle mory a mlynáriky. Niekde na hriadkach pozorujeme aj strapky, drobný štíhly hmyz (1 – 3 mm) s priesvitnými krídlami.
V tomto čase sa proti týmto chorobám a škodcom ťažko chemicky bojuje, pretože zber zeleniny na konzum vrcholí. Na likvidáciu používame len biologické prípravky.
August je ešte vhodným mesiacom na výsev listového šalátu, reďkovky, ozimnej cibule, špenátu, skorého kalerábu, ale vysádzať môžeme aj priesady karfiolu, kapusty čínskej a pekinskej. V tomto období sejeme petržlen, ktorý na nasledujúcu jar poskytne obľúbenú vňať. Teraz jeho semená rýchlo klíčia, rastliny sa zdravo vyvíjajú a dobre prezimujú.
Je čas na výsadbu jarných trvaliek
Môžeme sa pustiť do výsadby jarných trvaliek. Najčastejšie sú to tarice, taričky, iberky, orlíček, rebríček, ľaliovka či zvonček. V júni vysiate dvojročky (sirôtky sedmokrásky, náprsníky, zimné fialy), keď sú už dostatočne silné a vyvinuté, môžeme presadiť na trvalé stanovište. Medzi cibuľovinami pred výsadbou urobíme poslednú prebierku a nákup.
Druhá polovica leta je vhodná na strihanie živých plotov a stien z buka, cezmíny, hrabu, krušpánu, vtáčieho zobu, hlohyne, ale aj z ihličnanov, tisu a cyprušteka. Pivonky možno množiť delením podzemkov. Oddelené časti treba vysadiť rovnako hlboko. Materské rastliny nemusíme presádzať, lebo im vyhovuje ostať na jednom stanovišti aj viac rokov.
Autor: Peter Ország